Odešla Alžběta II., královna mnoha generací

Celý svět zasáhla ve čtvrtek 8. září smutná zpráva o úmrtí britské královny Alžběty II. Už delší dobu se mluvilo o jejím zhoršeném zdravotním stavu, málokdo si však dokázal připustit, že i tato dáma jednoho dne odejde. Nejdéle vládnoucí panovnici na britském trůně si pamatuje hned několik generací nejen ve Spojeném království, ale i po celém světě. Jejím úmrtím končí jedna celá alžbětinská éra.

Královna Alžběta II. byla definicí pokory, skromnosti a laskavosti. Pro svou povahu byla milovaná nejen Brity, ale i mnoha dalšími národy, které k ní vzhlížely. Za svůj život dala lásku manželovi Philipovi, čtyřem dětem, osmi vnoučatům a dvanácti pravnoučatům. Zasloužila se také o nezlomné udržení tváře tradiční monarchie.

Nejen britská média zaplavily v pátek ráno fotografie Jejího Veličenstva z různých období jejího života. Na úředních budovách visí vlajky na půl žerdi, lidé na ni vzpomínají po celém světě a mnohé webové stránky v Británii se zahalily do černé barvy. Nad Buckinghamským palácem se v době královnina úmrtí, možná symbolicky, rozjasnila dvojitá duha. O úctyhodnosti panovnice nemůžeme pochybovat.

Alžběta II. za svůj život potkala patnáct britských premiérů od Winstona Churchilla po Liz Trussovou, více než čtvrtinu amerických prezidentů a pět papežů. Po celý svůj život byla velmi aktivní, volný čas ráda trávila jízdou na koni nebo výchovou milovaných psů rasy corgi. V osmnácti letech absolvovala třítýdenní vojenský výcvik, při němž se naučila řídit a opravovat auta, za což se jí přezdívalo Princezna mechanik.

Do zámoří cestovala až téměř do svých devadesáti let a setkala se s více než dvěma miliony lidí. Do Alžbětiny vlády se narodili už naši rodiče, její začátky pamatují i prarodiče. Na královský trůn usedla na dlouhých 70 let. Zapsala se také do dějin médií, přímý přenos její korunovace byl milníkem rozvoje televizního vysílání.

Milovaná Lilibet

Elizabeth Alexandra Mary Windsor, nebo také Lilibet, jak ji přezdívali nejbližší, se narodila 21. dubna roku 1926 v Londýně. Po jejím narození se nepočítalo s tím, že by se někdy stala hlavou celého království. V té době byl na trůně její dědeček Jiří V., jeho následníkem se stal Alžbětin strýc korunovaný jako Eduard VIII. Ten nedlouho poté abdikoval a králem se stal Alžbětin otec Albert jako Jiří VI. Jelikož byla Alžběta nejstarší dcerou panovníka a neměla bratra, který by královské povinnosti převzal přednostně, stala se královnou právě ona, a to v roce 1952 po nečekané smrti svého otce. V té době byla na cestě po zemích Commonwealthu, smutnou zprávu se tak dozvěděla při návštěvě Keni.

Alžběta se provdala ještě před korunovací za svého vzdáleného příbuzného, šlechtice Philipa Mountbattena. Ten se kvůli kralování musel vzdát svého titulu prince řeckého a dánského a konvertoval k anglikánské církvi. Jejich manželství trvalo dlouhých 73 let až do dubna loňského roku, kdy princ Philip zemřel po dlouhodobé nemoci v nedožitých sto letech. Z dlouholetého a láskyplného manželství vzešly čtyři děti, nejstarší Charles se nyní stal králem Karlem III. Jeho sestra Anna se spolu s ním narodila ještě před Alžbětinou korunovací, později pak synové Andrew a Edward.

Šedé dny Jejího Veličenstva

Právě děti Alžbětě připravily také těžké zkoušky v období její vlády. Charlesovo bouřlivé manželství s Dianou Spencer přitahovalo pozornost k reakcím královny, a to zejména poté, co Diana tragicky zemřela při autonehodě. Tehdy již byli s princem rozvedení a Alžběta necítila povinnost udělit jí královské pocty, protože nebyla součástí královské rodiny. Její názor změnil až nátlak veřejnosti.

V posledních letech s královnou zatřásl sexuální skandál Jeffreyho Epsteina, do nějž měl být zapleten její syn Andrew. Další ránou pro monarchii bylo vyjádření vnuka Harryho a jeho manželky Meghan, kteří se odloučili od královské rodiny, aby se mohli postavit na vlastní nohy ve Spojených státech. Všechny tyto překážky však královna překonala se vztyčenou hlavou a ukázala tak svou silnou povahu.

God Save the Queen

O životě královny vzniklo mnoho dokumentů i filmů. Mnohé další trable zaznamenává například životopisný seriál Koruna (The Crown), v němž se vypořádává se Suezskou krizí či problémy své sestry Margaret.

Britové si nyní budou muset zvyknout nejen na nového krále, ale i na novou hymnu, bankovky a mince či poštovní známky. Ačkoliv jedna britská éra končí, troufnu si tvrdit, že Její Veličenstvo Alžběta II. zůstane v srdcích nás všech ještě po mnoho let.

Autor: Tereza Vaňková

Foto: Reuters, BBC

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy