Skvělý Mikolas Josef pobláznil Evropu

Jiří Kuchař

Eurovize, mezinárodní hudební soutěž s dlouhou historií – první ročník proběhl v roce 1956 – má za sebou další z ročníků. Letošní velkolepé finále proběhlo včera v Lisabonu, hlavním městě Portugalska, kde Česká republika zaznamenala opravdu nebývalý úspěch, a to díky teprve dvaadvacetiletému českému interpretovi, který vystoupil s písní „Lie to Me“.

Z počátku pracovního týdne proběhly dvě semifinálová klání a hned v prvním z nich vystoupilo české želízko v ohni. Mikolas si počínal velice sebejistě, a to navzdory tomu, že si během tanečních zkoušek způsobil vážné zranění zad a chvílemi to vypadalo, že bude muset český zpěvák ze soutěže odstoupit. Rozhodl se na poslední chvíli a své volby rozhodně nelituje. Podle něj se totiž díky zranění mohl více soustředit na zpěv, takže můžeme říci, že všechno špatné je k něčemu dobré. Už samotný postup do velkého finále byl velký úspěchem, a to ještě nikdo netušil, co se v zaplněné portugalské hale odehraje v sobotu během dlouhé noci.

www.radio.cz

Finálový večer odstartovala řada velmi dobrých vystoupení, ale čeští fanoušci si přišli na své až s účastníkem s pořadovým číslem čtrnáct. Mikolas Josef podruhé na scéně, se školní variací provedenou na 100 % i s náročným závěrečným saltem. Nikdo nevěděl, na jaký výsledek to bude stačit. Český zpěvák byl sice podle sázkových kanceláří považován za jednoho z favoritů, ale takový úspěch patrně nikdo nečekal.  Mikolas totiž skončil na neuvěřitelném šestém místě a ve velké evropské konkurenci se rozhodně neztratil!

A první komentář českého hrdiny? 

„Pocity jsou nepopsatelné. V momentě, kdy ten řev skončí, přichází obrovská únava, ale je neuvěřitelné, co jsme dokázali. Jsem hrdý na svůj tým v Americe, na tým České televize a na všechny, co mi pomohli. Udělali jsme obrovský zásek do historie.“

Skvělé finálové vystoupení Mikolase si můžete nyní připomenout s námi.

Celkovou vítězkou letošního ročníku se stala izraelská zpěvačka Netta, a tak je už nyní jisté, že se další ročník této velkolepé soutěže odehraje v Izraeli.