Číhošťský zázrak – zachvěl se kříž i Bůh

Ve středu uběhlo 70 let od události, kterou nazýváme jako Číhošťský zázrak. Při mši 11. prosince 1949 se několikrát během kázání faráře Josefa Toufara pohnul vysoký kříž nad svatostánkem na hlavním oltáři místního kostela. To následně posloužilo komunistickému režimu jako záminka k tvrdým represím proti církvi a vraždě Josefa Toufara. Tento text je připomínkou události, na kterou nesmíme zapomenout. 

Josef Toufar

Necelé dva roky po komunistickém puči byla v předvánoční čas v obci Čihošť, která se nachází v kraji Vysočina, sloužena mše svatá. V průběhu ní zpozorovalo okolo 20 farníků vychylování oltářního kříže. Tyto pohyby se poté v následujících dnech opakovaly. Farář Josef Toufar, který mši sloužil, se snažil lidi uklidňovat, dobře věděl, že vládní moc není církví nakloněna a může tak být chybou přespříliš na sebe upozorňovat. Zpráva o zázraku se však rychle rozšířila, do obce přijíždělo velké množství věřících i církevních hodnostářů, aby se na vlastní oči o této magické události přesvědčili. Kromě nich však do Čihošťě bohužel přijeli také příslušníci Státní bezpečnosti, kteří měli za úkol dokázat, že byl pohyb kříže podvod, za kterým stála církev.  Z toho byl obviněn farář Toufar, který byl podroben brutálnímu výslechu a mučení ve Valdicích. Příslušník StB Mácha měl písemný rozkaz, že má být farář všemi prostředky donucen k přiznání, ten byl mlácen do bez vědomí a k přiznání přinucen. Později však podvod odmítl a doznání vzal zpět.

Po čtyřech týdnech opravdu bestiálního mučení Josef Toufar 25. února 1950, příznačně na dvouleté výročí komunistickému puče, zemřel. Jeho mrtvé tělo bylo zahrabáno v hromadném hrobu v Praze-Ďáblicích. Sadistický estébák Mácha byl po revoluci odsouzen na 2 roky a z trestu si odpykal polovinu…V dubnu 2013 dala Česká biskupská konference souhlas k zahájení procesu blahořečení Josefa Toufara, konečné slovo bude mít papež.

Samotný Číhošťský zázrak se nikdy nepodařilo objasnit. Dlouhá léta se myslelo, že šlo o provokaci StB, která sestavila systém a ten křížem zahýbal. Tak důmyslnou technickou soustavu však nebyli schopni ani později vytvořit. Autor knihy o Josefu Toufarovi ve svém rozhovoru řekl: „Když se tehdy zachvěl kříž, zachvěl se i Bůh.“

Některé věci v životě nás prostě přesahují, osud faráře Toufara by však měl být zejména navždy připomínkou zrůdnosti totalitního režimu.

Autor: Václav Ágh

Foto: Masarykova univerzita, dnyceskestatnosti.cz

Příspěvek vytvořen 39

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy