Kateřina Kotačková si během očekávání svého potomka uvědomila, že by si ráda zaznamenala těhotenské zážitky a poznatky. Nenašla však vhodný zápisník, který by jí zároveň dokázal odpovědět na nejrůznější otázky a pomohl s plánováním, a tak se rozhodla vytvořit vlastní deník. Ma&Mi, tedy „maminka a miminko“, je zároveň nedatovaným diářem, který bude ženy provázet již od prvních týdnů těhotenství.
Jak byste deník Ma&Mi popsala?
Popsala bych ho jako skvělého pomocníka každé těhotné ženě. Je to něco, co tady není. Když je žena těhotná, tak je toho na ni celkově najednou moc, musí si zjišťovat spoustu informací, najednou řeší, jestli správně jí, cvičí, jestli má veškerou výbavičku pro miminko, a tak nějak víc se o sebe stará. Do toho přichází první pohyby a první zážitky s bříškem, v té chvíli je Ma&Mi deník pro ženu vhodný, aby si tam mohla zapisovat všechny věci, které se jí dějí, a otázky, které si pokládá. Potom to třeba může dát dítěti k narozeninám, ať vidí, jak to těhotenství s ním probíhalo. Určitě bude deník po porodu sloužit jako cenná vzpomínka a je to vhodný dárek.
Jaké odborníky jste ke spolupráci na tvorbě deníku oslovila, aby se k jednotlivým tématům vyjádřili?
Na základě dotazníku, který jsme vytvořili před tvorbou deníku, chtěly ženy nejčastěji vědět informace o vývoji miminka, informace o tom, co si všechno mají nachystat, co je potřeba vyřídit třeba na úřadech nebo jaký je rozdíl mezi porodní asistentkou a dulou, protože na tyto dva termíny ženy v těhotenství narazí. Je tam něco o cvičení, aby nebolela záda, jak se vyvarovat diastáze, jak se starat o prsa v průběhu kojení. Hodně velká část se tam věnuje šestinedělí. V průběhu těhotenství řešíme bříško, miminko, vývoj a pořád jen to těhotenství, ale pak v šestinedělí do toho spadneme a už není nějak moc času si informace vyhledávat. Zároveň mám ve svém okolí i maminku, která v těhotenství o miminko přišla, takže je tam i prenatální hospic, aby hned věděla, kde může vyhledat pomoc. Také jsou tam informace pro duhové rodiny, tedy stejnopohlavní páry, které vychovávají své děti.
V jaké míře se věnujete tématu porodu? Řešíte například porodní přání?
Je tam něco o porodním přání, jsou tam porodní polohy, katalog dul nebo také desatero pro návštěvy v šestinedělí.
Co vůbec bylo vaším prvotním impulsem k tomu deník zpracovat?
Chybělo mi to tu. Tím, že jsem byla třikrát těhotná, tak jsem měla tendence si ty zážitky s těhotenstvím zapisovat. Když už tady jedno dítě je, tak těch vjemů je moc, řešíme najednou starší dítě a pak ještě to těhotenství. Já jsem věděla, že si to všechno nedokážu zapamatovat.
Jak je deník koncipovaný?
Je rozdělený na trimestry a nedatovaný, takže je jedno, kdy si do něj žena začne zapisovat, šestinedělí je tam bráno jako čtvrtý trimestr. Na jednu celou stránku je pak vždy měsíc, kam si žena může zapisovat nejdůležitější věci přehledně na celý měsíc. Potom je každá stránka věnována týdnu s informacemi o vývoji miminka a s místem na zapisování. V každém týdnu těhotenství se věnujeme vývoji miminka, intimitě a dáváme v něm těhotným informace od odborníků, ať nemusí googlit, ale zároveň odborník to své téma nějakým způsobem načne, a pokud to tu ženu zajímá víc, tak si projde jeho webové stránky. Když ji to nezajímá, tak jen otočí list, protože jsou tam i alternativní témata, jako homeopatie, čemuž není otevřená každá žena. U každého tématu je zároveň kontakt, ať žena ví, na koho se obrátit, koho se dotazovat, když ji to téma naopak zaujme.
Deník je minimalistický, žena v něm může napsat dopis miminku.
A má nějaké další vychytávky?
V deníku je tabulka na přepis těhotenské průkazky. Tu si nechají v porodnici, my s ní celé těhotenství chodíme, všude si ji nosíme, díváme se, co nám tam lékař zapisuje a oni nám ji potom vezmou a nám nic nezůstane. I proto je v deníku místo, kam si může žena tu těhotenskou průkazku přepsat a důležité informace z průkazky jí tam zůstanou. Je tam také místo, kde ženy můžou napsat dopis miminku, třeba jak se na něj těší. Buď ho může napsat miminku, ještě než se narodí, nebo až po narození, mít ho tam schovaný a dát mu to třeba k osmnáctým narozeninám. Je tam i seznam knih, které do porodu přečíst.
A jak jste přistupovala ke grafické stránce deníku?
Co se týká vizuální stránky deníku, tak jsme se před jeho vytvořením v dotazníku ptali žen těhotných i těch, co už byly těhotné, jak by si ho představovaly, co by tam chtěly mít. Jednoznačně nám vyšla velikost A5, aby ho mohly mít v kabelce, chtěly mít gumičku přes okraj, aby si tam mohly dát nějaké fotky nebo zprávy z vyšetření. Určitě chtěly, aby byl minimalistický, aby z něj nebylo poznat, že je těhotná.
Setkala jste se při tvorbě deníku s nějakými úskalími?
Řekla bych, že asi nejtěžší bylo všechny ty odborníky nějakým způsobem dostat do deníku. Aby mi všichni poslali materiály, abych na všechno měla čas, aby kampaň mohla odstartovat a aby komunikace mezi námi fungovala. Jim se samozřejmě mezitím děly taky různé věci, například točili své videokurzy. Takže asi bych řekla ten čas a všechny informace dostat ke mně.
S kým jste vlastně spolupracovala kromě odborníků?
Měla jsem kolem sebe jak maminky, tak copywriterky nebo holky, které tvoří weby. Tým mi hodně pomáhal, ale teď se odpojili a už si pracují na jiných svých projektech. Celý proces ale trval dva roky.
Čemu dalšímu se v deníku věnujete? Najdeme v něm například inzerci?
Maminky tam najdou doporučení na bioprodukty z eshopu Econea, kosmetiku Nubilis Tilia či tipy na čaje a taky na novou dětskou kosmetiku od firmy Oxalis.
Zájemci si v kampani mohou zvolit odměny.
Na začátku měsíce odstartovala kampaň k prodeji, jak dlouho potrvá?
Kampaň trvá třicet dní, poběží do 6. ledna 2023. Do té doby si zájemci budou moci pořídit deník za předprodejní cenu a zároveň si k tomu mohou koupit i nabízené dárky v rámci kampaně. Kampaň běží na platformě pointa.cz, která vydává knihy a spolupracuje s Albatrosem – je to klasická crowfundingová kampaň. Deník nevyjde bez toho, aniž by se vybrala celá částka, a pokud by se nám ta cílová částka nepodařila vybrat, celá podpora dárců se jim vrátí zpátky na účet.
Mluvíte o možnosti zakoupit si i dárky.
Ano, v kampani jsou odměny. Tam si člověk může vybrat, která odměna je mu blízká. Buď bude chtít pouze deník, nebo ho už nepotřebuje, ale ten nápad se mu líbí a vznik deníku podpoří, anebo si může vybrat něco z odměn. Jedna ze spoluautorek deníku Veronika Johánková, která má facebookový profil Dvě duše na jógamatce, nám poskytla své online kurzy na předporodní a poporodní jógu, a to si myslím, že je nádherný dárek. Pak se lidé samozřejmě můžou stát tajnými dárci, nebo si vybrat balíčky deníků, což je hlavně pro ty, kdo vlastní nějaké e-shopy, obchody, ordinace a chtěli by tam mít deník dispozici pro klienty.
Bude možné zakoupit deník i mimo tuto kampaň?
Deník bude možné zakoupit i mimo kampaň, ale už to nebude za tak výhodných podmínek.
Je deník vhodný i pro ženy v pokročilejším stadiu těhotenství, nebo by si ho měly pořídit spíš ženy například v prvním trimestru?
Pokud jsou teď ženy poprvé těhotné a jsou okolo třetího trimestru, tak se obávám, že už by si nestihly deník pořídit. Ale pokud plánují víc než jedno dítě, tak rozhodně doporučuji ho mít doma po ruce, zároveň pokud mají třeba sestru nebo kamarádku plánující miminko, tak je to určitě vhodný dárek.
Všechno tohle děláte pro druhé, ale čemu dalšímu se věnujete vy osobně?
Svým třem dětem. Ale co bych vypíchla, tak jsem součástí týmu M.arter, kde věříme, že rodičovská není brzda. I tomuto tématu se deník v jedné kapitole otevírá, aby žena mohla najít inspiraci, až jí skončí šestinedělí, kde se dál rozvíjet a vzdělat.
Autor: Tereza Vaňková
Zaujal Vás těhotenský deník Ma&Mi? Podpořit jeho vznik můžete zde.
O projektu M.arter se můžete více dozvědět také v našem rozhovoru s jeho zakladatelkou Andreou Bohačíkovou.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Foto: Archiv Kateřiny Kotačkové, Pointa, Facebook Ma&Mi