Lidl je s novým stánkem o kousek blíž k udržitelnosti potravin

Supermarket Lidl se již dlouhodobě snaží jít cestou udržitelnosti potravin. Nově zavedl ve svých prodejnách stánek S Lidlem šetříme jídlem! Tento prodejní prvek se zaměřuje na „stop food waste“, měl by tedy co nejvíce eliminovat plýtvání jídlem. Zákazníci mají možnost zakoupit si tříkilovou bedýnku s ovocem a zeleninou či pugét květin za symbolickou cenu 25 korun, a tak pomoci v boji proti vyhazování potravin.

Celkově se na světě vyhodí zhruba jedna třetina vyprodukovaného jídla. Jestliže se pokusíme převést tento údaj na kilogramy, získáme ročně neuvěřitelných 175 kilogramů potravin na osobu. S plýtváním se však nepotkávají jen přímí spotřebitelé, ale také potravinové řetězce, mezi které se řadí i Lidl. Mnohdy musí vyhodit potraviny, které nejsou natolik poničené, aby se nedaly konzumovat. Většina z nich je zařazena do sekce neprodejné pouze z důvodu poničeného obalu nebo podobných příčin. 

Food waste je anglické označení pro plýtvání potravinami. V každém článku potravinového řetězce se s tímto neblahým jevem setkáváme. Ať už u výrobců, subdodavatelů, obchodníků i u samotných spotřebitelů. Většina vyhozeného jídla skončí na skládkách, kde ve velké míře dochází k tvorbě skleníkových plynů, konkrétně metanu, který hraje výraznou roli ve vzniku environmentálních problémů. Plýtvání jídlem tedy škodí nejen naší peněžence, ale i životnímu prostředí. 

S inovativním nápadem nyní přišel řetězec Lidl. Od 15. listopadu zavedl ve svých 283 prodejnách samostatné stojany, které nabízejí bedýnky plné různorodého ovoce či zeleniny. Celá tříkilová krabička vyjde na symbolických 25 korun. Potraviny uložené v bedýnkách nejsou nikterak shnilé či poškozené. Byly například vyjmuty z velkého balení, ve kterém se vyskytoval vadný kus, a tak nebylo možné zboží prodat dohromady. Navzdory tomu vykazují stoprocentní kvalitu i čerstvost, to samé platí i o květinách, které taktéž můžete ve stáncích najít.

Jak to funguje?

Princip nákupu bedýnek je jednoduchý. Tyto stánky nenaleznete přímo na klasické prodejní ploše, nýbrž za pokladnami. Bedýnky si tedy můžete prohlédnout a vybrat si právě tu, která obsahuje nejvíce vámi preferovaných potravin. Pak už stačí jen zaplatit u pokladny či svou bedýnku přihodit na vykládací pás ke zbytku nákupu. V dnešní době toho za 25 korun moc nenakoupíme, avšak Lidl nám nabízí možnost levné přílohy ke každému jídlu na celý den. Radost tak uděláte sobě i svému okolí.

Boj proti plýtvání potravin není jistě zbytečný. Ostatně prodej bedýnek není pro Lidl první zkušeností s bojem proti food waste. „Tímto novým projektem bychom rádi našim zákazníkům ukázali, že i my nad plýtváním potravinami přemýšlíme, snažíme se jít odpovědným směrem a minimalizovat odpad. V našich prodejnách už z podstaty zbývá určité množství zboží, které je dále neprodejné, i když je ve vysoké kvalitě. Toto jsme již výrazně snížili naším propracovaným objednávkovým systémem, ale chceme jít ještě dál. Začali jsme tak spolupracovat s potravinovými bankami nebo se zoologickými zahradami, kam dodáváme ovoce a zeleninu, které se již neprodají.“ uvádí na oficiálních stránkách Lidlu tiskový mluvčí Tomáš Myler. V současné době probíhá testování nového způsobu prodeje ale jak Myler zmiňuje, je mile překvapen ze zájmu zákazníků po celé České republice.

Autor: Veronika Turková


Food waste je téma, které žije ve společnosti už nějakou dobu. Proti tomuto problému bojuje i projekt Nesnězeno, který se snaží pomoct s plýtváním v restauracích.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: spolecnost.lidl.cz, narodnipotravinovasbirka.cz, dailynewsbrief.com 

Foto: Veronika Turková, industryeurope.com 

 

Příspěvek vytvořen 21

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy