Jak a proč šetřit s vodou

V jednom z našich nedávno zveřejněných článků jste se mohli dočíst, jak lze omezit spotřebu plastů. Dalším, a možná ještě závažnějším, tématem je voda. Pokud bydlíte ve větších městech, možná si zhoršující situace nemusíte být úplně vědomi.

Už loni v létě jsem na sociálních sítích zaznamenala spoustu příspěvků o nedostatku vody od přátel žijících na vesnicích. O to víc mě pak mrzí fotky blogerek a influencerek, které bez rozpaků píší o tom, jak si třikrát týdně dopřávají vanu. Ona taková vana může být velmi příjemná, ale bohužel je i náročná na spotřebu vody. Rozhodně bych nechtěla nikomu radit kdy a jak se má mýt, ale pokud nám voda dojde, nebudeme se moct ani sprchovat. A proto prosím, myslete na naše děti a na příští generace a snažte se snížit svoji ekologickou stopu. Dobrou zprávou je, že pokud se budete řídit našimi tipy, ušetříte nejen vodu, ale i peníze.

Jak tedy omezit spotřebu vody?

1) Šetřiče vody a jiné zakoupitelné vychytávky

Na eshopu Econea (či jiných obchodech nabízejících koupelnové vybavení) lze nakoupit pár chytrých pomůcek. Kromě úsporných sprchových hlavic, které možná už znáte, lze nakoupit i úsporné perlátory (některé i se speciálním systémem šroubování, takže je lze dát třeba i na veřejné záchodky, aniž by je někdo mohl odcizit), které jednoduše namontujete místo stávajících. Vybrat si můžete z několika typů, od obyčejných, až po výkyvné, v cenové relaci od cca 300 po cca 500 Kč. Možná se vám to zdá jako trochu větší investice, ale budu-li citovat přímo web: „S jedním šetřičem může běžná čtyřčlenná rodina za rok ušetřit v průměru přes 20.000 litrů vody, energii na její ohřev a minimálně 3.300 Kč (spíše však více). Investice se tak vrátí během 1-3 měsíců – a pak už jen šetříte. Životnost produktů Watersavers je dimenzovaná na 20 let, takže vám uspoří hromadu peněz.“

Na Econee máte dále na výběr již zmiňované úsporné hlavice, které nabízejí až pět typů masážního proudu. Cenově se pohybují okolo 500 Kč a mohou vám ušetřit až 26.000 litrů vody, 55 % energie na její ohřev a celkem minimálně 4.500 Kč ročně.

Zakoupit můžete i další šetřiče do sprchy, vany, a dokonce i toalety. Doporučuji vše prozkoumat, ke každému výrobku máte popis či video, jak vychytávka funguje. Výhodou je, že se většinou jedná o české výrobky, takže šetříte i leteckou dopravu.

 2) Vlastní iniciativa

Kromě chytrých zařízení, která si nainstalujete přímo do vašich sprch a toalet, můžete spotřebu vody ovlivnit sami. Zastavujte kohoutek, co nejvíce můžete, při čištění zubů či mydlení se ve sprše opravdu není nutné, aby voda tekla. Za dobu, kterou žiji ve spolubydlení jsem vypozorovala, že někteří jsou schopni nechat vodu téct až 20 minut v kuse. Při nezredukovaném průtoku 10 litrů za minutu, je to až 200 litrů vody na jedno sprchování.  To dělá pitnou vodu pro jednoho člověka na cca 100 dní. Po čtyřech či pěti sprchováních je to pitná voda na celý rok. A to už stojí za zamyšlení.

Co se toalety týče, místo splachování po každém malém „čůrání“ můžete spláchnout až po dvou či třech potřebách. Chápu, že poslední zmiňované může někomu připadat nekomfortní, ale třeba moje známá tvrdí, že ji splachování pokaždé připadá jako největší zbytečnost. To samozřejmě nechám na vašem uvážení.

Na splachování ale můžete ušetřit například tak, že budete odchytávat vodu z mytí rukou či oplachování nádobí a tou pak záchod splachovat. Já mám hned vedle džezu misku, kterou při oplachování namydleného nádobí strčím pod kohoutek a zachytávám tak nijak zvlášť špinavou vodu se saponátem a tou pak splachuji. Stejně tak v koupelně při mytí rukou. Splachovat můžete i dešťovou vodou, pokud máte možnost odchytu, či vodou zbylou po mytí podlahy.

Dalším tipem je omývání ovoce a zeleniny ve škopku či větší míse s vodou, kterou následně zalévám květiny.

Oblíbeným heslem pro zamilované je: šetři vodu, sprchuj se se svým partnerem. Efektivitu této metody nechám k vašemu zamyšlení.

Posledním tipem je omezení spotřeby některých potravin. Podle deníku The Guardian vyžaduje živočišný průmysl mezi 5000 a 20 000 litry vody na kilogram potravy, zatímco rostlinný pouze mezi 500 a 4 000 litry. Omezování živočišné potravy není tedy pouze záležitostí etiky, ale i ochrany životního prostředí.

Možností, jak šetřit vodu je určitě více a představivosti se meze nekladou. Budeme rádi, když se s námi podělíte i o svoje tipy.

Autor: Barbora Černošková

Zdroje: econea.cz, irozhlas.cz, theguardian.com

Fotky: amazon.co.uk, informedinfrastructure.com

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy