Všichni máme dny, kdy se nám nic nechce, cítíme se vyčerpaně, bez energie a občas nevíme co se sebou. Ale taky všichni víme, že ta nijaká nálada zmizí, a pak se zase cítíme lépe a jsme produktivnější. Buď se z toho vyspíme, nebo můžeme jít lepší náladě naproti. A občas to děláme, ale spíš nevědomě. A jak si tedy pomoct vědomě a být více v pohodě? Je to jednoduché, stačí v těle vyplavovat ty správné hormony, nejlépe pravidelně.
Jak to funguje?
Hormony se tvoří v endokrinních žlázách a přenášejí vzkazy živým buňkám v těle. Po doputování k cílové buňce působí několik minut i týdnů, záleží na konkrétním hormonu. Proto abychom se cítili dobře, potřebujeme správnou hladinu oxytocinu, dopaminu, serotoninu, melatoninu a v neposlední řadě samozřejmě endorfiny. Hladina hormonů se dá udržovat životosprávou i různými návyky a činy.
Lásky plný oxytocin
Hormon, který je důležitý pro vztahy, ať už partnerské, rodinné nebo přátelské. Ne nadarmo se mu přezdívá hormon lásky a důvěry. Uvolňuje se při fyzickém kontaktu. Stačí pouhé objetí, aby oxytocin začal nastupovat. Je to také vysvětlení, proč je nám příjemná masáž. Mnohem více se ho však dostaví při mazlení, sexu a orgasmu. U mužů i žen podporuje ochranitelské a pečovatelské pudy. U žen napomáhá průběhu těhotenství, porodu i následnému šestinedělí. Takže se se svými nejbližšími objímejte a nepodceňujte partnerské radosti.
Euforický dopamin
Dostali jste dárek a pocítili příval euforie a nadšení? Tak to se vám vyplavil do krve dopamin. Funguje totiž na principu odměny. Když jste něčím obdarování, když vás někdo pochválí a vy jste samozřejmě potěšeni. Sami si dopamin můžete dopřát, pokud si stanovíte určité cíle a ty se vám podaří splnit. Už jen samotné těšení se a vzrušení z toho, že to dokážete, vám bude udržovat dobrou náladu. Tedy nabízí se otázka, jaký je váš další cíl? Někdy se dopaminu říká hormon neřesti, jeho hladinu si lidé nevědomě zvyšuji během sexu nebo při kouření díky nikotinu.
Vyrovnaný serotonin
Klid a pohoda v duši a žádné deprese? To je dobré znamení, že máte dostatek serotoninu. Zajišťuje navíc kvalitnější spánek, zlepšuje zažívaní, tlumí bolest, zdravé sebevědomí a pozitivní přístup k životu. Léto je nejlepší období pro udržení hladiny serotoninu, skvěle ho totiž podporují sluneční paprsky, proto když je venku zamračeno, nemáme tolik energie. Užívejte krásného počasí a v zimě nepromeškejte žádné vykouknutí sluníčka.
Tvorbu serotoninu můžete podpořit i tím, co si naservírujete k jídlu. Příznivé účinky má například losos, krůtí maso, špenát, mléčné výrobky, zelenina, vejce, banány a čokoládu.
Jistota v podobě endorfinů
Nic se vám nechce, jdete si zasportovat a najednou jste plní energie a vrháte se na povinnosti, které jinak děláte neradi? Ano, přesně taková kouzla dokážou endorfiny. Vyplavují se při fyzické zátěži a adrenalinových zážitcích. Po fyzické aktivitě se dostaví pocit štěstí, stres zmizí a navíc i bolest svalů z tréninku je utlumena. Čím pravidelněji budete sportovat, tím hlubší bude prožitek. Pro lidi, kteří sportují spíše nárazově, funguje vvplavování endorfinů jako droga. Pokud nezvolíte sport, můžete si zvýšit hladinu cukru v krvi a tím probudíte i endorfiny. Takže když si občas dáte čokoládu, je to pro dobro vaše i vašeho okolí. Ono i takové jídlo s pořádnou dávkou chilli je často adrenalin.
Noční melatonin
Nerušený hluboký spánek každou noc, to je to pravé pro regeneraci těla a restart psychiky. Pokud máme nedostatek melatoninu, tak se nám to bohužel nedaří. Dlouhodobá nespavost pak může vést k úzkostem a depresi. Čím více se nám melatoninu večer aktivuje, tím lepší spánek budeme mít. Jak si poradit s nespavostí a jak by měla vypadat taková spánková hygiena si můžete přečíst zde.
Autor: Adéla Sobotíková
Věděli jste, že poslech hudby má pozitivní vliv na naše zdraví? Potvrdili to britští vědci. Více čtěte v článku.
Zdroj: wikiskripta.eu, spektrumzdravi.com, next-clinics.cz
Foto: blog.notino.cz, zeny.sro, clubfit.co.nz