Nenalíčené letušky v kalhotách a pracovníci banky bez kravat aneb revoluce v oblékání

Formálním oblekům a sukním do Áčka odzvonilo. Lidé chtějí od svých firem více volnosti v oblékání. Začalo to takzvaným neformálním pátkem (Casual Friday), trendem, který přišel ze západní Ameriky, a který zaměstnancům některých firem dovoloval nosit v pátky pohodlné oblečení. Tendence oblékat se pohodlně však pokračuje a rozšiřuje se do všech koutů světa.

Ve firmách se upouští od obleků, zaměstnanci chtějí chodit pohodlně

Investiční bankovní společnost a titán Wall Street, Goldman Sachs, minulý týden oznámila nové podmínky oblékání pro svých více než 37 tisíc zaměstnanců. Nejedná se o přímé nařízení, v interní zprávě z 5. března stojí, že firma chce, aby se její zaměstnanci cítili v práci sebevědomě a příjemně. Dává jim v podstatě ve volbě oblečení volnost, ovšem vždy by měli být pracovníci schopni odhadnout situaci a podle té se vhodně ošatit.

Nadnárodní korporace Goldman Sachs není jediná, kdo mění podmínky oblékání pro své pracovníky. Spousta leteckých společností upouští od klasického letuškovského vzhledu a je mnohem benevolentnější. Dnes už je můžeme potkat i v trochu „lidštější“ podobě, a to v kalhotách a bez líčení.

Není to mnoho let zpátky, co musely letušky splňovat určitou výšku a věk, aby mohly vykonávat svou práci. Často se musely zavázat, že nebudou mít dítě, nebo že se nevdají. Novější, hlavně ti nízkonákladoví, dopravci nemají tak nekompromisní pravidla co se oblečení a líčení personálu týče. Mnoho leteckých přepravců i v dnešní době však stále lpí na striktním oblékání a dekorativním krášlení v pracovní době. Letušky mají nařízeno, jak si mohou a musí upravit do zaměstnání vlasy nebo třeba nehty.

Letecké společnosti nelpí na sukních a líčení pro ženy

Britské aerolinky Virgin Atlantic společně s Irskou společností Aer Lingus vystoupily z davu a 4. března tohoto roku oznámily, že jejich letecký i pozemní personál není povinen nosit make-up. Zároveň se zrušením nařízení o líčení má každá žena dostat standardně s uniformou také kalhoty a může si zvolit, zda si obleče sukni nebo právě kalhoty. To do nynějška nebylo běžné. Ženy, které kalhoty do práce chtěly nosit, si o ně musely zvlášť zažádat. Na své si přišli i muži, ti mají nyní větší volnost ve stylingu zastřihávání vousů.

„Chceme, aby naše uniforma skutečně odrážela, kdo jsme jako jednotlivci při zachování slavného stylu Virgin Atlantic. Poslouchali jsme názory našich zaměstnanců a v důsledku toho jsme udělali změny v oblékání a líčení našich lidí. Nové pokyny nejenže nabízejí vyšší úroveň komfortu, ale také poskytují našemu týmu větší volnost vyjádřit v práci sami sebe,“ uvedl ke změně nařízení mluvčí letecké společnosti Virgin Atlantic, Mark Anderson.

Světová profesní organizace manažerů lidských zdrojů (SHRM) zjistila, že až polovina firem, kontrolována organizací, umožnuje svým pracovníkům nosit neformální oblečení každý den. Důkazem toho je případ z minulého měsíce, kdy oznámila změnu v ošacení americká společnost Target, síť diskontních supermarketů v USA, která povolila nosit zaměstnancům džíny. Zprvu to bylo pouze o víkendech a svátcích, dnes už můžou pracovníci chodit v pohodlných džínách každý den.

Autor. Karolína Krhutová

Zdroj: https://www.npr.org/2019/03/09/701070560/not-just-fridays-more-companies-embrace-casual-dress-codes?t=1552334313960&fbclid=IwAR32K43SM-GRKKnflWNaUfP7mA-7EQhl96H2hqI6dtduhQYPWI50p4YX9Zw&t=1552337740538

Foto: pixabay.com

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy