Manon Rhéaumeová: první a doposud poslední žena, která hrála v NHL

Před 28 lety se do dějin ledního hokeje nesmazatelně zapsala tehdy dvacetiletá gólmanka Manon Rhéaumeová, když jako první žena v historii nastoupila k exhibičnímu utkání za Tampu Bay Lightning v Národní hokejové lize (NHL). I přestože tehdy odchytala v dresu Bolts proti St. Louis Blues pouze jednu třetinu a následující rok proti Bostonu rovněž jednu, stal se její příběh inspirací pro spoustu mladých žen, jež si touží splnit své sny v nejvyšších hokejových kruzích.

Manon Rhéaumeová při svém debutu v NHL

Láska Manon Rhéaumeové k lednímu hokeji započala už v dětství, kdy jej často hrávala se svými bratry a chlapci v okolí. Rychle ovšem pochopila, že i přes výborné schopnosti ji týmy nebraly, protože byla dívkou. I když toto zjištění bylo velmi frustrující, Manon se nenechala odradit a pokračovala dál ve svém úsilí. Tvrdě na sobě pracovala a zlepšovala své dovednosti tak, aby nakonec dokázala, že i ona jako žena může v hokeji konkurovat mužům.

Usilovná práce a vytrvalost se jí nakonec vyplatily, když v roce 1984 měla tu čest si jako první dívka zahrát na slavném každoročním mezinárodním hokejovém turnaji Pee-Wee v kanadské provincii Quebec. O sedm let později se Manon podařilo hrát za Trois-Rivières Draveurs v kanadské juniorské hokejové lize Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL).

V roce 1992 přišla nabídka od generálního manažera Tampy Bay Phila Esposita, který Manon dal jedinečnou příležitost splnit si sen, a to hrát v nejvyšší hokejové soutěži světa.

„Tolikrát, když jsem byla mladší, jsem byla dost dobrá na to, abych dosáhla nejvyšší úrovně. Byla jsem dost dobrá na to, abych byla v týmu, ale nechtěli mě, protože jsem byla dívka,“ sdělila Manon pro nhl.com. „Když ta příležitost přišla, pomyslela jsem si: Možná kdybych měla všechny ty šance dříve, hrála bych čtyři roky v juniorské lize. Ale bohužel jsem ty šance předtím neměla,“ vzpomínala.

Pro Esposita byla Rhéaumeová spíše ozdobou, která měla nalákat diváky na zimní stadion. Šlo o marketingový tah, o kterém Manon věděla, ale i přesto si toužila splnit svůj sen. „Nakonec jsem věděla, že nezáleží na tom, proč jsem byla pozvána,“ řekla. „Nechtěla jsem žít svůj život s lítostí. Nechtěla jsem se sama sebe za deset let ptát, co by se stalo, kdybych tam byla,“ vysvětlovala Manon.

Třiadvacátého září 1992 nastoupila ke svému prvnímu utkání za ryze mužskou NHL. Odchytala jednu třetinu, přičemž čelila devíti střelám hokejistů Blues, z toho dvě pustila za svá záda. Avšak diváci byli z Rhéaumeové nadšení a každý její zákrok publikum odměnilo potleskem. S odstupem času si uvědomila, že svou účastí v NHL inspirovala nespočet lidí.

O rok později nastoupila k přípravnému duelu proti Bostonu Bruins, tím však její kariéra v NHL skončila. Mezi její další úspěchy patří zlaté medaile na Mistrovstvích světa žen v letech 1992 a 1994 a taktéž stříbro na olympiádě v Naganu v roce 1998.

Dnes pracuje jako koordinátorka dívčích programů hokejového klubu Little Caesars AAA. Zároveň je hlavní trenérkou dívčího týmu 12U v americkém Detroitu, jehož hráčky motivuje a dodává jim odvahu, aby si šly za svými sny. „Vždy jim říkám, aby si šly za svými sny bez ohledu na to, jaké sny to jsou, a aby věřily samy v sebe,“ řekla. „Tvrdá práce a nikdy se nevzdávat je to, díky čemu můžou uspět,“ uzavírá Manon.

Autor: Petra Čiklová

Mezi úspěšné sportovkyně patří také česká vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, která před dvaceti lety vybojovala na olympiádě v australském Sydney pro Českou republiku zlatou medaili.

Zdroj: nhl.com

Foto: nhl.com, sportsnet.ca

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy