Nadějný český designér provedl revoluci ve výuce fyziky

Těleso ponořené do kapaliny je nadnášeno silou, která se rovná váze kapaliny tělesem vytlačené. Tak zní nejčastější odpověď na otázku: Co si pamatujete z fyziky? Málokdo ji ale dokáže převést do praxe, stejně jako většinu znalostí nabytých ve školních lavicích. Grafický designér Vít Škop proměnil nezáživné hodiny fyziky plné mechanického učení se nazpaměť v zábavné názorné vyučování. Ve spolupráci s fyzikářem Františkem Cábem připravili interaktivní učebnici Vividbooks, která oživila vědu více než třem tisícům žáků.

Vividbooks slouží primárně jako didaktická pomůcka pro učitele. Princip rozšířené reality, na kterém učebnice funguje, přirovnávají autoři k novinám z filmů o Harrym Potterovi, ve kterých se pohybují postavy. Když si žáci zobrazí přes svůj mobil nebo tablet obrázek, začne se hýbat. Názorná animace pomůže dětem lépe pochopit fyzikální děje. Cílem učebnice ale není oprostit se od klasického papíru a psaní. Jednotlivé lekce obsahují pracovní listy s otázkami, které pomáhají vyvíjet kritické myšlení.Jedná se o projekt, který si klade za cíl, aby fyzika děti tolik nebolela,“ říká autor Vít Škop. 

Čerstvý absolvent pražské UMPRUM má už za sebou úctyhodné zkušenosti. Pod dohledem celosvětově uznávaných designérů rozvíjel svůj grafický talent i v zahraničí. Tvořil v New Yorku nebo v Londýně. „Vždycky mě v mé práci zajímaly přesahy a přijde mi skvělé, když estetika slouží i nějakému vyššímu smyslu. Věřím, že když se nám podaří pojmout neoblíbené vědní obory zábavně, najdou si k nim žáci snaději cestu a vztah,“ vysvětlil v rozhovoru pro Radio Wave svou cestu od tvorby plakátů nebo vizuálů k moderním technologiím ve vzdělávání. Původně diplomová práce se těší velkému zájmu a sklízí úspěchy. V roce 2019 Škopovi přinesla cenu Czech Grand Design v kategorii objev roku.

Projekt také oceňují samotní pedagogové. Dlouhodobě jim chyběli hravé učebnice, které by fyziku vysvětlovaly zábavnou formou. Největší problém u fyziky je, že minimálně šedesát procent žáků nerozumí tomu, co čte. Nedokážou si o tom udělat představu,“ hodnotí problém fyzikář Roman Cach. Učebnice podle něj poslouží jako dobrý doplněk do výuky. Dodává, že samozřejmě nic nenahradí osobní zkušenost a vlastnoruční pokus. 

V posledním roce ale žáci k fyzikálním pokusům nedostávají prostor. Kvůli vládním opatřením zůstávají školy zavřené a většina vyučování i nadále probíhá online. Nejen pro fyzikáře je stále obtížné najít možnost, jak si získat pozornost dětí a na dálku jim názorně předvést probíranou látku. Autoři Vividbooks proto v první vlně pandemie covid-19 zpřístupnili učebnici zdarma. Nyní si ji může zakoupit nejen škola, ale i rodiče, kterým poslouží jako opora v domácím doučování nebo jako zábavná vzdělávací hra pro jejich ratolesti. 

Vít Škop se svými spolupracovníky interaktivní učebnici dál zdokonaluje a inovuje. S Vividbooks má velké plány do budoucna. „Začínáme se věnovat chemii, už hotové učebnice překládáme mimo jiné do španělštiny nebo japonštiny a zpracováváme tipy od samotných žáků, například slepé mapy do zeměpisu,“ prozradil. 

Autor: Ivana Syrovátková


Pokud byste uvítali pomoc i s anglickým jazykem, můžete vyzkoušet instagramový profil Engliyo, který vám pomůže zdokonalit se ve slovíčkách a frázích.


Zdroj: vividbooks.com, Radio Wave 

Foto: Vividbooks 

Příspěvek vytvořen 15

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy