Zpráva o pádu výcvikového vrtulníku a smrti dvou členů jeho posádky se ve druhé polovině letošního března prohnala internetem jako lavina. Na první pohled by se mohlo zdá, že se jedná o jednu z tisíce katastrofických zpráv, které se denně objevují. Tento příběh je však přes svou velkou srdceryvnost a tragičnost nakonec přece jen výjimečný. V troskách vrtulníku totiž zemřel oddaný otec dvou malých holčiček, výborný člověk a záchranář se srdcem na pravém místě Michal Beneš. Lidé na jeho rodinu ve veřejné sbírce přes nadační fond Karla Janečka vybrali přes čtyři miliony korun.
Michal Beneš pracoval u letecké záchranky a horské služby Libereckého kraje dlouhých šestnáct let. Specializoval se na IT technologie, které měly pomoct usnadnit vyhledávání osob v nepřístupné terénu. Byl také zkušeným pilotem a kapitánem posádky. Během své mnohaleté kariéry pomohl zachránit stovky životů. Ve vzduchu byl jako doma a právě létání, které tolik miloval se mu nakonec stalo osudným.
V pátek 22. března dopoledne se nedaleko obce Slavoňov na Náchodsku zřítil stroj společnosti DSA. Michal Beneš v něm byl jako instruktor a zacvičoval v létání mladého zahraničního pilota. Oba na místě zahynuli.
Po zkušeném záchranáři v tu chvíli zůstaly na světě dvě dcery a přítelkyně. Těm se kamarádi a známí rozhodli pomoct a přes nadační fond Karla Janečka založili sbírku. Pro tu stanovili minimální částku na necelý 1,5 milionu korun. Nečekali, ale spíš moc doufali, že se částku podaří pro rodinu, zasaženou velkou tragédií, vybrat.
Příběh Michala Beneše a jeho rodiny se rychle rozšířil mezi lidmi, kteří začali ve velkém posílat peníze a dojemné vzkazy. Zkrátka vzkazy plné podpory a útěchy. Hodně pomohla i velmi emotivní reportáž ve známém pořadu 168 hodin.
Už deset dní od onoho osudového poledne byla na kontě sbírky s názvem Pád nebeského jezdce částka přesahující 2,5 milionu korun od téměř 1800 dárců. Za necelé další dva týdny pak mezi sebou lidé vybrali dalších 900 tisíc korun, až se nakonec při ukončení sbírky sešlo na kontě přesně 4 476 218 korun.
Záměr kamarádů a známých tak překročil svou hranici a původní očekávání o neuvěřitelných 300 %. Celý příběh tak jasně ukázal, že se společnost a vlastně celkově lidé dokáží semknout a pomoci si navzájem, když je na světě nejhůře.
Autor: Jan Meichsner
Foto: liberec.rozhlas.cz