Letadla s elektrickým pohonem a vzdušné taxíky? Možná už blízká budoucnost!

Žijeme v době, kdy se velice často a oprávněně mluví o ekologii. K ekologizaci naší civilizace se dá navíc přistupovat mnoha způsoby – ať už omezováním jednorázových plastů, přecházením na obnovitelné zdroje či zalesňováním krajiny. A ona ekologizace se týká také dopravy. Dnes už nejsou žádnou novinkou elektrické automobily. Švýcarský startup H55 s podporou českých inženýrů z firmy Aero BRM však přišel s něčím, co tady ještě nebylo. S plně elektronickými letadly.   

Bristol Energic. To je název nového, plně elektricky poháněného letadla z dílny švýcarského startupu H55, na jehož konstrukci se podíleli také čeští inženýři z firmy Aero BRM.  Jedná se o dvoumístný stroj poháněný elektromotorem z dílny švýcarských startupistů.

A o tom, že se nejedná jen o hudbu vzdálené budoucnosti,  už nás stvořitelé tohoto stroje dokázali sami přesvědčit. Bristol Energic už má totiž za sebou první úspěšné lety.  Možná vás teď napadne, že jeden let takovéhoto stroje musí být velice drahý, a tudíž značně neefektivní a neekonomický. Opak je však pravdou. Hodina letu u stejně velkého letadla poháněného naftou vyjde na 900 korun, zatímco u Bristol Energic se jedná o pouhých 160 korun.

Jedinou nevýhodou zatím u tohoto elekroletadla zůstává fakt, že zatím nevydrží ve vzduchu déle než hodinu a půl. To ale vůbec nepřekáží tomu, aby nemohlo sloužit jako tréninkový stroj pro zaučování nových, mladých pilotů. Navíc není samozřejmě nikde napsáno, že jsou lidé z H55 tímto výsledkem spokojeni a nikam dál už svůj nápad posouvat nechtějí. Naopak. Plně elektrické letadlo berou jen jako předstupeň k letadlům větším a navíc i ke vznášedlům s plochým startem, které by šlo v budoucnu využít například jako vzdušné taxíky.

A na tuto technologii se snaží navázat i další firmy – jako je například Uber, Airbus, německý startup Lilium i český podnikatel a investor Michal Illich se svým projektem ZURI.  Možná, že se již brzy dočkáme doby, kdy díky taxíku nebudeme muset stát v nekonečných kolonách, ale do svého cíle se dostaneme rychle, pohodlně, ekologicky i ekonomicky. A vzduchem.

Autor: David Kubatík

Foto: czechcrunch.cz

Příspěvek vytvořen 665

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy