Mise Crew-6 vyslala na Mezinárodní vesmírnou stanici další čtyři astronauty

Další mise Kosmické agentury NASA spolu se společností SpaceX, kterou vlastní Elon Musk, vyslala ke dni 2. března další čtyři astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici. Cílem posádky je navázat na dlouhodobou misi Expedice 68 a pokračovat v technologických, biologických i vědeckých výzkumech při finální šestiměsíční fázi mise Expedice 69

Společnost Space Exploration Technologies Corporation, neboli SpaceX, vyslala v rámci komerční mise spolu s NASA čtyři další astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Raketa společnosti SpaceX Falcon 9 po několika odkladech odstartovala ve čtvrtek 2. března 34 minut po půlnoci východního času (EST). Startovala z rampy Launch Pad 39A (LC-39A) ve státě Florida, kde se nachází NASA Kennedyho vesmírné centrum. Astronauti letu Crew-6 se tak úspěšně přidali k členům Expedice 68, aby mohli pokračovat v misi trvající již od roku 2000. 

Čtveřice NASA astronautů, složená z velitele mise Stephena Bowena, pilota Warrena “Woodyho” Hoburga, spolu s astronautem ze Spojených arabských emirátů (SAE) Sultanem AlNeyadim a kosmonautem ruské agentury Roscosmos Andreyem Fedyaevem, se spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí následující den v 1:40 ráno EST. Sultane Alneyadi je první astronaut ze SAE, který stráví na ISS šest měsíců. Stanice se v tu dobu nacházela 200 zákonných mil (1 zákonná míle odpovídá 1,6 kilometrům, pozn. aut.) nad Indickým oceánem u východního pobřeží Somálska. 

Se sedmičlenou posádkou mise Expedice 68 se čtveřice přivítala ve 3:45 ráno EST. V tu dobu se totiž otevřel spojovací poklop spolu s poklopem kosmické lodi Crew Dragon. Posádka bude během půlročního pobytu ve vesmírné laboratoři provádět více než dvě stovky vědeckých experimentů. Půjde o technologické demonstrace v oblastech, jakými jsou například fyzikální a biologické vědy, vývoj technologií či vesmírných aplikacích. 

Expedice 68 

Mise s označením Expedice 68 (z celkových 69 plánovaných) je šedesátá osmá dlouhodobá mise na Mezinárodní vesmírné stanici. Tyto lety kosmonautů na ISS započaly již v roce 2000. Astronauti se tak na vesmírné stanici střídají už třiadvacet let a plynule přecházejí od jedné fáze mise ke druhé.

Aktuální Expedice 68 odstartovala už v září roku 2022. Končit má podle plánů NASA letos v polovině března. Základní posádka se skládá ze tří NASA astronautů. Mezi ně patří letoví inženýři Nicole A. Mann, Josh Cassada a Frank Rubio. Ze společnosti Roscosmos se na stanici nachází také ruský velitel Sergey Prokopyev a dva letoví inženýři Dmitri PetelinAnna Kikina. Kompletní sedmičku dotváří poslední letový inženýr japonské vesmírné agentury JAXA, Koichi Wakata.

Čtyři členové Expedice 68 se tedy vrátí v rámci letu Crew-5 zpět na Zemi v polovině tohoto měsíce. Než se tak ale stane, bude se na stanici pár dní nacházet celkem jedenáct lidí. Zbylí tři kosmonauti z původní Crew-5, konkrétně Rubio, Prokopyev a Petelin, na stanici zůstanou s nově příchozí posádkou z Crew-6 a navážou tím na finální misi označenou jako Expedice 69. Ta započne oficiálně s příletem zbylých tří členů finální Expedice 69, Olega Kononěnka, Nikolaje Čuby a Lorala O’Hara. Tato trojice se v rámci letu Sojuz MS-23 dopraví na ISS již 16. března. Vystřídají se s kosmonauty Rubiem, Prokopyevem a Petelinem, kteří odletí ve své lodi Sojuz MS-22 na Zemi 25. března, čímž oficiálně Expedice 68 skončí. Zbylý čas na stanici tak stráví sedmička astronautů – Kononěnko, Čub, O’Hora a čtyřčlenná posádka Crew-6: Bowen, Hoburg, Alneyadi a Fedyaev. 

Společnost SpaceX a její podíl na letech do vesmíru 

SpaceX je soukromá a komerční technologická společnost působící v aerokosmickém průmyslu. V roce 2002 ji založil Elon Musk. Zasloužila se o výrobu rakety Falcon 1, Falcon 9 a těžké nosné rakety Falcon Heavy. Kosmické lodě této společnosti jsou Dragon a Starship. Musk se zaměřuje převážně na komerční lety do vesmíru. Mimo to ale také spolupracuje s NASA a pravidelně vysílá její astronauty ve svých raketách a lodích na ISS, aby mohli pracovat na výzkumech ve vesmírné laboratoři. 

Raketa Falcon 9 spolu s lodí Dragon je první opakovaně použitelná dvoustupňová raketa pro přepravu lidí a nákladu na oběžnou dráhu Země na světě. To, že lze raketu opakovaně používat, výrazně snižuje náklady na možnost letět do vesmíru. Zpřístupnit cenově let do vesmíru civilistům je to, o co se společnost SpaceX primárně snaží. Falcon 9 za sebou má už 207 startů a 165 přistání. První civilní posádku dopravil na oběžnou dráhu Země v roce 2021. Mezi další starty se počítá také aktuální úspěšné přistání posádky NASA’s SpaceX Crew-6. Raketa Falcon Heavy má pro porovnání startů 5 a přistání 11. Poprvé odstartovala už v roce 2018.  

Znovupoužitelné jsou také dvě zmiňované lodě. Sedmimístný Dragon má za sebou 38 startů, vesmírnou stanici ISS navštívil s posádkou už třiatřicetkrát. V roce 2012 se Dragon stala první soukromou kosmickou lodí, která navštívila vesmírnou stanici ISS. Konkrétně loď Crew Dragon s kabinou Endeavour dopravila čtvrteční posádku na stanici. 

Druhá loď, Starship, je součástí rakety původně pojmenované Super Heavy (dnes se označují dohromady pouze jako Starship, pozn. aut.) a spolu s ní umožní vynést do vesmíru náklad o zhruba 500 metrických tun. Z toho 150 metrických tun bude náklad, který se z vesmíru vrátí, aby byl znovu použit. Plán komplexu Starship je také jeho návštěva atmosféry Marsu. 

Všechny technické parametry a ostatní vynálezy společnosti SpaceX naleznete na jejich oficiálních stránkách, spolu s rozpisem plánovaných misí, jichž má Musk v plánu dosáhnout. 

Autor: Barbora Mlezivová


Přečtěte si také o nedávné úspěšné misi Artemis I, která je klíčová nejen pro návrat člověka na Měsíc, ale také pro budoucí let na planetu Mars.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: nasa.gov, vtm.zive.cz
Foto: nasa.gov, twitter.com

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy