Jak se z toho nezbláznit

Nikdy jsem nevěřila na jarní deprese. Jak může být někdo smutnej, když po dlouhý zimě svítí slunce a všechno se probouzí k životu? Na co jsem ale věřit začala, je jarní únava.

Nevím, jak to funguje v životě pracujících, ale v tom studentským ji zažívám od té doby, co jsem se dala na dvouobor. Když vám skončí zkouškový, máte před sebou krásné dva dny volna, než začne semestr, a místo toho, abyste si odpočinuli a pořádně se vyspali, zíráte do zdi a hlavou se vám honí pojmy z lexikologie. A taky to, že musíte jít k zubaři, protože s tou bolestí se nedá fungovat. A k veterináři. A že všichni ostatní už měsíc píšou bakalářku, a vy pořád nic. Do toho se na vás začne vyčítavě dívat váš pokoj, který by taky snesl trochu úklidu. A navíc, státnice jsou za dveřmi.

To všechno jsou jen příklady. Hádám, že v životě každýho někdy nastane chvíle, kdy je zavalený povinnostmi, a neví, co dřív. Upřímně, nemám návod na to, jak to všechno stíhat, ale vypracovala jsem si systém, jak se nezbláznit, když máte pocit, že vám všechno padá na hlavu.

Zdroj: Photopin

1) Nemyslet na všechny povinnosti současně

To je asi nejdůležitější bod. Párkrát jsem udělala to, že jsem si sedla a přemýšlela, jak mě štve, že nic nestíhám, mám nemocný zvíře, bolí mě zuby. Pak jsem zjistila, že to moc ničemu nepomůže. Myslím, že je důležitý soustředit se vždy jen na jednu věc. Nemyslet na návštěvu zubaře dva dny předem, ale až v ten den. Nemyslet na možný výsledky od doktora, dokud nepřijdou. Nestresovat se s bakalářkou, pokud vás za dny čeká zkouška z lexikologie. Soustředit se na to, co je teď a co je pro vás nejdůležitější. Prostě ty věci řešit postupně. Slibuju, že jak postupně začnou odpadávat, bude vám čím dál líp a líp.

2) Koupit si hezkej diář

Možná to zní jako hloupost, ale pomáhá to. Zapisovat šedivý povinnosti do neosobního šedýho diáře možná nepohorší, ale ani nepotěší. Nedávno jsem si koupila krásnej diář s Polibkem od Klimta. Je tak pěknej, že se dokonce těším na to, až ho budu moct vytáhnout z batohu a něco do něj zapsat, jen proto, abych si ho prohlédla. Diářů existuje velký množství, uvnitř se dají nalézt citáty, obrázky, recepty… Takže kromě zapisování povinností se můžete každý týden nějak obohatit, ať už kresbou, nebo milým slovem. Taky je fajn nezapisovat jen povinnosti, ale třeba i obyčejný věci jako kino, schůzku s přáteli nebo i zpětně nějaký hezký zážitek.

Zdroj: Photopin

3) Zpříjemnit si méně příjemný

Jako třeba cesty do školy (práce…dosaďte si libovolně). I když venku mrzne, chodím do školy hrozně ráda, protože jsem si z cest udělala chvíle s hudbou. Vždycky, když jsem šla na zkoušku, tak jsem si pouštěla veselý „nakopávací“ písničky a udělala z toho rituál. Každou cestu si zpříjemňuju oblíbenými písničkami, takže když dorazím do učebny, mám dobrou náladu. Do svých přehrávačů si můžete nahrát kromě hudby například oblíbenou povídku, přednášku, cokoliv, co vám udělá radost. A věřte tomu, že vám se do pracovního/školního dne bude vcházet mnohem snadněji.

Mimochodem, teď v mrazech doporučuju brát si s sebou kamkoliv termosku s čajem. Stát na otevřený zastávce (kor když má MHD zpoždění) je mnohem lepší s horkým čajem. Stejně tak pokud venku vymrznete, zahřeje vás čaj mnohem lépe, než nažhavený radiátor, a to pěkně zevnitř.

4) Udělejte někomu radost

Tuhle jsem šla po venku. Tlustý svetr, dvoje ponožky, zateplený kalhoty a stejně mi byla příšerná zima. Napadlo mě, že v „takový kose“ bych nepřála umrznout ani svýmu nepříteli. A tak jsem si vzpomněla na Nocleženku. Je to projekt armády spásy, kde můžete poslat 100 Kč, a zaplatit tak noc nějaké duši bez domova. Kromě přespání dostane teplou polívku, pečivo a možnost hygieny.

5) Mějte koníček

Je hrozně důležitý dělat něco, co milujete. Ať už je to sbírání známek, tanec, běhání… Krom toho, že si mentálně odpočinete, vás vaše oblíbená aktivita nabije obrovskou energií. Já chodím jednou týdně na hodinu zpívat, a vždycky mě to hrozně nakopne, i když ten den vstávám v 5 do práce a kolem 5 se zase vracím. Hodně lidí říká, že nemá na koníčky čas, ale věřte, že když na hodinku vypnete, bude se vám pak pracovat mnohem lépe a efektivněji.

6) Kakao

Robert Fulghum říká: „Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře.“ Já říkám: Kakao! Když už je toho fakt hodně, je hrozně příjemný udělat si kakao a třeba se chvíli jen dívat, jak venku padají za oknem vločky. Najednou je všechno to proklínané mrazivo z tepla domova moc hezký.

Zdroj: Photopin
Když už mluvím o Fulghumovi, přidám ještě pár vět:
 
„Žij vyrovnaně – trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a tancuj a hraj si a pracuj.“
 
„Každý den odpoledne si zdřímni.“
Něco na tom je. Přeju vám všem hodně sil!
Autor: Barbora Černošková
Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy