Láska a sport jdou ruku v ruce. To se snaží naučit dokument o Adamu Ondrovi

Spiderman a Superman v jednom, takto se přezdívá Adamu Ondrovi, jednomu z nejlepších světových lezců. Ovšem když se podíváme na jeho tělo během lezení, může nám připomínat i antického atleta. Jak sám říká, snaží se především o estetiku pohybu. Ale jak toho vlastně dosáhl a co stojí takové velké výkony? To nám odhaluje celovečerní dokument Adam Ondra: Posunout hranice, který observačním a zajímavým způsobem nahlíží nejen do sportovního života jednoho z nejslavnějších českých sportovců.

Kdo je Adam Ondra?

Adam Ondra je český lezec, který se specializuje především na lezení v horách. Spoustu úspěchů získal i na závodech v lezení na obtížnost a v boulderingu. Na svém prvním Mistroství světa v Číně si dolezl pro druhé místo a celkově při své premiérové sezoně ovládl Světový pohár v lezení na obtížnost. Také jako první v historii vyhrál v jednom ročníku Světový pohár v lezení na obtížnost a v boulderingu.

Prvenství drží na většině nejtěžších skalních cest, jako první člověk vylezl cestu s obtížností 9c, triumf drží i na cestě  s obtížností 9b + PP. Dlouhodobě vede neoficiální žebříček skalních lezců na serveru 8a.nu.

Seznámení s hlavními hrdiny

„Stále hledáme lásku, protože jediné, co potřebujeme, je láska.“ To říká Adamovi Ondrovi jeptiška z kláštera v makedonských horách, která se taky v mládí věnovala lezení. Tímto nejspíš myslí lásku k Bohu, kterou ve filmu Adam nesdílí, ale pro něj to může symbolizovat lásku k horám. Tento citát skvěle vystihuje celý snímek.

Film přináší netradiční seznámení s hlavním hrdinou. Adama Ondru sledujeme při jeho protahování a zároveň rituálu, který se dá srovnat se zdravotním záchvatem. Ondra se netradičními polohami protahuje, a přitom vydává dost neobvyklé skřeky. Hned z toho může divák vycítit, jak je lezení vlastně náročné.

Úvod dokumentu se pak věnuje představení Adama Ondry, i když ve velké stručnosti. S jeho maminkou si čteme deníček z jeho dětství, seznamujeme se s Adamovou partnerkou Ivou, ale především sledujeme lezce na horách.

Musím vyzdvihnout zejména záběry z hor, protože ty jsou dechberoucí. Kameraman se dokonce s Adamem pohyboval přímo po skále a my tak máme možnost sledovat Adama z děsivé výšky, která nejednomu divákovi může vyvolat husí kůži. Celé to umocňují ještě záběry z dronu.

Už na začátku můžeme cítit, v jakém duchu se film ponese. Adamovo lezení po skalách sledujeme takřka bez mluvení. Režiséři Jan Šimánek a Petr Záruba zvolili spíše observační metodu, mluvící hlavy se objevují jen zřídka. Díky tomu tak můžeme prožívat atmosféru a bez vnějšího rušení se vcítíme do role lezce.

Celkově poznáváme hlavně Adamovu lásku k horám. Dále máme první vhled do jeho vztahu s Ivou, mládežnické lezkyně. Představeni jsou také rodiče hlavního hrdiny, a také to, jak již v mládežnickém věku přelezl svého tatínka, který je vášnivým lezcem.

Přípravy na olympiádu

Následně už přecházíme k přípravám na olympiádu, kolem kterých se točí celý dokument. Většina prostoru je věnována individuálním tréninkům, ale sledujeme i jeho přítelkyni Ivu, která se věnuje tréninku dětí.

Zejména ona o svém partnerovi prozrazuje nejvíce věcí, protože Adam je spíše introvert a do dlouhých vět před kamerou se mu moc nechce. To můžeme vidět v ukázce televizního pořadu Hyde Park, kam byl Adam Ondra pozván potom, co jako první vylezl nejtěžší skalní cestu s obtížností 9c. Adam víceméně na všechny dotazy moderátora přikyvuje a zmůže se jen na stručné odpovědi.

Jeho partnerka mluví mnohem komplexněji. Dozvídáme se tedy, že ona musela opustit své ambice, aby mohla být Adamovi dostatečnou podporou. Podle ní totiž není možné, aby ve vztahu byli dva ambiciózní lidé.

Potom řeč přechází na olympiádu, kam podle Ivy jede Adam z povinnosti, což svým přitakáváním český reprezentant potvrzuje. Už v ten moment divák chápe, že největší zálibou je lezení po skalách a na olympiádu musí trénovat i lezení na rychlost, při kterém Ondra zažívá velkou frustraci. Jeho přítelkyně tak plní roli důležité psychické podpory a hledá povzbuzují slova pro svého partnera.

Neúspěšná olympiáda

Samotnou olympiádu sledujeme zejména pohledem Ivy, protože vzhledem k tvrdým opatřením do Tokia nemohla odletět. To poskytuje zcela nový pohled, kdy zažíváme Iviny emoce přímo z první ruky, protože všechny závody sledovala s rodinou v televizi. Vidíme její trápení, její radost. Pomalu to vypadá, jako by olympiádu prožívala více než její partner.

Z Tokia máme k dispozici pouze záběry z telefonu, které natočil tým kolem Adama. I to nám ale poskytuje jedinečný pohled, kdy Adam musel lézt po stropě, aby vůbec mohl nějak trénovat. Nahlížíme také do zákulisí závodů a podobně.

Olympiáda měla bohužel neslavný konec. Adam si sice při lezení na rychlost vylepšil svůj osobní rekord, ale bouldery se mu příliš nepovedly a na obtížnosti skončil těsně pod vrcholem. Když pak poslední lezec Jakob Schubert dosáhl na top, vidíme velké zklamání jak ze strany Adama, tak ze strany Ivy. Adam Ondra v konečném součtu skončil na šestém místě.

Hlavní protagonista se poté na olympijském festivalu v Brně dočkal velkého přivítání a příliš tomu nerozumí, protože přece nevyhrál. Důvod poodkrývá rozhovor s Evou Samkovou, která ho chválí, a přitom si stěžuje na systém závodu. Adam ale odporuje a říká, že svou šanci měl, a nakonec to zakončí tím, že už se od něj čeká jen vítězství, jinak je to prostě neúspěch.

Prohra v závodě, ale výhra v životě

Během příprav na olympiádu také zjistíme, že se Adam s Ivou zasnoubili. Dokument je tak dojemně ukončen svatbou. Krátce po ní Iva oznamuje, že čekají potomka, který se před vydáním dokumentu stihl narodit. Jeho jméno je Hugo a třeba dosáhne ještě větších výkonů než jeho tatínek.

V závěru vidíme, jak je Adama Ondra konečně spokojený. Oznamuje, že v budoucnu se bude chtít věnovat hlavně lezení na skalách, bude vymýšlet vlastní skalní cesty a konečně se bude věnovat tomu, co ho nejvíce baví.

Poslední scéna filmu se prolíná s tou první. Vidíme Adama na skále, který si balí lana a míří za svou rodinou. Teď už ho totiž čekají náročnější a důležitější starosti než lezení.

Hodnocení autora

Adam Ondra: Posunout hranice přináší skvělý vhled do života profesionálního sportovce. Nesnaží se zachytit jen náročnost tréninku, což k tomu samozřejmě patří, ale soustředí se hlavně na psychickou náročnost, která musí být pro oba partnery nepředstavitelná.

Musím pochválit také to, že spíše sledujeme, než posloucháme. Většina času je věnována sledování Adama při tréninku, a to se mi za celou dobu vůbec neomrzelo. Když už by to někdy mělo být příliš dlouhé, vstoupí do filmu vyprávění, které zas atmosféru posune o úroveň výše.

Celou atmosféru ještě podtrhuje skvělá hudba, kterou speciálně pro dokument složil a nahrál italský violoncellista Nicola Segatta. Ta výborně dokresluje naše pocity, když se snažíme vcítit na Adamovy kůže, který se musí umět vypořádat s obrovským návalem stresu.

Dokument tedy mohu jednoznačně doporučit i pro člověka, který se v lezení příliš neorientuje. I přesto budete celý snímek sledovat se zatajeným dechem a říkat si, jak je to vlastně všechno možné. Adam Ondra ukazuje, že prakticky nemožné věci jdou dělat i jednoduše, pokud tomu člověk obětuje všechno. Tím nás motivuje v každodenním životě.

Autor: Lukáš Mihal


Pokud nejste lezci, ale stále byste chtěli objevovat krásy českých hor, tak se můžete inspirovat článkem o výzvě 32 vrcholů.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: Adam Ondra: Posunout hranice

Foto: Jan Šimánek

Příspěvek vytvořen 13

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy