Trubky, kolejnice, plechové odřezky… to vše bylo použito pro vznik nového uměleckého díla v Ostravě. Jedná se o Babylonskou věž, která vyniká svou konstrukcí z recyklovaných materiálů a jejím cílem je poukazovat na důležitost recyklace kovů všeho druhu. K nalezení je v největším tuzemském areálu pro zpracování kovového odpadu a barevných kovů, na Ostravsku, a jejími autory jsou Lukáš Dvorský a Marek Břuska.
Návrh pro toto dílo vytvářel hlavní autor Lukáš Dvorský zhruba dva měsíce a společně s Markem Břuskou jej dokončili po čtvrt roce. Materiály k výrobě vybírali přímo na šrotišti při příležitosti 30. výročí fungování společnosti TSR, největšího českého zpracovatele kovového odpadu a barevných kovů.
„Socha je složená ze 30 stupínků, každý symbolizuje jeden rok. Vše je poskládáno do kompozice věže, která se trochu nahýbá. Každý druhý stupínek jsme osázeli různými rostlinami, hodně z nich je popínavých. Představa je taková, že za dva až tři roky bude celá socha obalená do zeleného šatu z rostlin,“ uvedl Dvorský.
„Návrhů jsem naskicoval asi patnáct, ale vítězným se nakonec stal ten první, který jsem zpracoval. Už to tak bývá, že první návrhy jsou nejvýstižnější a nejúspěšnější. Návrh je moje autorské dílo, s kolegou Břuskou jsme pracovali na realizaci a spolu jsme vymýšleli úpravy jednotlivých profilů, které při realizaci vznikaly,“ doplnil.
Lukáš Dvorský vystudoval na střední škole kovářství a dále pokračoval studium v oboru sochařství na Ostravské univerzitě. Nyní se mimo výrobu uměleckých děl také věnuje výuce kovářství na střední škole. Mezi jeho další díla patří umělecká plastika před budovou polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava, která slouží jako památník připomínající oběti střeleckého útoku v minulém roce, při kterém zahynulo sedm lidí.
„Památník před nemocnicí je taková smutná a vážná věc a bylo třeba k němu přistupovat s respektem k pozůstalým a celé té situaci. Tady máme volný prostor a nic nám nemuselo s ničím korespondovat. Bylo to mnohem volnější a i takové radostnější, mohl jsem se více vyřádit,“ popsal.
Dále můžeme v centru Ostravy najít jeho dílo s názvem Životní prostor, které zde zdobí piazzettu.
Autor: Clara Isabella Andrews
Novým problémem v oblasti recyklace, který se vyskytl s příchodem pandemie, je hromadění vyhozených jednorázových roušek. Jak se s ním kreativně vypořádávají ve světě, si můžete přečíst zde.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Zdroj: ceskenoviny.cz
Foto: moravskoslezsky.denik.cz, blesk.cz, tsrcr.cz