V malé moravské dílně se staví lodě pro seriály Hra o trůny a Vikingové

Stavitel lodí Radim Zapletal si dělal v klidu svou práci v jedné malé moravské dílně. Dokud mu nezazvonil telefon z produkce seriálu Vikingové… V tu dobu nebyl na světě ještě ani jeden díl, ale už tehdy moravský stavitel začal v Lipníku nad Bečvou vytvářet plně funkční lodě, které by byly schopné plavby ve světových seriálových vodách.

Veliké dřevěné lodě, které můžete znát také ze seriálu Hra o trůny, jsou stavěny pouze tříčlenným týmem. Radim Zapletal je uchvácen tím, jak mohli vikingové vymyslet tak dokonalé plavidlo, jako je právě loď drakkar. Při výrobě svých lodí se proto snaží o naprostou historickou přesnost, což se mu zatím daří.

V roce 2012 byl Zapletal i se svým týmem v Irsku na natáčení seriálu Vikingové, aby dohlédl na to, že jeho dílo bude opravdu schopné plavby a nepotopí se. Vzpomíná, že když jeřáb spouštěl drakkar do vody, znervózněl. Nakonec se však ladně zhoupla po hladině a celý štáb mu začal nadšeně tleskat, a všichni z produkčního týmu objímali jeden druhého. Byl to pro něj nezapomenutelný zážitek.

Oceňovaná práce této dílny se však netýká pouze lodí. Vyrábí také filmové a divadelní rekvizity, které znají až v Hollywoodu. Za zmínku stojí například výzbroj pro třísetčlennou armádu ve filmové sérii Narnie nebo práce na filmech Král Artuš či Tristan a Isolda. Poctivé české řemeslo tak sklízí úspěchy za velkou louží opakovaně – a nám nezbývá než doufat, že se už brzy dočkáme nějakých dalších!

Autor: Magdaléna Kramperová

Zdroj: refresher.cz
Foto: rtl.fr

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy