Módní kolekce SPEKTRUM pomáhá autistickým dětem komunikovat se svým okolím

Česká značka Soolista uvedla na světlo módního trhu novou kolekci SPEKTRUM, která má pomoci dětem, jež trpí poruchou autistického spektra (PAS). Představení kolekce proběhlo na minulém ročníku festivalu Designblog. Nejen, že výtěžek putuje na konto Národního ústavu pro autismus (NAUTIS), ale jedním z modelů je také tričko, které má komunikaci dětí s PAS a jejich rodičů ulehčit. 

Móda se přes staletí svého vývoje začlenila mezi umělecké formy, díky níž mohou lidé vyjadřovat své postoje, emoce, nebo třeba i upozorňovat na problematické části v naší společnosti, kterým nepřikládáme takovou váhu, jakou by si zasloužily. Některá témata jsou ku prospěchu jiným debatám upozaďována, nehledě na jejich závažnost. Akcentovat jedno z těchto témat, a to autismus, se povedlo české oděvní značce Soolista. Důvodem, proč se téma kolekce zaměřuje právě na autismus, je to, že sama zakladatelka Zuzana Basterrech má ve svém okolí dítě se stejnou poruchou. 

Při vytváření kolekce Basterrech úzce spolupracovala s Národním ústavem pro autismus, kam výtěžek kolekce putoval, a designérkou Marií Makeevou, která se zapojila do vytváření vzhledu látek. Kolekci tvoří deset jedinečných modelů, znázorňujících životní oblasti, které mohou být pro lidi s PAS problematické. Každý kousek je originálem vyzdvihujícím jedno z těchto témat, patří mezi ně například TOUCH (dotek), SELFCONTROL (sebekontrola) nebo ADAPTABILITY (přizpůsobivost). 

Hlavní částí kolekce je komunikační tričko, které má přímo pomoci ke zlepšení komunikace mezi dětmi a jejich rodiči. Jednou z obtíží, s nimiž se děti s PAS musí neustále potýkat, je totiž nepochopení a problémy při interakci s okolím. „Jejich blízcí vyhledávají alternativní komunikační prostředek. Většinou jím bývá znaková řeč anebo komunikace formou komunikačních kartiček, kde jsou vyobrazeny piktogramy s činnostmi, které dítě potřebuje komunikovat nebo komunikuje rádo,“ uvedla pro pochopení Basterrech. Tričko, na němž jsou piktogramy vyobrazeny, by tedy mělo komunikaci značně usnadnit. Ilustrace od Marie Makeevy v tomto případě vyobrazují jedenáct specifických motivů se základními potřebami dítěte a vytvořeny byly tak, aby je dokázaly pochopit i děti s velmi specifickým vnímáním světa. 

„Na kolekci mě již na první pohled oslovila modrá brava, která reprezentuje autismus. Piktogramy a komunikační kartičky jsou pro komunikaci sice efektivním nástrojem, ale ne vždy je má dospělý či dítě s PAS k dispozici. Proto si myslím, že komunikační tričko je velmi dobrým nápadem. Lidé s tímto postižením díky němu budou moci bezprostředně vyjádřit své potřeby a lze tak předejít mnohým záchvatům afektu,“ uvedla svůj názor na kolekci speciální pedagožka Niki Sikorová, která se zabývá prací s dětmi s PAS. „Z dlouhodobého hlediska mají zároveň lidé s PAS možnost pochopit komunikaci jako nástroj pro dosažení toho, co chtějí, díky čemuž se u nich může zájem o komunikaci prohlubovat,“ dodává.

Autor: Vendy Rojčíková


Pomoc lidem s poruchou autistického spektra může mít různé podoby. Ve Spojených státech například otevřeli speciální posilovnu, která vychází vstříc specifickým potřebám svých klientů.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: soolista.cz, czechdesign.cz
Foto: soolista.cz

Příspěvek vytvořen 17

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy