RECENZE: Život za mediální oponou. Kým jsou významné české Novinářky doopravdy?

Jaké to je být zaměstnána v převážně maskulinním prostředí? Setkaly se někdy vybrané novinářky se sexismem nebo sexuálním obtěžováním? Jaké byly jejich nejtěžší překážky, jež musely za svou kariéru překonat? Co by měl mladý člověk, který má aspirace k tomu býti novinářem, očekávat a jakými vlastnostmi by měl oplývat? Na tyto otázky a spoustu jiných se ve své knize Linda Bartošová táže pozvaných hostů. 

Kniha Novinářky vyšla v prvním kvartálu letošního roku a je prvním literárním počinem české novinářky Lindy Bartošové. Uvedla, že když jí byla nabídnuta spolupráce pro napsání knihy o své cestě a zkušenostech, cítila, že by bylo nepoctivé mluvit o sobě, když ve věku dvaceti devíti let ještě neví, kde přesně se nachází. Rozhodla se tedy na český literární trh přinést publikaci, kde vyzpovídala deset novinářek, které mají zkušeností o něco víc. 

Těmi byly Barbora Černošková, Daniela Drtinová, Lenka Kabrhelová, Jana Klímová, Andrea Procházková a Hana Řičicová, Petra Procházková, Apolena Rychlíková, Libuše Šmuclerová a Světlana Witowská. Každá ze zmíněných žen má za sebou jinou životní a kariérní cestu a pracuje na rozličných pozicích v různých médiích. Otázky, na které odpovídají, jsou v základu stejné, ale v každém z rozhovorů se postupně noříme do rozdílných vod české žurnalistiky. Odpovědi, jak sama Bartošová uvedla v epilogu, nejsou stanovené a neměnné, rozmanitost rozhovorů tedy přináší na témata diverzní pohledy a odlišné zkušenosti z branže. 

Rozhovory se často stáčejí k tématu sexismu, které je v médiích bohužel opakovaně objevovanou šachovou figurkou. Tematika sexismu mě zajímá, překvapilo mě tedy, jak rozličně na něj jednotlivé ženy reagují. Některé se s ním setkaly jen zřídka ve výjimečných případech, jiné zase opakovaně a jen těžce se s ním vyrovnávají. Shodují se však, že je správné se tímto hluboce zakořeněným problémem ve 21. stoletím více zabývat a otevírat ho veřejně.

Dotýkají se i témat rodinného života a jeho těžkou koordinací se zaměstnáním v médiích. Je asi známým faktem, že ženy jsou často nuceny vybírat si mezi svou rozjetou kariérou a touhou mít děti. Zde v knize však můžeme vidět, že i kariéra a rodinný život mohou v určitém modelu fungovat vedle sebe. Důkazem je například novinářka a moderátorka Světlana Witowská, která dokázala tyto své dva světy propojit a uvést do chodu. Novinářky se však shodují, že právě sladění rodiny a práce je jednou z obtíží, kterými si ženy musí v této profesi procházet a s níž se jejich mužští kolegové prát nemusí. 

Ač jsou rozhovory osobní a týkají se jednotlivých respondentek, občas se nám formou, jakou jsou otázky položeny, otevírá i Linda Bartošová sama. Poodkrývá začátky své kariéry v médiích, chyby, které při nich dělala, nebo problémy se sebevědomím a oceněním své práce. Zmiňuje také trable s mentálním zdravím, s nimiž se při práci potýkala a málem ji potopily. Naštěstí je však překonala a může pokračovat v budování své kariéry. Ta začala už v roce 2013 v České televizi, kde uváděla i hlavní zpravodajskou relaci Události a Události a komentáře. V příštím roce pak nastoupí do online deníku Aktuálně.cz, kde povede rozhovory. Kromě toho letos vyšla na Radio Wave také její autorská podcastová série Krása, plná rozhovorů s ženami napříč českou společností, kde se společně vymezují vůči konvenčním stereotypům ohledně krásy. 

Knihu jsem začala číst na popud mého počátku studia žurnalistiky. Zajímalo mě totiž, jakou cestou si prošly známé české novinářky a jak se v mediálním prostředí cítí. Některé rozhovory pro mě byly opravdu oči otevírající a donutily mě na novinářskou branži pohlížet úplně jinak. Nalezla jsem zde spousty myšlenek, které mnou rezonovaly – to lze ostatně poznat i z počtu nalepených štítků na fotce v úvodu článku. Také mě překvapilo, jak rozdílně vnímaly ženy svou cestu a působení v záři mediálních reflektorů. Jak se lišily jejich reakce a jak se vypořádávaly se složitými životními situacemi.

Kniha je vhodná pro všechny začínající žurnalistky a žurnalisty, jež zajímá, jak to občas v médiích probíhá za oponou, a kteří hledají inspiraci na své novinářské cestě. Doporučila bych ji však i lidem, co se jen zkrátka zajímají o životní příběhy druhých nebo se chtějí alespoň zamyslet nad fungováním systému českých médií.

Autor: Vendy Rojčíková


Pokud jste fanouškem literatury, můžete si přečíst o dalších tipech na knihy v jednom z našich dalších článků.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: Novinářky, wikipedie.org
Foto: Vendy Rojčíková

Příspěvek vytvořen 17

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy