Krkonošské pohádky znovu ožívají v betlémě ve Vrchlabí

Letos už pošesté ožil krkonošský betlém v centru Vrchlabí. Jednotlivé dřevěné sochy jsou v životní velikosti a všechny pozoruje tři metry vysoký Krakonoš. Kuba a Anče z oblíbených Krkonošských pohádek mají v jesličkách dvojčátka, na která dohlíží i hajný a Trautenberk a další krkonošské postavy. Sochy ze dřeva vyřezává tamní rodák Pavel Tryzna, pro kterého je to především velký koníček.

Dřevěná roubenka, která v zimě slouží jako betlém, stojí u vrchlabského zámku celý rok. Ostatních několik desítek dřevěných soch sem ale přijíždí až v období adventu a po Novém roce zase tiše mizí. Jejich instalace není jednoduchá, je při tom potřeba i jeřáb a několik párů silných rukou. Za ten krátký čas se na betlém chodí koukat místní lidé i turisté zdaleka, jedná se totiž o českou raritu.

„Nápad na krkonošský betlém jsem poprvé dostal, když v televizi znovu běžely Krkonošské pohádky a byly oceněny jako nejoblíbenější večerníček. I já jsem je měl vždycky moc rád,“ vzpomíná Tryzna pro Trutnovinky na úplný začátek dřevěného betlému před šesti lety.

Kuba a Anče, známí z oblíbeného večerníčku, mají v jesličkách hned dvě děti. To proto, že když se v Krkonoších mají dva lidé tuze rádi, narodí se jim dvojčata. Přímo v roubence pak stojí i dřevěný hajný s Trautenberkem a hospodářská zvířata. Dary do betléma nesou sochy řemeslníků a hospodářů, mezi nimi je dokonce i lakomý řezník Krkovička. Poklonit se přijde i cirkusák, který vede medvěda a opici, a opodál stojí čtyřčlenná dřevěná kapela. Nechybí tu ani socha velkého koně s povozem, tři králové, strážník, lyžař, a především socha Krakonoše, která je ze všech největší a děti si u ní mohou zazvonit na zvoneček.

„Nic nekreslím. Vyberu si kládu, která odpovídá proporcím sochy, narovnám si ji a začnu. Nejdříve dám pryč to, co přebývá. Řežu, řežu a najednou je socha na světě! Některou sochu jsem dříve stihl udělat i za den, teď je to už se mnou horší,“ vysvětluje Tryzna, jak sochy vyrábí. Sám je totiž vyřezává pilou z dubového dřeva, které mu vybírá tamní hajný.

Snadná není ani samotná údržba soch přes rok. Postavy je potřeba ošetřit olejem a uložit v pytlích, což mnohdy trvá až do poloviny července. Teprve potom je čas na výrobu nových dřevěných figur. A těch podle Tryzny bude opravdu přibývat. „Plánů mám spoustu. Chtěl jsem přidělat čerta nebo udělat ponocného, jak troubí půlnoc,“ říká. Zatím nejnovější sochou je letošní přírůstek Kryštof z Gendorfu, který je považován za zakladatele města Vrchlabí.

Největší radost má Pavel Tryzna, když se krkonošský betlém líbí dětem. Těm také posledních pár let dělal speciálního průvodce. Baví se tu ale i dospělí. Podle některých z nich se v betlémě nikdo nemračí, ale pouze usmívá a přímo uprostřed je cítit ohromná energie.

Autor: Tereza Stará


Vydejte se do města Vrchlabí nejen za betlémem . Terka vám ve svém článku doporučí i další zajímavá místa.


Zdroj: trutnovinky.cz

Foto: vrchlabinky.cz, Tereza Stará

Příspěvek vytvořen 57

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy