„Nevýchova? Co tím chcete říct? To mám ty děti přestat vychovávat úplně? Vždyť mi pak přerostou přes hlavu.“ Aneb pochybnosti, které vás možná napadnou, když prvně slyšíte pojem Nevýchova. Tento koncept však nespočívá v ponechání dětí bez dozoru v neřízené anarchii, nýbrž ve snaze o dosažení „parťáctví“ a vzájemného porozumění.
Něco málo o Nevýchově
Dětský pláč a vztekání málokdy přichází jako snaha o vytočení rodiče do maximální možné míry. Často jsou za tím různé bolístky a vzájemné nepochopení. A právě na to se snaží poukázat Nevýchova. Za tímto jedinečným projektem stojí absolventka speciální pedagogiky Mgr. et Mgr. Katka Králová, která se posledních 20 let „věnuje rodičům a dětem, mj. vedla pobočku Fondu ohrožených dětí, kde předtím sbírala zkušenosti v rodinách jako terénní sociální pracovník, učila nadané děti a zabývala se otázkami vzdělávání dětí s mimořádným kognitivním nadáním, věnovala se dětem s ADHD, Aspergerovým syndromem či Downovým syndromem, pracovala s dětmi s postižením, dětmi v terminální fázi nemoci, ale i s dětmi zcela zdravými a takzvaně ‚normálními‘.“
Během své praxe přišla na to, že některé problémy se opakují a hlavním kamenem úrazu je komunikace. Rodiče mají často tendence sklouzávat k „zaručeným“ výchovným metodám svých rodičů. Většinou k větám typu „když budeš zlobit, maminka bude smutná a pak si pro tebe přijde čert“ nebo „jdi do svého pokoje a vrať se, až budeš normální“ či „neřvi, nebo ti jednu přidám“, což často vůbec nefunguje a také to může v dítěti zanechat různé nezdravé pocity a návyky, které si odnáší do dospělosti. Zároveň se při komunikaci s dětmi někdy uchylujeme k drobným lžím, což zase může vyvolat nedůvěru. Ačkoliv si to častokrát neuvědomujeme, děti jsou mnohem chápavější, než to vypadá a opravdu může stačit jen malá změna v komunikaci, která přinese velkou změnu ve vašem vztahu. A právě to nás učí Nevýchova.
Další důležitou věcí, na kterou Nevýchova poukazuje, je rodič samotný. Některé maminky by se pro své děti rozdaly a zapomínají na sebe. Ale abychom energii mohli rozdávat, musíme ji také někde čerpat. A opět, tohle vše leží v komunikaci mezi rodičem a dítětem.
Co na Nevýchově získám?
Web Nevýchovy nabízí široké spektrum pro každého. Kromě článků na blogu si můžete přečíst také inspirativní příběhy rodičů, kteří možná řeší právě to samé co zrovna vy a kterým principy Nevýchovy fungují. Dále určitě doporučuji Rodičovský seriál, jenž je zcela zdarma a také webináře na různá témata, které se konají jednou za čas (poslední byl například o dětském vztekání). Pokud se vám Nevýchova zalíbí, můžete si objednat placený kurz, který vás provede tématy jako je důvěra, komunikace, hranice, sourozenci a také vy, rodiče. Můžete si vybrat ze dvou variant s rozšířením pro malé či starší děti. Webináři i kurzem provází Katka, která vás interaktivní formou, kdy se vžíváte do role dětí, či formou příběhů, učí vidět různé situace z jiného úhlu pohledu.
Nemám děti, je tam něco i pro mě?
Ano! Já sama děti nemám, ale sleduji různé webináře (upozornění na ně najdete na facebookových stránkách), pročítám články a musím říct, že mi Nevýchova hodně pomáhá. V tom, abych poznala samu sebe a pochopila, jak mě ovlivnila výchova, kterou na mě aplikovali doma nebo škole. Navíc, základy komunikace, které učíme děti, jsou přece ty, které si odnášejí do dospělosti. A proto věřím, že tyto principy určené vztahu rodič – dítě, jsou mnohdy obecně platné i ve vztahu k jiným dospělým. Jen si vzpomeňte, kolik hádek jste zažili kvůli špatné komunikaci a vzájemnému neporozumění. Přitom se někdy stačí zkusit podívat na svět očima druhého.
Autor: Barbora Černošková
zdroj: nevychova.cz
fotky: photopin.com