Izraelská firma vyrábí vodu ze vzduchu

Ježíš měnil vodu ve víno. Jedné izraelské společnosti se podařil podobný nemalý zázrak – vzduch mění ve vodu. Více než dvě miliardy lidí na naší planetě trpí nedostatkem pitné vody. Tuto situaci se rozhodla změnit společnost Watergen, jejíž pracovníci vynalezli technologický postup, který pracuje s atmosférickou vodou a mění ji na pozemskou. „Naším cílem je zachraňovat a zlepšovat životy lidí na celém světě,“ řekl přednosta správní rady Michael Mirilashvili. 

A jak takový zázrak funguje? Vestavěný ventilátor nasaje vzduch z atmosféry do atmosférického generátoru vody. V něm ho vnitřní filtry vyčistí, odstraní prach a nečistoty. Poté čistý vzduch projde procesem tepelné výměny a ochlazení, pomocí kondenzace je pak vyrobena voda. Ta se znovu vyčistí a přefiltruje, přidají se do ní minerály a čerstvá pitná voda je na světě. Aby si udržela svou čerstvost, neustále cirkuluje ve vestavěné nádrži. Největší generátor vyprodukuje až pět tisíc litrů vody denně a spokojí se i s běžnou elektronickou přípojkou.  Středně velký generátor pak vyrobí 900 litrů vody denně a domácí nebo kancelářský 27 litrů.  Výroba jednoho litru vody pak asi vyjde na 90 českých haléřů.

Watergen chce čistější a bezpečnější zemi, odstranit plasty a snížit celosvětovou uhlíkovou stopu. Firma má tři továrny v Izraeli a jednu ve Spojených státech, přesto poptávka prudce převyšuje nabídku, a tak je jedním z cílů společnosti expandovat. Ještě letos chce vybudovat další továrny ve Vietnamu, Indii, Číně, Brazílii, Maďarsku a na Ukrajině. „Už teď zachraňujeme tisíce životů a chceme co nejdříve expandovat do celého světa,“ říká Michael Mirilashvili.

Začátkem letošního roku se společnost dohodla s Červeným křížem a společně vybudovaly „vozidlo první pomoci v krizi“, které je schopné rychle dopravit vodu i do těžce přístupných oblastí zasažených katastrofou. Vozidlo dokáže vyprodukovat až 900 litrů vody denně. Firma také vyvinula atmosférický generátor vody, ten lze zabudovat do kamionu, osobního auta či autobusu, vlaku nebo na loď. „Zbývá jen letadlo, ale to svedeme také,“ dodává podnikatel.

Autorka: Kristýna Krejčí

Zdroj: plus.rozhlas.cz
Foto: watergen.com

Jak všichni víme vody není nikdy dost, a proto je důležité si připomínat, jak jí aspoň trochu ušetřit

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy