Rozjezd českých nadějí v motosportu možná zpomalí finance, Roman Staněk hledá pomoc u věrných fanoušků

Teprve devatenáctiletý Roman Staněk má od dob Tomáše Engeho nejblíže k tomu, aby dosáhl až na účast ve Formuli 1. Nadějný mladý Čech momentálně řídí v šampionátu Formule 2 monopost s číslem 20 patřící týmu Trident Racing, Staňkova budoucnost je ale kvůli nehezky vyhlížející finanční situaci nejistá. Dosud jeho sponzoring z většiny zajišťoval Romanův otec, ale jedna sezóna ve F2 vyjde zhruba na 60 milionů korun. Není proto divu, že pokud chce mít mladý talent z Valašského Meziříčí šanci pokračovat v tom, co miluje, bude zapotřebí každé pomocné ruky.

Není žádným tajemstvím, že motorsport je finančně velice náročná odnož sportu. Závodění v nejnižších třídách sice nemusí vyjít tak draho, ale jakmile se jezdec zlepšuje, zvyšují se i finanční požadavky. Nejnižší a nejlevnější kategorií monopostů, čili jednomístných závodních vozidel, jsou motokáry. S těmi začal Roman Staněk jezdit už v dětství. Takový je v dnešní době standard. Třeba nynější trojnásobný šampion F1, Nizozemec Max Verstappen, závodil už od svých čtyřech let.

V Česku jsou příležitosti pro okruhový motorsport trochu menší než v západním zahraničí, převážně kvůli nedostatku závodních okruhů, ale i finančních zdrojů obecně. Prostředky chybí na stavbu nebo opravu okruhů a také individuálním jednotlivcům, kteří by možná mohli být dobrými závodníky, ale třídu jako například Formule 2 by neměli šanci zaplatit. 

Roman měl dostatek talentu, peněz a štěstí na to, že se z motokár postupně propracoval výše. V roce 2019 se dostal do kategorie F4, kde dal světu vědět, že je opravdový talent, se kterým se má do budoucna počítat. Povýšit do Formule 3, kterou zajišťuje organizace FIA (Mezinárodní automobilová federace), se mu povedlo hned o rok později, a to do českého týmu Charouz Racing System. Tým Antonína Charouze ale nevyhlíží ani ve F3 ani ve F2 nijak ambiciózně, většinou mu patří spíše chvost výsledkových tabulí. Možná právě proto ukončil tehdy teprve šestnáctiletý Staněk svou debutovou sezonu roku 2020 s pouhými třemi body. Bylo očividné, že je potřeba udělat ještě velký kus práce. Svítalo pro něj ale na lepší zítřky, jelikož o něj projevil zájem tým Hitech GP. Sezona 2021 tak vyšla Staňkovi o něco lépe a s Hitechem se podíval i na pódium a bodů nasbíral už 29.

Na další rok si ho ale vyhlédl další tým, tentokrát to byl už výše zmiňovaný italský Trident Racing, se kterým to Romanovi očividně klapalo už od začátku. Rok 2022 byl pro mladého Čecha asi nejdůležitější, protože v italské Imole dokázal zvítězit a v celkovém pořadí jezdců skončil na pátém místě. Tím zaujal i ty nejvyšší hlavy v oboru, a zajistil si tak pro letošek sedadlo v Tridentu ve Formuli 2. Jeho výstupy zatím nejsou tak působivé, ale u nováčků se s určitou nejistotou počítá.

Šedesát milionů. To je zhruba částka, která je zapotřebí na jednu Romanovu sezónu, a jsou to také peníze, které už mu jeho otec nechce, nebo nemůže poskytnout. Těchto šedesát milionů korun jde přitom – kromě startovného – na celé provozní náklady, včetně cestování, ubytování, nebo dokonce i poškození Staňkovy formule. Ten totiž musí platí za opravy, i když k nehodě nedošlo jeho vinou.  Jezdci ve Formuli 2 přitom ani zdaleka nedostávají tak tučnou výplatu, jako jejich vzory ve Formuli 1.

Právě proto se Roman rozhodl pro trochu netradiční cestu financování své kariéry, jejíž součástí můžete být i vy. Mladý závodník prostřednictvím stránek roman-stanek.com vyzývá nejen svou širokou fanouškovskou základnu, aby se podíleli na rozvoji jeho budoucnosti. „Přes úspěšné sezóny v motokárách a nižších formulových sériích jsem se dostal až do Formule 2, ze které se pravidelně každý rok alespoň jeden jezdec dostane do Formule 1. A teď potřebuji vaši pomoc,“ vyzývá své fanoušky na sociálních sítích.

„Každá sezóna je ohromně finančně náročná a nyní jsem se dostal do situace, kdy možná skončím těsně před dosažením svého snu. Peníze vládnou, a abych mohl i nadále reprezentovat Česko v seriálu Formule 2, potřebuji vaši podporu! Pomozte mi udržet naději na místo ve Formuli 1 jako jedinému Čechovi, který má v horizontu tří let šanci se do F1 dostat,“ dodává Staněk.

Někdo by to pochopitelně mohl vnímat jako neopodstatněnou snahu vylákat peníze z veřejnosti, ale v tomto případě je to žádost velice upřímná, pokorná a navíc naprosto dobrovolná. V dnešní době streamování na platformách jako jsou YouTube, Twitch nebo TikTok, kde streameři prostřednictvím příspěvků vydělávají na svých fanoušcích i desetitisíce za večer, působí podle mě Romanův postup rozumnějším a vznešenějším dojmem; obzvlášť pokud za něj více mluví talent a méně hloupnutí před kamerou.

Zatím to vypadá, že Staněk letošní rok zakončí Velkou cenou v Abú Dhabí a snad se mu podaří sehnat dostatek prostředků na tak inspirativní věc, jako je právě reprezentace Česka na vysoké úrovni motorsportu. Momentálně se vybraná částka zastavila na 1 088 000 Kč, takže to vypadá, že nějaká fanouškovská podpora bude ještě potřeba, ale jak známo, sny a naděje přece umírají poslední. 

Autor: Lukáš Jakubíček


Pokud se chcete naladit na správnou moto-vlnu, přečtěte si podrobné shrnutí poslední sezony Formule 1.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: roman-stanek.com, fiaformula2.com
Foto: roman-stanek.com, stanek-racing.cz, formule.cz