Fakescape učí středoškoláky rozeznávat dezinformace

Média se stále více přesouvají na internet, který dává tvůrcům obsahu větší prostor pro tvorbu. Bohužel se často stává, že tento prostor bývá zneužíván k reprodukci lží, polopravd a manipulativních tvrzení. Je těžké zamezit vzniku takových zpráv, ale není zas tak náročné naučit se rozpoznávat pravdu od zavádějících informací.

V Česku se na tuto problematiku státní vzdělávací systém příliš nezaměřuje, a zejména středoškolští studenti proto často „odcházejí do světa“ bez toho, aniž by si uměli správně interpretovat informace, které přijímají. Všimli si toho také studenti politologie na Masarykově univerzitě v Brně a vytvořili unikátní projekt Fakescape.

Ten má za úkol naučit studenty rozpoznat falešnou zprávu nebo ověřovat zdroje. Výuka probíhá formou únikové hry, hráčům jsou předkládány různé texty a výroky, jejichž pravdivost musí studenti ověřit. Autoři projektu do hry zapojují také upravené fotografie. „Hra zabere jednu vyučovací hodinu s tím, že zhruba 30 minut trvá samotná hra a zbytek věnujeme zpětné vazbě a reflexi,“ popsala průběh hry členka Fakescape týmu Tereza Kráčmarová. Studenty hra baví, ale zároveň si odnášejí i důležité poznatky o tom, jak se orientovat v mediálním světě a jaké dopady fake news mohou mít.

Fakescape vznikl jako příspěvek do soutěže Peer to Peer: Facebook Global Digital Challenge, a právě Facebook také poskytl všem účastnícím se projektům finance pro rozjezd jejich aktivit. Tým Fakescape si může objednat jakákoliv střední škola na jejich e-mailu info@fakescape.cz.

Autor: Jakub Jílek

Zdroj: fakescape.cz
Foto: facebook.com/fakecscape

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy