Suchá Austrálie bojuje proti změnám klimatu. Nejúčinnější zbraní je strom

Lýdie Hájovská

Na přelomu roku zasáhla Austrálii historická vedra. Premiér Scott Morrison oznámil, že na území země do roku 2050 vysadí celkem miliardu stromů. Zemi by měl porost pomoct s bojem s extrémními teplotami, které kontinent sužují.

Letošní leden je nejteplejším měsícem v historii Austrálie za celou dobu měření. Teploty sahaly až k 46 stupňům Celsia, obětí veder se staly miliony ryb a vymřela navíc i třetina populace kaloňů australských. První „záchranné“ lesní plochy vzniknou v severní Tasmánii, Novém Jižním Walesu a na hranicích mezi Jižní Austrálií a Viktorií. Během dvou let země zalesní dalších pět oblastí. Do roku 2030 by se tak měly začít snižovat emise až o 18 milionů tun ročně, Austrálie jich přitom každý rok vyprodukuje 500 milionů.

Premiér záměr oznámil poté, co britský deník The Independent zveřejnil závěry studie týmu ekologa Thomase Crowthera. Podle studie jsou lesy nejúčinnější zbraní proti klimatickým změnám. Podle Crowthera, který se podílí na kampani OSN za výsadbu nových stromů po celé planetě, jsou stromy účinnější než mnoho jiných metod na zmírňování dopadů klimatických změn, například využívání větrných turbín v energetice či omezování spotřeby masných výrobků. Tvrdí, že kdyby bylo na světě vysázeno až 1,2 bilionu nových stromů, pojaly by víc oxidu uhličitého, než kolik lidstvo ročně vyprodukuje. Stromy by tak odstranily i emise, které byly vypuštěny do ovzduší v minulých letech.

Existuje také mezinárodní ekologická iniciativa Million Tree Initiative. K ní se připojila města jako New York, Londýn nebo Šanghaj, která se zavázala snížit emise a zmírnit dopady klimatických změn vysázením velkého množství stromů v betonové zástavbě.

Kromě sázení nových stromů je však potřeba chránit i ty, které naší planetě pomáhají dýchat už řadu let. Už jste slyšeli třeba o projektu Green Life?

Zdroj: wave.rozhlas.cz
Foto: pixabay.com