Láska je milování a milovat je láska

Květen, měsíc nesoucí se ve znamení lásky, je za námi. Ano, květen je za námi, ale lásku bychom neměli oslavovat jen v jednom měsíci, ale neustále. Láska totiž neodejde. Jak by taky mohla. Je všude, v každém z nás. Je vzduchem, je sluncem i bouří, hurikánem. Láska je to jediné proč. To jediné proč a vždy správná odpověď. I při hlubším zamyšlení je vlastně dost těžké říct, co doopravdy znamená “Miluju tě”. Je to jedna z nejkrásnějších věcí, co můžeme slyšet. A říct. A cítit. Ale co přesně se těmito dvěma tak významnými slovy snažíme vyjádřit?

Naučit se milovat dá hodně práce. Zvláště, pokud to chceme dělat správně. Ale nikde není napsáno, co je v lásce špatně a co je ta správná cesta. Pro někoho může láska představovat tu nejtěžší věc v životě. Je plná úskalí a překážek, bolesti a pláče a krásy, co střídá nádheru. Často bolí tak, že se to nedá vydržet, ale ještě mnohem častěji to všechno jednoduše stojí za to. Protože jakmile najdeme toho správného člověka, najednou na počtu bouřek ale vůbec nezáleží. Důležitý je ten společný posun, to, že po každé bouřce vyjde slunce. Nikdy nezáleží na důvodu hádky, protože páry se většinou hádají kvůli malicherným maličkostem, ale důležitou roli představuje usmíření. Kompromis. A úsměv za tím vším. Poučení. A každé posílení vztahu a prohloubení vzájemné lásky.

Láska má přes desítky podob. Každá je jiná. Jedinečná

Rodičovská láska je ta, která ustojí snad všechno na světě. Je bezpečná, je čistá, neraní. Rodiče svoje děti milují sice slepě, ale dokáží být přísní a spravedliví, důvěřiví a nikdy to se svými dětmi nevzdávají. Pořád dokola nám dávají nové a nové šance. Jsou laskaví a láskyplní, vždy připraveni postavit se za svůj poklad a chránit ho. Rodičovská láska je pevná skála, která přečká cokoli. Bezdůvodné hádky, odmlouvání, nadávání, slova nenávisti, nadávky. A přes to všechno, představují rodiče domov, místo, kam se můžeme vrátit, ať se stane cokoli.

Don Miguel Ángel Ruiz, autor knihy Čtyři dohody, mluví ve své knize Láska, vztahy a přátelství o vnitřní lásce, kterou považuje za tu nejdůležitější. A je tomu vážně tak. Jde o velmi jednoduchou rovnici – začínáš u sebe, pak teprve opravdu dokážeš lásku šířit dál. Pokud nemiluješ sám sebe, jak můžeš milovat druhé? Je to totiž sebeláska, která je určující. Probudit v sobě sebelásku a najít sám sebe, postavit se a být schopná křičet, že jsem dobrý člověk a že jsem ráda, že jsem, stojí hodně času a síly. Ale ten pocit uvědomění si, že sebeláska skvělý a hřející cit, je krásný a je čistý. Sebeláska je ochranitelská, ale díky ní jsme potom schopni pocítit pravou lásku ve vztahu. Protože pokud miluješ sám sebe, jsi schopný odevzdat se druhému, a to bez pocitu viny, či strachu.

Přátelská láska je pro život téměř nepostradatelná. Milujeme svoje kamarády a jsme schopni postavit se za ně v každé situaci. Bránit je a podpořit, zachránit, postarat se o ně, kdykoli zaplatit. Přátelská láska je silná a dlouhotrvající, protože právě kamarádi jsou přece ti, kteří vždy zůstanou, když všechno ostatní ztroskotá. Praví přátelé a rodina. Nejsilnější pouta.

Naučit se milovat dá hodně práce

Co vlastně znamená “Miluju tě”? Co tím chceme říct? Je správné říkat si to každý den?

Slova lásky a chvály rozhodně nepotřebujeme slyšet každý den. Mnohem víc je lásku vidět a vědět, že jsem milovaná. Cítit a vnímat. Je to ale především o tom najít toho správného člověka. Chybějící kousky, druhou polovičku, spřízněnou duši. Někoho, kdo z vás nevědomky dělá lepšího člověka. Kdo má prakticky stejné názory, kdo vás podrží.

Milovat znamená hodně. Znamená to odpouštět, uctívat, vážit si sebe a druhých. Podporovat, dodávat odvahu, motivovat. Milovat znamená dát tisíckrát druhou šanci, posouvat svoje hranice, přizpůsobovat svoje hodnoty. Důvěřovat a věřit si. Znamená to hledat a objevovat, zkoušet. Milovat znamená bolest a pláč, zbytečné stresy, hádky a křik. Je to ale hlavně chuť se nevzdávat a pokračovat. Je to víra, že věci budou lepší, protože budou. Milovat je nutnost vidět dobré i špatné stránky, je to snaha pracovat na svých chybách. Milovat znamená něžnost, smích a štěstí. Láska je milování a milování je láska. Milovat neznamená říkat si každý den “Miluju tě”, ale jsou to právě ty maličkosti, které lásku dokazují.

Autor: Gabriela Kokešová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy