Konec lží a polopravd. Brzy si všechno v médiích ověří robot

Podoba umělé inteligence nemusí vždycky být vyhrocený sci-fi bizarre, ve kterém nás budou místo policistů hlídat psí roboti s osmi pažemi. Může mít jasnou a velmi pragmatickou podobu, jakou jí dali například vědci u Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV), Českého vysokého učení technického (ČVUT), Západočeské univerzity a České tiskové kanceláře (ČTK). Chtěli by vyvinout nástroj, který bude schopen ověřovat informace a tvořit kontext novinářských zpráv.

Ne vždycky to musí vypadat takhle.

Když se řekne umělá inteligence, tak si většina vzpomene na podivně vyhlížejícího robota nebo počítačový software. Někteří snad i na Huawei. Podoba tohoto tolik opěvovaného nástroje budoucnosti není definována, víme snad jen, že se má jednat o zcela autonomní druh počítačového stroje, schopného procesně přirozeného rozvoje. Lidé se přizpůsobují na jedinečnosti, kterým denně čelí, a my chceme roboty, kteří dokážou to samé. Ale líp.

V rámci českého novinářství zcela nepokryté pole. Právě vliv umělé inteligence na budoucí žurnalistiku dokázal spojit čtyři přední instituce k jeho průzkumu. V praxi se bude jednat o stroj, který ke každému vygenerovanému mediálnímu textu bude schopen dohledat staré zprávy, doplnit kontext a upozornit na případné chyby. „Divák by například mohl v přímém přenosu sledovat doplňující textové informace k pronášeným tvrzením a také by bylo možné vytvářet hypotézy o dalším vývoji zaznamenaných událostí, a to srovnáním s obdobnými, již proběhlými, událostmi,‘‘ uvedl Luboš Král z Centra umělé inteligence Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Ve světě jsou kola vývoje umělé inteligence roztočena naplno. Hlavní proudy tečou z Ameriky a Číny; světové velmoci se perou o dominanci, a tím tlačí výzkum závratným tempem dopředu. Největší technologické společnosti mají o umělou inteligenci velký zájem, avšak v mediální oblasti se jedná o technicky náročnou záležitost. Mark Zuckerberg před dvěma lety ve svém otevřeném dopisu Globální komunitě zmínil, že je extrémně složité vyvinout umělou inteligenci rozumějící médiím. Novináři ve svém každodenním životě používají přesné postupy k vytváření zpráv a je velkou výzvou vyvinout stroj, který by je dokázal pochopit a vyhodnotit.

Je to však výzva, do níž se zapojily kapacity z těch nejlepších prostředí, a je skvělé, že se tomu věnují i z českého prostředí. Česko je totiž prokazatelně zemí postiženou dezinformacemi, kde by mohla být automatizace hluboké analýzy obrovským přínosem. Nové technologie se zdokonalují ve vytváření falešných a neúplných obsahů a hrají proti těm, kteří vyvíjejí nástroje k jejich odkrytí. Hra na dvě strany, v níž bude rozhodující udržet rovnováhu. A vědci z FSV, ČVUT, ČTK a Západočeské univerzity se o to právě zasluhují…

Autor: Lea Schellongová


Boj proti fake news zuří naplno. Už jste četli o speciálně vyvinutém internetovém prohlížeči nebo vychytávce v aplikaci WhatsApp?


Zdroj: irozhlas.cz
Foto: maxpixel.net

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy