Jak přežít život na intru: užitečné rady a tipy

Je tu nový školní rok a s ním také obavy z nových věcí, které jej doprovází. Nové prostředí, noví lidé a také spousta školních povinností. To vše může být pro začínající studenty středních škol stresující. Pokud právě vy nastupujete na střední školu a chystáte se využít bydlení na internátu, těchto pár užitečných rad se vám jistě bude hodit pro vypořádání se s prvními dny.

Dojíždění každý den x kilometrů do školy není pro některé žáky to pravé ořechové. Proto střední školy ve větších městech mívají vlastní ubytování pro své studenty. Často si také můžeme vybrat hned z několika nabídek internátního bydlení. Osvědčenou variantou jsou ovšem domovy mládeže sloučené se školou, kterou se chystáte studovat.

Základem je se připravit se na „život bez maminky“. Internáty vypisují seznam nutných věcí, které byste si měli zabalit s sebou. Často obsahují ale jen ty opravdu základní věci a na pohodlí, které byste měli mít ve svém novém domově na pět dní v týdnu, už zapomínají. Mám pro vás tedy pár tipů, které vám usnadní první dny zabydlování se v novém prostředí.

1. Vůně domova

Má první rada zní: nespoléhejte se na vybavení internátních pokojů. Při příjezdu máte nárok na lůžkoviny, které zahrnují jak polštář s peřinou, tak povlečení s prostěradlem. Vůni drahé aviváže však nečekejte. První z věcí, které byste si tedy měli sbalit do jedné z mnoha tašek, jsou právě věci na spaní. Věřte mi, že se vám bude opravdu lépe usínat s vůní připomínající domov než nemocniční pokoj. K povlečení přihoďte i oblíbenou deku či přehoz a nezapomeňte na teplé pyžamo. V zimních měsících nebývá v pokojích příliš přetopeno, proto teplé prádlo a župan určitě s sebou.

Snažte se si ve sdíleném pokoji vytvořit svůj koutek, ve kterém se dokážete soustředit na učení i relaxaci. Použít můžete organizéry, stolní nástěnku, fotky v rámečku a různé košíky na kancelářské pomůcky. Myslete na věci, které máte doma rádi a sbalte si je s sebou. Může to být cokoli – plyšák, květina nebo kameny. Na živé mazlíčky však zapomeňte. Morče ani rybičky s vámi na pokoj cestovat nesmí.

2. Nepodceňujte nezbytnosti

Internátní zařízení vám umožní si často uvařit i více než čínskou polévku. Myslete však na to, abyste si měli dané jídlo i v čem sníst. Hrnek, talíř a příbor je základ. Při vaření, které nespočívá jen v zalévání horkou vodou, toho budete potřebovat však o trochu víc.

Rada číslo dvě: myslete na pohodlné přenášení. Nůž s prkénkem, vařečku, větší misku a menší hrnec nebo pánev (pokud internát nenabízí, i tak bych si jedno z toho přibalila) naskládejte do přenosné krabice a máte vyhráno. K tomuto kuchyňskému vybavení určitě přibalte i utěrky, houbičky na nádobí a saponát. To se hodí vždy.

Pokud jdete bydlet na internát společně s kamarádem, kterého už znáte, domluvte se a kuchyňské náčiní si rozdělte. Ulehčí vám to jak rozpočet, tak i místo v pokoji. To stejné platí i o jiných věcech, kterými si budete chtít společné bydlení vylepšit. Může to být například kobereček nebo nástěnka.

3. Jídlo

Co se týče stravování, každá škola to má po svém. Snídaně, obědy i večeře se podávají ve společné jídelně a je jen na vás, zda tuto možnost využijete, nebo si jídlo budete připravovat sami. Za mé čtyři roky strávené na internátu, jsem si jídlo spíše vařila doma a připravila si takto několik jídel, které mi vystačily na celý týden. Vždy budete mít k dispozici jak ledničku pro uchovávání čerstvých potravin, tak i mikrovlnku k jejich rychlému ohřátí.

Pokud se předzásobíte trvanlivými surovinami, myslete také na jejich uskladnění. Rozsypané vločky asi nejsou to, co byste mezi svým oblečením zrovna chtěli najít. Na pokoji jistě najdete skříňku, do které můžete vše uložit. Myslete ale také na mlsné jazýčky svých spolubydlících. Jak na pokoji, tak v lednici je dobré označit si jídlo svým jménem nebo číslem pokoje.

4. Hygiena

Myslím, že o hygienických potřebách není nutné se rozsáhle zmiňovat. Každý máme svůj ručník, kartáček s pastou, svůj šampon, sprchový gel a další nezbytnosti. Pokud se dostanete na intr, který má společné sprchy rozdělené na patra a ne na takzvané buňky, přihodila bych ke kosmetické tašce i gumové nazouváky nebo žabky. Díky nim se vyhnete plísním na nohou.

5. Večerka

Na internátech pro střední školy jsou zpravidla dané večerky. Noční vychovatelka v danou hodinu prochází pokoje a kontroluje, zda jsou všichni na svých místech. Po desáté hodině večer již také nesmíte svítit velkým světlem přes celou místnost. Proto, pokud na svém pokoji nenajdete lampičku, určitě si ji pořiďte a nezapomeňte ani na to, kde ji zapojíte. Starší budovy nemají tolik zásuvek, kolik bychom si v dnešní době představovali, proto s sebou sbalte i prodlužovací kabel nebo rozdvojku.

Život na intru bude někdy náročný, ale záleží jen na vás, jak si ho zpříjemníte. Vyzdobte si stěny fotkami, světýlky, zkrátka vším, co vám navodí příjemnou atmosféru, ve které se vám bude nejen lépe učit, ale i celkově žít svá studentská léta. Budete mít možnost poznat nové tváře z jiné strany republiky a třeba si najít i kamarády do konce života.

Malá rada na závěr – co zapomenete, to si půjčte. Nejlepší způsob, jak si najít cestu k seznámení, je zapomenutý fén na vlasy.

Autor: Veronika Turková


Nastupujete na gymnázium? V čem spočívá studium na „střední škole pro nerozhodnuté“ se dočtete v našem článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: shutterstock.com, istockphoto.com 

Příspěvek vytvořen 21

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy