Mobilní aplikace Záchranka pomáhá nejen na území České republiky

Složky integrovaného záchranného systému jsou potřebné denně u stovek případů. U zdravotnické záchranné služby bývá často problém s lokalizací volajícího a někomu tak mohou ubíhat drahocenné minuty života. Díky aplikaci Záchranka je komunikace dispečinku a pacienta mnohem snazší.

Chytré telefony jsou dnes už běžnou součástí našich životů. I tomu se přizpůsobuje vývoj zdravotnictví. Aplikace, která v březnu oslaví čtyři roky od svého spuštění, je skvělým pomocníkem při závažných situacích. Pokud se v takové situaci ocitnete, stačí zapnout aplikaci a podržet nouzové tlačítko uprostřed. Tři vteřiny trvá vytáčení, dalších pět pak aplikace stahuje data z vašeho telefonu. Mezi ty patří zdravotní údaje (dlouhodobá onemocnění), ale i kontakty na blízké osoby, které zadáte při registraci. Také stav baterie je důležitý, například při poskytování první pomoci přes dispečink. Když hovor náhle vypadne, dispečer alespoň ví jistě proč.

Tyto informace se poté pomocí internetové nebo SMS zprávy zasílají na centrální brněnský server, odkud jsou ihned předány příslušným krajským záchrankám. Ať se nacházíte na pevnině či na vodě, díky zjištění lokace záchranáři vidí například i to, zda na místo vyslat záchranářské auto či vrtulník. Na horách jste pak spojeni s horskou službou.

Přivolání záchranné služby ovšem není jedinou funkcí aplikace. Velmi užitečnou záložkou je První pomoc. Zde najdete podrobné instrukce k různým závažným situacím. Aplikace přesně poradí, co dělat v případě dušení pacienta, jeho upadnutí do bezvědomí nebo jak ošetřit popáleninu. Tyto návody obsahují například i tipy na použití v praxi či předcházení jednotlivým situacím. Při první pomoci lze spustit i metronom, který navádí na tempo při resuscitaci.

Dalším z profitů Záchranky jsou varovná hlášení. Ta fungují prozatím v Praze, Plzni a nově i v Brně. Odbor krizového řízení pošle upozornění nebo varování kvůli ohrožení zdraví či života v těchto městech, což uživatel uvidí na displeji svého telefonu. Záchranáři se často setkávají i s voláním na tísňovou linku za účelem zjištění například nejbližší lékárny nebo pohotovosti. I tomu teď zabraňuje aplikace Záchranka. Naleznete zde tzv. lokátor, který podle sdílené polohy tyto informace najde. Zjistíte tak, kde se nalézá nejbližší automatizovaný externí defibrilátor (AED), jenž slouží k základní neodkladné resuscitaci, dále pohotovosti, lékárny, nemocnice, zubní oddělení nebo nejbližší stanice záchranné, vodní a horské služby.

Inspirací byla káva

„Proč nemůže telefon navigovat podle GPS záchranáře k pacientovi, když mě může navést do nejbližší kavárny?“ To si před téměř sedmi lety řekl mladý student VUT v Brně při cestě na kávu. Pro svou vysokoškolskou bakalářskou práci tak Filip Maleňák vymyslel jednoduchou aplikaci, která by z jednoho telefonu poslala pomocí SMS zprávy na jiný telefon zprávu s přesnou GPS polohou. Vývoj aplikace a zejména pak domluva spolupráce se zdravotnickou záchrannou službou tehdy trvala dva roky. Díky tomu se letos autor umístil v žebříčku 30 pod 30 časopisu Forbes.

Dnes aplikace funguje nejen v Česku. U našich slovenských sousedů ji v nouzi využijete zatím pouze na horách. Například v Rakousku jsou možnosti rozšířené, a to na klasickou záchrannou službu a na horskou službu. Naprostou novinkou je zavedení Záchranky po celém území Maďarska, a kromě předchozího tedy i na vodních plochách. Má více než milion uživatelů, denně přes ní volá okolo 50 lidí a na základě volání již záchranáři vyjeli k více než 35 tisícům případů.

Záchranku využívají zejména sportovci a aktivní turisté. Mimo to však i lidé, kteří se ocitnou u dopravní nehody a netuší, kde jsou. Aplikace je přizpůsobena pro neslyšící, a dokonce i pro nevidomé. Aby mohla být plně využívána, je nutno v první řadě při registraci potvrdit své telefonní číslo. Bez toho nelze zasílat zprávy s GPS polohou. K dispozici je i testovací režim, který ujistí uživatele o správném fungování aplikace. Ta je neustále vylepšována, chystá se například „chytrý náramek“, který by sloužil zejména těm, kteří nemají chytrý telefon podporující aplikaci.

Generálním partnerem Mobilní aplikace pro život, jak se Záchrance přezdívá, je Nadace Vodafone Česká republika. Získala řadu prestižních cen, jako je Křišťálová lupa či Global Startup Awards.

Autor: Tereza Vaňková

Foto: zachrankaapp.cz, seznamzpravy.cz

Příspěvek vytvořen 54

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy