Dobrý tipy na knížky, které vám pomůžou přečkat zimu

Dobrý Zprávy 21. 11. 2021

Dny se zkracují, noci prodlužují a vrstvy oblečení přibývají, což znamená jediné – zima se pomalu, ale jistě blíží. Pro milovníky sněhu, ledu a svařáku či horké čokolády je to dobrá zpráva, pro ty, kteří preferují slunečné letní dny a vychlazené drinky, už tolik ne. Ale bez ohledu na to, jste-li fanoušci zimy, či nikoliv, přinášíme vám několik tipů na knížky, jež vám pomohou přečkat sychravé zimní večery. Protože co je lepší, než si zalézt pod vyhřátou deku s dobrou knížkou?

Než jsem tě poznala

Autor: Jojo Moyes

Co vás zahřeje více než trocha romantiky v kombinaci s neotřepaným humorem? Louisa Clarková je obyčejná dívka milující svůj obyčejný život, jež by za nic na světě nevyměnila. Poté, co se jí během jednoho rána převrátí život vzhůru nohama, ho ale najednou měnit musí. Začne proto pracovat jako ošetřovatelka náladového a sebestředného Willa Traynora, jenž je po vážné nehodě doživotně upoután na invalidní vozík. Těžko byste hledali dvě rozdílnější osobnosti, než jsou Louisa a Will – ona je veselá, upovídaná a v životě neopustila hranice rodného města, on je depresivní, ironický a zvyklý, že mu u nohou leží celý svět. Oba se spolu musí v co nejkratší době naučit vycházet, protože na tom závisí jejich další osud. Jeden druhého postupně začleňují do svého světa – a prvotní nevraživost pomalu přeroste v lásku. Ta s sebou ovšem přináší také otázku, co všechno jsme ochotní obětovat pro ty, které milujeme.

Mizerná karma

Autor: David Safier

Protože smíchu není nikdy dost a mnoho z nás si určitě mezi hektickým nakupováním vánočních dárků bude chtít na chvíli vydechnout, jako druhou knížku ideální pro zimní večery zde máme Mizernou karmu. Příběh televizní moderátorky Kim Langové nezačíná úplně nejlépe – hlavní hrdinka již na začátku knihy umírá a dozvídá se, že během života kvůli své bezohlednosti a sobectví nasbírala spoustu špatné karmy. Proto se za trest vrátí na svět jako mravenec a musí vykonat co nejvíce dobrých skutků, aby se na reinkarnačním žebříčku mohla posunout výš. Motivaci má velkou, na světě totiž zanechala manžela a malou dcerku, ale jak chcete konat dobro, když jste jenom mravenec? Kim na tuto otázku naštěstí nebude odpověď hledat sama, během celého dobrodružství jí totiž bude dělat společnost další osoba se slušnou zásobou špatné karmy – Giacomo Casanova. Dokážou sebestředná moderátorka, která se celý život starala jen o sebe, a známý italský milovník spojit síly a překonat své negativní vlastnosti, aby si zasloužili druhou šanci?

Zlodějka knih

Autor: Markus Zusak

Jedna z nejhlubších, nejkrásnějších a zároveň nejsmutnějších knih, které znám. Chytí vás už u první stránky a nepustí, dokud ji nedočtete. Zlodějka knih je vhodná pro ty z vás, kdo rádi přemýšlíte a příliš nelpíte na šťastném konci. Je to kniha o ztrátě, ale také o naději, přežití a lásce, o slovech, která mohou ublížit, ale i zachránit, jsou-li správně použita. Odehrává se za druhé světové války v nacistickém Německu, a ačkoliv je vypravěčem příběhu Smrt, hlavní postavou je holčička Liesel Memingerová. Ta se po ztrátě celé rodiny dostává do péče pěstounů Hanse a Rosy Hubbermannových, ke kterým si postupně vybuduje silný vztah. Protože se jí děti smějí, že neumí číst, rozhodne se Liesel za pomoci Hanse tento nedostatek překonat a společně tráví dny i noci učením. V touze po vzdělání ji později podporuje i židovský uprchlík Max, kterého Hubermannovi ukrývají ve sklepě. Dobu plnou utrpení a strádání pak všichni společně překonávají pomocí knih, které nejen pro sebe Liesel krade v knihovně místního starosty. A postupně se naučí vážit si nejen síly slov, ale i moci nad nimi.

Dívka ve vlaku

Autor: Paula Hawkins

Pokud jste již přehlceni zamilovaných či válečných románů a raději byste dali přednost napínavému thrilleru, sáhněte po bestselleru Dívka ve vlaku a nebudete litovat – jen se připravte na to, že knihu až do jejího konce nedáte z ruky. Příběh pojednává o Rachel, rozvedené alkoholičce, která každý den dojíždí ranním vlakem do Londýna a vždy ve stejnou dobu se jí na chvíli naskytne pohled do soukromí mladého páru. Představuje si, že je zná, a dokonce jim dá i jména – Jess a Jason. Jednoho dne však Rachel zahlédne něco, co neměl nikdo vidět a co jí roztříští iluzi o ideálním páru. Nedlouho poté zjišťuje, že se její Jess pohřešuje. Vloží se do vyšetřování na vlastní pěst, a ačkoliv se nejedná o její příběh, brzy se díky tomu, čeho byla svědkem, stává jeho důležitou součástí. Co to vlastně Rachel viděla? A nebyl to náhodou jen výplod její alkoholem zmatené mysli?

Vyhoďme ho z kola ven

Autor: Ken Kesey

Vyhoďme ho z kola ven je nestárnoucí klasika Kena Keseyho pojednávající o boji proti systému. Hlavní postavou je nezkrotný rebel McMurphy, který se ve snaze vyhnout pracovnímu táboru raději nechá zavřít do ústavu pro choromyslné, kde začne zavádět vlastní pravidla. Snaží se zažehnout jiskru ve zdejších zkrocených a otupělých pacientech a ukázat jim, že život čeká za zdmi léčebny. Protivníkem je mu sestra Ratchedová, velitelka oddělení, která chce mít všechny chovance pod absolutní kontrolou a bez vlastní vůle a je ochotná udělat všechno proto, aby zákon a předpisy byly dodržovány. McMurphy se však odmítá podrobit jejímu bezcitnému vedení a zachovává si vlastní osobnost, i přes nátlak personálu léčebny, bez ohledu na cenu, kterou bude muset dříve či později za svou tvrdohlavost zaplatit.

Autor: Nikol Látalová


Přečtěte si rozhovor s mladým sutorem Lukášem Malým, který letos v létě vydal svou první knihu Lyceum.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: dreamstime.com, zivotmeziradky.cz, knihobot.cz