Iron Man, paralympionik a automobilový závodník – Alessandro Zanardi slaví 53. narozeniny

Jan Meichsner

Iron Man, paralympionik a automobilový závodník – to všechno dokázal jeden muž jménem Alessandro Zanardi. Řeč je o člověku, který přežil vlastní smrt na okruhu v německém Klettwitzi při strašlivé nehodě na závodech formule CART. Italský závodník, který byl při cestě do nemocnice několikrát oživován a nikdo nevěřil tomu, že mohl nehodu přežít, si nakonec dokázal vybojovat svůj nový život. A to i přesto, že už v nemocnici dostal poslední pomazání. Tady je neuvěřitelný příběh oslavence Alessandra Zanardiho.

Osudná nehoda – 15. 9. 2001

Alessandro Zanardi se narodil 23. října 1966 v italské Bologni. A už od dětství měl blízko k automobilovým závodům. Ve třinácti proháněl soupeře na motokárách a o pár let později na přelomu let 1988 až 1991 závodil ve Formuli 3. Odtamtud jej skvělé výsledky katapultovaly až do sedačky královny motorsportu – Formule 1.

Tam se však Ital velkých úspěchů nedočkal. Během působení v týmech Williamus, Lotusu, Minardi a dalších získal pouze jediný bod. A v roce 1999 definitivně řady F1 opustil.

Zásadní zlom Zanardiho kariéry přišel 15. září roku 2001.

143. kolo závodu sezóny, která nebyla po dvou titulech úspěšná. A právě závod v Německu to měl změnit.

Změnil však nakonec úplně všechno.

Zpět do 143. kola. Zanardi vyjíždí z boxu po doplnění paliva a vrací se na závodní okruh. Do cíle v tu chvíli zbývá už pouhých 13 kol.

Zrychluje však příliš rychle, jeho vůz se dostává do smyku a přes travnatou plochu přejíždí přímo zpět na závodní trať. Přímo doprostřed závodního oválu.

A v tu chvíli se to stane.

První vůz se Zanardimu ještě vyhne. Druhý ale ne. Kanaďan Alex Tagliani v rychlosti 300 km/h trefuje formuli italského závodníka za předními koly.

Následky jsou strašlivé. Zanardi při nehodě přichází o obě dolní končetiny. Má rozdrcenou pánev a těžký otřes mozku. Je transportován na kliniku do Berlína a ve vrtulníku je několikrát oživován. Lékaři pak označí jeho stav za velmi vážný a nikdo nečeká, že se Zanardi z nehody vzpamatuje.

Je šest týdnů po nehodě a Alessandro Zanardi opouští nemocnici. Je to neuvěřitelné. Muž, který při své osudné nehodě ztratil přes 70 % krve a během náročných operací prodělal amputaci obou nohou až nad koleny, opouští na protézách místo svého největšího vítězství.

Je rok 2003 a Zanardi se vrací na osudný okruh, aby ve speciálně upraveném voze dokončil alespoň symbolicky závod, který tehdy v roce 2001 nedojel.

Pro Itala je to nesmírně důležitý moment. Zjišťuje totiž, že dokáže nejen řídit, ale i zajíždět časy, které by mu při normální závodě stačily na velmi slušné umístění. V ten další osudný moment je Zanardimu jasné, že je připraven na návrat.

Nikdy se nevzdal – Alessandro Zanardi slaví 53. narozeniny

Je rok 2006 a Zanardi dostává příležitost testovat závodní vůz Formule 1. Závodí také v sérii cestovních vozů a vyhrává dva závody na brněnském okruhu. Mimo jiné se také zúčastní Rally Dakar, jednoho z nejnáročnějších závodu v oblasti motorsportu.

Jsou čtyři týdny do newyorského maratonu 2007 a Zanardi se chystá napodobit Švýcara Claye Regazzoniho (ochrnul při nehodě ve F1 v roce 1980) a ujet newyorský maraton na kole s ručním pohonem, tedy handbiku.

Maraton nakonec dokončí na čtvrtém místě. Jeho největší úspěchy v jízdě na handbiku však teprve přijdou.

O pět let později. Paralympiáda v Londýně.

Zanardi na prvním místě projíždí jak cíl, tak časovky závodu jednotlivců. Jeho záběry potom, co projíždí cílem, obletěly svět. Je paralympijským vítězem!

A stejný výsledek pak zopakuje i na hrách v Riu.

Zdá se vám teď příběh Zanardiho neuvěřitelný? Dokázal se vrátit po strašlivé nehodě zpět do závodní sedačky, vyhrál paralympiádu i nejeden městský maraton.

To však ale není vše a je potřeba se přesunout ještě o jeden rok zpět. Aby byl příběh úplný. Před hry v Riu.

Do roku 2015.

Na Havaji startuje nejslavnější vytrvalostní závod světa. Iron Man. A na jeho startu není nikdo jiný než Alessandro Zanardi.

Je to nepředstavitelné. Závodník bez dolních končetin nejprve uplave čtyři kilometry v oceánu, pak urazí vzdálenost 180 km na handbiku a nakonec to celé zakončí 42 km na kolečkovém křesle.

Ital nakonec extrémně těžký závod zvládl s fantastickým časem 9 hodin 47 minut a 14 vteřin, který vlastně dokonale završuje náš dnešní neuvěřitelný příběh. Příběh oslavence Alessandra „Alexe“ Zanardiho.

Foto: dailymotion.com, zimbio.com. choice.npr.org