Měsíc po zimních olympijských hrách v Pekingu se odehrála další velká sportovní akce. Tentokrát se střetli nejlepší sportovci do osmnácti let v rámci Evropského olympijského festivalu mládeže. Turnaj proběhl od 20. do 25. března ve finském Vuokatti. Česká republika vyslala výpravu 57 talentů, celkově se turnaje účastnilo téměř tisíc soutěžících. Česká výprava vybojovala sedm medailí, což je dosavadně nejlepší výkon.
Evropský olympijský festival mládeže je sportovní událost, ve které mohou soutěžit mladí sportovci z Evropy ve věku čtrnáct až osmnáct let. Akce se pořádá každý lichý rok a střídají se letní sporty se zimními. Zakladatelem je belgický ortoped Jacques Rogge, který byl prezidentem Mezinárodního olympijského výboru v letech 2001 až 2013. Historicky první festival se konal v roce 1991.
Jedná se o akci, která by měla mladým sportovním nadějím navodit atmosféru opravdové olympiády. „Evropský olympijský festival mládeže byl velmi dobrý nápad. Soutěžící se začnou sbližovat s myšlenkami olympismu, a zároveň i s ostatními sportovci z jiných zemí. Vzájemně si pak všichni fandí,“ sdělila bývalá krasobruslařka a ambasadorka českého týmu Anna Dušková.
Ve Vuokatti se soutěžilo v biatlonu, alpských disciplínách, krasobruslení, rychlobruslení, běhu na lyžích a snowboardingu. V nedalekém Lahti proběhly závody severské kombinace a skoků na lyžích. Hokejistky svůj turnaj odehrály ve městě Kajaani.
Čeští sportovci se zúčastnili všech disciplín. Největší zastoupení mělo alpské lyžování, biatlon a běh na lyžích, kde Česko reprezentovalo osm nadějí. Naopak v krasobruslení zastupovala Českou republiku pouze sedmnáctiletí Michaela Vrašťáková, která byla „spoluvlajkonoškou“ národního týmu.
První českou medaili získal běžec na lyžích Jiří Tuž. Ten hned v první soutěži ukázal skvělou formu a umístil se na pátém místě. Bylo otázkou času, kdy se mu povede umístit mezi tři nejlepší. V druhém závodě na 7,5 kilometrů svůj výkon ještě vylepšil a získal stříbrnou medaili. „Jsem nadšený a spokojený. Je to pocit štěstí, který nelze popsat. Pro mě je to zatím největší úspěch v kariéře,“ usmíval se stříbrný běžkař.
V ten den se závody na 7,5 kilometrů českému týmu dařily. Na jiném závodišti totiž biatlonista Petr Hák všechny porazil a sprint dokonce vyhrál. Před samotným startem ale tolik sebevědomí neměl. Na tréninku se potýkal s problémy se střelbou a kvalita sněhu mu nevyhovovala. V samotném závodě to byl ovšem úplně jiný výkon. Skvěle se mu dařilo na střelnici i na trati a na druhého závodníka najel 24 sekund.
„Vyšlo mi úplně všechno. Takhle jsem nestřílel celou sezonu. Nic jsem od sebe od začátku neočekával. Říkal jsem si, že nějak to odjedu, a nakonec to vyšlo.“ Hák také přiznal, že se o medaili nezasloužil sám: „Zlato patří rodičům a mému trenérovi Jindrovi Šikolovi, který mě celou sezonu vedl k tomuto výsledku.“
Biatlonista se radoval ještě jednou, když spolu s Kateřinou Pavlů, Kateřinou Gotvaldovou a Danielem Maluškem vybojoval druhé místo ve smíšených štafetách. Češi v závěrečném závodě jeli o medaile od začátku do konce. Zásluhou byla hlavně přesná střelba, protože během čtyřiceti ran pouze pětkrát dobíjeli.
„Dnes to byl na trati od všech až profesorský výkon. Vsadili jsme na jistotu a vybrali závodníky, kteří ukazovali tady i v průběhu celé sezóny konstantní výkonnost. Chtěl jsem po nich jediné, aby dělali biatlon, a přesně to předvedli. Zaslouženě se tak mohou těšit z medaile,“ řekl po závodě trenér Marian Málek.
Češi slavili i další den. Reprezentantovi severské kombinace Jiřímu Konvalinkovi se úvodní skoky na lyžích povedly. Jeho závodní pokus byl stejně tak dobrý jako ten tréninkový a vyhoupl ho až na druhé místo.
Do závodu v běhu na lyžích tak vkládal velké naděje. Celou dobu se držel na medailových pozicích. V samém závěru se dotáhl na vedoucího Nora a bojoval dokonce o titul. Ve finiši už ovšem Konvalinka nenašel síly a o sekundu prohrál. Druhé místo je ale pro českého reprezentanta obrovským úspěchem: „Je to úžasné. Jsem neskutečně rád, že jsem takhle zakončil skvělou sezonu skvělým výsledkem. Děkuji celému týmu. Zlato… ani mě to nemrzí, jsem vděčný a stříbro beru.“
Svůj velice úspěšný turnaj zažil také snowboardista Jakub Hroneš. V disciplíně Big Air úspěšně prošel kvalifikací a do finále postoupil z pátého místa. Všechny jeho jízdy dopadly skvěle a získával za ně velké množství bodů. Dlouhou dobu bojoval o zlato, které mu nakonec uniklo o jediný bod. „Je to super! Dneska se jezdilo fakt dobře. Měli jsme to teď večer i krásně osvětlený. Ještě se těším na další závod ve slopestylu,“ řekl osmnáctiletý talent.
O den později závodil ve slopestylu. Kvůli nepříznivé předpovědi počasí organizátoři zkrátili dvoudenní program pouze na jeden den. To Hroneš s odstupem času ocenil: „Byl jsem rozsnowboardovaný, bavilo mě ráno závodit v kvalifikaci a podařilo se mi postoupit. Hned jsem šel pak do tréninku na finále a dopadlo to vlastně dost dobře.“
V těžkých podmínkách navázal na své výkony z Big Air, a dokonce ještě jízdy vylepšil. Slopestyle vyhrál a pro Českou republiku získal další zlatou medaili. „Mám velkou radost. Po včerejším Big Air jsem věděl, že je určitě ještě nějaké místo, kam to posouvat. Jsem rád, že se mi to povedlo i v takovýchto těžkých podmínkách, kdy strašně foukalo a bylo to ledové. A navíc kluci strašně zabíjeli. Jsem fakt rád, že jsem to mohl zabít nejvíc,“ řekl dvojnásobný medailista. Svými výkony si vysloužil pozici vlajkonoše na závěrečném ceremoniálu.
Senzace se zrodila v Kaaani, kde odehrály turnaj české hokejistky. Skupinovou fází prošly bez zaváhání. První zápas odehrály proti Švýcarsku, které porazily 4–1 a druhé utkání sehrály s Maďarskem, které dokonce nedokázalo ani jednou skórovat a podlehlo národnímu mužstvu 4–0. Češky tak skupinu vyhrály a postoupily do finále.
Boj o zlato odehrály proti Švédkám. Zápas byl velmi vyrovnaný a napínavý. Národní tým vedl od čtrnácté minuty, kdy se prosadila Adéla Šapovalivová. Velkou jistotu dodávala týmu brankářka Michaela Hesová, která propustita za svá záda pouze střelu Olivie Sohrenerové v 51. minutě. Utkání šlo tedy za stavu 1:1 do prodloužení. Ovšem gól nepadl ani v nastaveném čase, a tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. Česká brankářka opět předvedla své kvality a zneškodnila všech pět švédských pokusů. Naopak ve čtvrté sérii se prosadila Zikmunda Mazancová a hokejistky národního týmu se mohly radovat ze zlaté medaile.
„Mám obrovskou radost. To nejde ani popsat. Stála jsem na modré čáře a chtěla jsem řvát naši hymnu. Holky předvedly neskutečný výkon,“ radovala se po finále brankářka Michaela Hesová, které patřila cena nejlepší hráčky utkání. České šampionky tak navázaly na české hokejisty, kteří vyhráli v roce 2019 v Sarajevu.
Česká výprava dopadla nad očekávání, sportovci vybojovali celkem 7 medailí, přivezli 3 zlaté a 4 stříbrné medaile. Rekordní počet získaných medailí potěšilo také šéfa mise Martina Doktora: „Českou výpravu hodnotím jako velice úspěšnou. Medailí bylo hodně a stejně tak umístění těsně pod pódii. Řekl bych, že většina sportovců si odsud odveze kromě krásných zážitků a olympijské atmosféry i nějaký ten výsledek, což je perfektní.“
„Z hlediska medailových umístění je tento festival nejúspěšnější v historii Českého olympijského týmu. Za to patří obrovský dík především sportovcům, kteří ty medaile získali, ale také realizačním týmům, jejich trenérům, servismanům… Všem, kteří se o sportovce starali nejen tady, ale i doma. Je to zásluha i sportovních klubů a svazů.“
Autor: Adam Kučatý
Nedávno svou kariéru ukončila biatlonistka Eva Puskarčíková. Její úspěchy shrnujeme v článku, který si můžete přečíst zde.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Zdroje: olympijskytym.cz, wikipedia.org, sport.cz, ceskatelevize.cz
Foto: facebookový profil Českého olympijského týmu, olympijskytym.cz/foto, ČTK