NASA se vydává do dalekého vesmíru

Oficiální YouTube kanál americké vládní agentury pro letectví a kosmonautiku (NASA) nedávno nahrál nové video. NASA v něm prezentuje své největší plány na několik budoucích let. Plány, které posunou lidstvo o další úroveň a umožní nám vidět ještě dál, než tomu bylo doposud. Sci-fi se tak pomalu stává realitou a my tak budeme moci pořádně prozkoumat vesmír.

Největším snem většiny vědců je konečně prozkoumat vzdálený vesmír. NASA se už několik desítek let své existence snaží tento sen splnit a už v nejbližších letech by se měl stát skutečností. Jako první mezník si NASA určila misi Artemis, která poletí na Měsíc. Mise bude mít za úkol vybudovat mezipřistávací doplňovací stanici při cestě na Mars. Členem její posádky má být Američanka, která jako první žena v historii stane na Měsíci. Zatím se stále ještě neví její identita, šéf NASA James Bridenstine oznámil pouze to, že má americkou státní příslušnost.  „Mám dceru, které je 11 let, a chci, aby se viděla ve stejné pozici, v jaké se vidí náš současný astronautský sbor – že má možnost letět na Měsíc,“ cituje Bridenstinea technologický server The Verge.

Snad s odletem ženy do vesmíru nebudou žádné problémy. Nedávno totiž musel astronautku, která se měla vydat jako součást čistě ženského týmu na oběžnou stanici ISS, nahradit muž. Vyrobili jí totiž špatný skafandr, který nebyl vhodný pro ženu. Na oběžnou stanici tak nakonec letěla pracovat jen jedna žena, Christina Kochová, a jeden muž, Nick Hague.

Misi Artemis plánuje NASA uskutečnit už v roce 2024, a to na popud amerického víceprezidenta Mikea Pence. Artemis byla původně plánovaná na rok 2028, ale Pence chce misi zvládnout ještě o čtyři roky dříve. Shodou okolností by se mise měla uskutečnit poslední rok Trumpova volebního mandátu, pokud vyhraje i druhé volební období. Díky tomuto volebnímu plánu zvýšili rozpočet pro NASA na celkových 21 miliard dolarů (483 miliard korun) pro příští finanční rok. Aby NASA dokázala splnit plán, bude muset v roce 2020 žádat ještě o 1,6 miliardy dolarů (37 miliard korun) navíc.

I když není nejbezpečnější tak důležitou misi uspěchat, pokud se povede, bude moci NASA přistát kdekoliv na povrchu Měsíce a také se bezpečně vrátit zpět. Postaví také základnu na dlouhé lety, na které budou vyrábět z lunárních zdrojů palivo z kyslíku a uhlíku.

Autor: Hana Řeháková

Zdroj: youtube.com, aktualne.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy