Dobrý Vánoce #3: vánoční zvyky a tradice

Říká se, že Štědrý večer je magický čas. Lidé se v tento den chtějí dozvědět něco ze své budoucnosti a věští si, co je v příštím roce čeká. Vánoce se pomalu blíží a s nimi i tradice a zvyky, které tento svátek neodmyslitelně provází. Znáte je všechny? A které z nich plníte? Pojďte si přečíst další význam a původ vánočních zvyků.

Vánoční strom – symbol štědrosti

Zdobení vánočního stromečku: tento zvyk se dodržuje snad v každé rodině. Kdo by byl schopný si představit Vánoce bez stromečku, pod kterým jsou schované dárky? Ale odkud tento zvyk přišel? Už pohané využívali ke svým oslavám ozdobené stromy. Tímto uctívali boha slunce nebo zimní slunovrat. V křesťanství to měl být irský opat, který byl vyslán do Burgundska, aby obrátil pohany na křesťanskou víru. Aby si získal jejich pozornost, pověsil hořící pochodně ve tvaru kříže na strom.

První zmínky o vánočním stromečku u nás se objevily v roce 1812. Jan Karel Lieblich, ředitel Stavovského divadla, chtěl pro své hosty na liběnském zámečku připravit překvapení, a tím byl právě ozdobený strom. A jaké se používaly ozdoby? Vánoční stromečky se dříve zdobily sušenými jablky, ořechy, perníky, papírovými ozdobami a stuhami.

Štědrovečerní večeře

Rybí, nebo hrachová polévka, kapr s bramborovým salátem. To je typická česká štědrovečerní večeře. Kapr je však zvykem velice mladým. Dříve se na stolech našich předků objevovala především luštěninová jídla. Například hrách měl zajišťovat hojnost na další rok.

Plníte i další zvyky, které se váží ke štědrovečerní večeři? K večeři by se mělo usednout, až vyjde první hvězda. U stolu by měl být nachystaný jeden talíř navíc, kdyby se objevila nečekaná návštěva. Jakmile usednete k večeři, nesmíte vstát, dokud všichni nedojí. Výjimkou bývala pouze hospodyně, která se mohla od stolu vzdalovat. Dalším zvykem je dávat pod talíře štědrovečerní večeře šupiny z kapra, které mají přinést po celý rok dostatek peněz. Na stole by neměl chybět ani krajíček chleba, aby se v příštím roce nestrádalo a bylo co jíst.

Krájení jablka

Hvězda, nebo kříž? Stačí rozpůlit jablko a tvar jadérek vám napoví. Hvězda znamená, že se všichni přítomní sejdou za rok ve zdraví. Tvar kříže znamená nemoc nebo smrt. Jablko musíte rozkrájet kolmo ke stopce.

Pečení vánočky

Vánočka tvarem připomíná Ježíška v povijanu, je tedy symbolem nového života a plodnosti. Křížové pletení má ochránit rodinu před zlými silami. Samotné proplétání copů vánočky má také symbolický význam. Spodní copy představují zemi, slunce, vzduch a vodu. V prostředních copech je rozum, vůle a cit. Dva vrchní copy vyjadřují vědění a lásku.

Pouštění lodiček

Nádoba s vodou, pár skořápek a svíčky. To je další ze zvyků. Lodičky se zapálenými svíčkami se nechají plout po vodě. Pokud se lodička pohybuje u kraje nádoby, tak se její majitel bude celý rok držet doma. Lodička, která pluje ke středu nádoby, dává svému majiteli znamení, že se vydá do světa. Když svíčka v lodičce vydrží dlouho svítit, čeká majitele dlouhý a šťastný život.

Lití olova

Rozžhavené olovo se opatrně vlije do vody. Vzniklý odlitek věští dotyčnému jeho budoucnost. Samozřejmě záleží na vaší fantazii. Tvar hvězdy znamená úspěch a uznání, květina lásku a rodinné štěstí, dva kruhy svatbu. Rovné čáry znamenají klidný a spokojený život, naopak čáry vlnité vyjadřují zmatek, nejasnosti, nebo cestovaní. Jeden uzavřený kruh značí finanční zisk, zvíře je ve významu většího soucitu.

Házení střevíce

Svobodné dívky hází střevícem přes hlavu zády ke dveřím. Jestliže střevíc dopadne špičkou ke dveřím, znamená to, že dívku čeká svatba a odchod z domova. Pokud je směrem ke dveřím pata střevíce, dívka zůstane doma.

Jmelí

Víte, že darované jmelí nosí štěstí? Navíc, kdo se políbí pod zavěšeným jmelím, jejich láska bude věčně zelená, stejně jako jmelí. Kdysi se tato rostlina používala jako ochrana před ohněm a měla zabránit vstupu čarodějnicím a zlým duchům. A proč má jmelí přinášet zrovna štěstí? Podle legendy bylo jmelí stromem, z jehož dřeva byl zhotoven Kristův kříž a strom prý hanbou uschl. Jmelí má Kristovo umučení vykoupit tak, že zahrne dobrem všechny, kteří pod ním projdou. Tip: Jestliže dostanete zelené jmelí, sledujte, jak postupně zezlátne.

Zlaté prasátko

Kdo se vydrží postit až do štědrovečerní večeře, ten by měl pak uvidět zlaté prasátko, které má zajistit hojnost a dobrou úrodu na příští rok.

Autor: Šárka Mazurková

Foto: umelestromecky.cz, maminka.cz, ceskatelevize.cz, moje-bydleni.com

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy