Jak se ochránit před toxickými lidmi?

„Sluší ti to, ale máš v tom široká stehna… Ty na mě nemáš čas, ale na Janu si ho uděláš.“ Poznáváte tyto věty? Toxičtí lidé, citoví upíři nebo vysávači energie. Takhle lze označit osoby, které vytváří negativní energii, kterou šíří na druhé. Jejich chování je pro ostatní osoby velmi psychicky náročné a my vám přinášíme tipy, jak nad takovým člověkem vyzrát a nenechat si pokazit dobrou náladu.

Manipulace, ponižování druhých, považování sebe za oběť, sobeckost a žárlivost jim není cizí. V kontaktu s toxickým člověkem převládají pocity viny, vyčerpanosti, frustrace nebo i nízkého sebevědomí. Často se stává, že citovým upírem může být někdo příbuzný, ale také rodinný člen nebo v mnoha případech i partner.

Prvním důležitým faktorem je zjistit a rozpoznat, jestli je daný člověk toxický. To se dá zjistit jediným řešením – začněte vnímat své pocity s danou osobou. Pokud u vás vyvolává výše zmiňované pocity při každém setkání, jedná se o citového upíra, který z vás vysává veškerou energii a radost ze života. Je zcela přirozené nemít svůj den, být negativní a přenášet takovou energii nevědomky dál. Tohle z člověka nedělá hned vysavače nebo upíra. Je potřeba si uvědomit, že chování toxického člověka nemá, co dočinění s vámi. Nesouvisí to s vaší osobou, i když to může tak vypadat. Tento typ člověka má mnoho tváří a jeho cílem je narušovat osobní životy.

Vyčistěte si své okolí a omezte kontakt s lidmi, kteří vám skutečně nic nedávají. Není na tom nic nepochopitelného a nemějte z toho žádné výčitky. To, že takové lidi odstraníte ze svého života, neznamená, že je nenávidíte. Symbolizuje to vaši zralost a péči o sebe samé. Konečně se budete moct nadechnout a soustředit se pouze na své pocity.

Pokud se s toxickou osobou nevyhnutelně potkáváte, je nutné ji přijmout takovou, jaká je. V případě, že se dostaví negativní pocity z jejich kontaktu, řekněte jim narovinu, jak se momentálně cítíte a zároveň, že máte pro ně pochopení. S takovou osobou můžete vést konverzaci a být s ní v kontaktu, ale žádné pevnější vztahy s ní nenavazujte.

Toxické lidi nikdy neberte vážně a nikdy si jejich slova neberte k srdci. Jednají podle své momentální nálady a vždycky budou neustálí kverulanti, kteří budou na svět koukat s cynickým pohledem. Vždycky se budou snažit ve vás vzbudit pocity viny a přivodit vám dojem, že jste něco provedli špatně. Je to jejich skrytá taktika, díky které manipulují s okolím a s vámi.

Když chválí, jejich věta většinou končí spojkou ALE. Působí, že to s vámi myslí dobře, ale chtějí zacílit na vaše slabiny. Shození jejich urážky nebo povznesení se nad jejich chováním je vyvede z míry a nemile překvapí. Tento typ lidí si vybírá své oběti podle toho, jak moc jsou ovlivnitelní. Tím, že jim ukážete, že vás jeho komunikace vnitřně nepohoršuje, začne se poohlížet po jiné oběti.

Na otázku toxických vztahů jsme se zeptali i párové terapeutky Elišky Remešové, podle které toxický vztah poukazuje na toxickou interakci mezi dvěma lidmi. Neznamená to nutně hned, že jeden ze vztahu musí být toxický, zatímco ten druhý je naprosto v pohodě.

Toxicita ve vztahu vzniká postupně, situací za situací, kdy na nějaký podnět přijde nezdravá reakce, která je ve vztahu nadále posilována. Tak se stane, že se partneři k vztahové toxicitě dopracují vzájemnými nevhodnými reakcemi. V některých případech se může stát, že oba partneři by dokázali mít zdravější vztah s někým dalším, ale spolu se jim to nedaří a jejich systém akcí a reakcí vytváří a prohlubuje vztahovou toxicitu. V takových případech pomáhá vzájemná otevřenost a ochota o tom společně mluvit, hledat situace a formulace, které toxicitu spouštějí. Žádoucí je posilovat individuální sebereflexi, aby člověk dokázal rozeznat, co se mu v dané situaci děje, jaké emoce v něm situace vyvolává a co v tu chvíli od druhého potřebuje. Ne zřídka se nakonec vztahy s toxickou dynamikou rozpadají. Když se podaří oběma po rozchodu na sobě pracovat a ve vztahových dovednostech se rozvíjet, je možné, že oba následně dokážou navázat zdravější vztahy s druhými,“ říká Remešová.

Autor: Nela Kadlečíková


Autorka tohoto článku, redaktorka Nela, vám ráda poradí, jak si zpříjemnit slunečné, ale i deštivé podzimní dny. Přečtěte si její tipy v našem článku.


Foto: pixabay.com

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy