FastMEDIC poskytuje rychlou první pomoc a šetří čas záchranné službě

Rychlé poskytnutí první pomoci po úrazu, nehodě nebo při nevolnosti je klíčové pro zdravotní následky a někdy i pro přežití. Český projekt FastMEDIC založený Petrem Svitákem má za cíl být u zraněného co nejrychleji, poskytnout mu první pomoc a případně přenést zraněného z těžce dostupných míst k sanitce. Záchranáři to zvládají díky elektrokolům, na kterých se pohybují.

Záchranáři na elektrokolech poskytují rychlou první pomoc

Sviták před dvěma lety zažil těžkou nehodu na skútru, praskla mu helma a vypadalo to na poranění páteře. Tato životní situace ho přiměla k otázce, jak systém první pomoci funguje. Chtěl celý proces vylepšit, a tak vznikl FastMedic. „Ne jako konkurence stávajícímu systému, ale jako snaha o jeho vylepšení v určitých situacích,“ dodává Sviták.

V březnu roku 2019 přišla první myšlenka, jak to udělat, a o tři měsíce později už byl celý projekt na světě. Premiéru měli záchranáři v říjnu na běžeckém závodě RunTour v Praze. Letos v červnu získal FastMEDIC ocenění v pražském regionálním kole v soutěži T-mobile Rozjezdy a ze strany pořadatelů akcí, závodníků i návštěvníků mají jen pozitivní ohlasy.

Záchranná hlídka na elektrokolech se vždy skládá ze záchranáře a zdravotníka. Vozí s sebou batoh vybavený všemi základními věcmi, které jsou potřebné k ošetření – od sterilního krytí až po automatický defibrilátor. Elektrokola zajišťují dostupnost do míst, kde nejsou podmínky pro dojezd sanitkou.

FastMEDIC působí hlavně na sportovních, kulturních a společenských akcích. Pohybují se mezi závodníky a návštěvníky v úsecích, kde jsou pravděpodobná rizika. Spolupracují s dalšími záchranáři na akcích, ale jsou schopni pokrýt i celou akci včetně sanitního vozu, záleží na pořadateli. Všechny záchranné složky jsou vždy propojeny speciálním komunikačním systémem. Záchranáři vyrážejí hlavně ke zraněným při závodech, kde se většinou jedná o lehká poranění, jako jsou odřeniny, naraženiny, natažení svalů a vyčerpaní.

„Nedávno pomáhali naši záchranáři vynášet z lesa závodnici v křečích, která byla následně převezena sanitkou do nemocnice,“ uvedl Sviták jeden ze složitějších případů, u kterých už také zasahovali.

Jarní zrušení akcí kvůli koronaviru FastMEDIC nepotěšila, ale rozhodli se změnit strategii a pomáhat tam, kde bylo a je potřeba. Rozjeli projekt otestujeme.cz a nabízí své služby i touto cestou. V únoru spustili aplikaci FastMEDIC for events, která mnohé ulehčí, například nahlásit zranění a určit přesnou lokaci zraněného nebo zavolat dispečink.

Odborníci se shodují, že v 50 % případů zraněný nepotřebuje převoz do nemocnice. Za výjezd záchranné služby se účtuje každých patnáct minut strávených u pacienta a ujeté kilometry. Využít záchranáře na elektrokolech je tedy ekonomicky výhodné. Záchranné službě se ušetří čas a případně je volná pro vážné případy. FastMEDIC spolupracuje se záchranáři a školenými zdravotníky, včetně studentů medicíny.

Autor: Adéla Sobotíková

Další velkou pomocí zdravotnkům je mobilní aplikace Záchranka, která pomáhá v přesné lokalizaci volajícího. Záchranka navíc funguje nejen v Česku, ale postupně expanduje i do dalších zemí.

Zdroj: pozitivni-zpravy.cz, ceskatelevize.cz, fastmedic.cz

Foto: FastMEDIC

Příspěvek vytvořen 50

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy