Fakescape učí středoškoláky rozeznávat dezinformace

Jakub Jílek

Média se stále více přesouvají na internet, který dává tvůrcům obsahu větší prostor pro tvorbu. Bohužel se často stává, že tento prostor bývá zneužíván k reprodukci lží, polopravd a manipulativních tvrzení. Je těžké zamezit vzniku takových zpráv, ale není zas tak náročné naučit se rozpoznávat pravdu od zavádějících informací.

V Česku se na tuto problematiku státní vzdělávací systém příliš nezaměřuje, a zejména středoškolští studenti proto často „odcházejí do světa“ bez toho, aniž by si uměli správně interpretovat informace, které přijímají. Všimli si toho také studenti politologie na Masarykově univerzitě v Brně a vytvořili unikátní projekt Fakescape.

Ten má za úkol naučit studenty rozpoznat falešnou zprávu nebo ověřovat zdroje. Výuka probíhá formou únikové hry, hráčům jsou předkládány různé texty a výroky, jejichž pravdivost musí studenti ověřit. Autoři projektu do hry zapojují také upravené fotografie. „Hra zabere jednu vyučovací hodinu s tím, že zhruba 30 minut trvá samotná hra a zbytek věnujeme zpětné vazbě a reflexi,“ popsala průběh hry členka Fakescape týmu Tereza Kráčmarová. Studenty hra baví, ale zároveň si odnášejí i důležité poznatky o tom, jak se orientovat v mediálním světě a jaké dopady fake news mohou mít.

Fakescape vznikl jako příspěvek do soutěže Peer to Peer: Facebook Global Digital Challenge, a právě Facebook také poskytl všem účastnícím se projektům finance pro rozjezd jejich aktivit. Tým Fakescape si může objednat jakákoliv střední škola na jejich e-mailu info@fakescape.cz.

Zdroj: fakescape.cz
Foto: facebook.com/fakecscape