Malá země vklíněná mezi Ukrajinu a Rumunsko, bez hor nebo moře. Nejnižší počet navštěvujících turistů v Evropě a nestabilní politická situace. Podle analytiků jedno z posledních míst v Evropě, kde stále ještě hrozí ozbrojený konflikt. Zároveň je ale Moldavsko zemí rozlehlých vinic, bouřlivé historie a mísí se zde rusky a rumunsky mluvící obyvatelstvo. Po kulturní stránce tato země tedy rozhodně zní zajímavě. Cenově je lákavá také, měnou je moldavský lei a ceny jsou o asi dvacet procent nižší než u nás. Proč se tam tedy vydat?
Podněstří
Prvním místem, které stojí za zmínku, je semiautonomní republika Podněstří na východě Moldavska. Možná už jste o Podněstří slyšeli, kromě Abcházie ji snad žádná jiná země neuznává jako nezávislé území. Podněstří však na názory ostatních nebere zřetel a lidé v této oblasti si žijí vlastním životem, dosti odlišným od zbytku Moldavska.
Pro pochopení existence Podněstří se musíme kouknout do historie. Před rozpadem SSSR měla tehdejší Moldavská socialistická republika před sebou několik možných cest – mohla se osamostatnit a existovat po rozpadu svazu nezávisle, také existovala možnost zůstat ruským územím, anebo se díky četnému rumunskému obyvatelstvu připojit právě k sousednímu Rumunsku. Právě té poslední možnosti se někteří zejména rusky mluvící obyvatelé dost obávali a začala se rodit separatistická tendence. Jak nyní víme, Moldavsko získalo samostatnost a žádné připojování se nekonalo. Podněstří se ale i tak rozhodlo dál nacházet zalíbení v Rusku.
Pokud tedy v současnosti zavítáte na území Podněstří, které se – jak z názvu vyplývá – rozprostírá podél řeky Dněstr, ocitnete se opět v dobách socialismu. Občas se Podněstří přezdívá jako skanzen komunismu. Opravdu zde naleznete sochy Lenina, ulice pojmenované Komsomolskaya, Sovetskaya nebo třeba Leninskaya, a dokonce se zde i platí podněsterským rublem a na vlajce mají stále své místo srp a kladivo. Na pořádek zde dohlíží mírové složky ruské armády a o bezpečnost je tedy postaráno. Hlavním městem je Tiraspol, a pokud se do Podněstří vydáte, právě tohle město asi bude vaším cílem. Naleznete zde třeba monumenty Lenina a generála Suvorova. V přilehlém městě Bender je pak středověká pevnost Tighina a katedrála Přeměny. Pro vstup do Podněstří musíte předložit pas, a získáte vízum na jeden měsíc.
Kišiněv
Kromě neoficiálního města Podněstří určitě musíte zavítat i do oficiálního hlavního města Moldavska. Kišiněv je poměrně hezké město, ulice jsou plné stromů a také je zde plno upravených parků. Právě tam asi budete dřív nebo později chtít uniknout před ruchem města. Doprava je hlavně v centru opravdu silná. Mezi ty nejkrásnější parky patří park Štěpána Velikého, Růžové údolí a Dendrarium. Právě ten poslední je nejvíce okouzlující, od centra je asi nejdál, ale nabízí rozlehlé louky lákající na piknik, také botanickou zahradu plnou všelijakých barevných květů a rybník. Přes park protéká potůček a to, že jste jen pár set metrů od centra, vám připomínají pouze výškové budovy vykukující přes koruny vzrostlých stromů. Růžové údolí nabízí rovnou dvě jezera, rozlehlý les a plno stezek na procházky či běhání. Park Štěpána Velikého je pak ten pravý park na kávičku a rozjímání.
Historických památek tu moc není, a pokud tedy nutně potřebujete dávku dějepisných vědomostí, navštívit můžete Národní muzeum moldavské historie. O moc zajímavější je ovšem Národní muzeum etnografie a přírodní historie nabízející ukázky flóry a fauny Moldavska včetně kostí dinosaurů a pravěkých fosilií.
Město není zase tak velké, aby se po něm nedalo chodit jen pěšky, pokud ale chcete, lze využít síť trolejbusů. Nejvzdálenějšími místy ve městě, kam byste se mohli podívat, je obchodní centrum Malldova anebo výhled na město ve čtvrti Otovasca, odkud můžete pozorovat nádherné západy slunce. Na obě místa vás trolejbus zaveze a cena se pohybuje v přepočtu okolo tří korun.
Vstup do parku Štěpána Velikého s jeho sochou Park Štěpána Velikého je malý a útulný. Botanická část parku Dendrarium Růžové udolí, nádherný lesopark asi pět minut chůze od Malldovy Stále jsme v parku Dendrarium, jeho zadní část nabízí rozlehlé louky.
Cricova
Jen půl hodiny od hlavního města naleznete klenot moldavského, ale i evropského vinařství. Cricova je vinařské městečko na vlnitých kopcích pokrytých vinnou révou. Co je ovšem nejzajímavější, je to, co se ukrývá pod městem. Už od komunismu je podzemí Cricovy protkané sítí tunelů, které tvoří druhé největší vinné sklepy v Evropě (ty největší jsou také v Moldavsku, ve vesnici Milestii Mici). Lze si zde objednat prohlídku s degustací a s průvodcem budete těmito tunely jezdit v golfových vozících. Celková délka tunelů je totiž 120 kilometrů. Pokud vás zajímají i jiná vinařství v zemi, za zmínku stojí také vinařství Mimi, ke kterému patří stejnojmenný zámek.
Vinařský zámek Mimi Vinný sklep v Cricově, zde je uloženo šumivé víno. Jedno z mála míst, kde je možné fotit. Stále jsme v podzemí vinných sklepů v Cricově. Tato místnost je téměř 50 metrů pod zemí.
Klášter Capriana
Klášter byl postaven v roce 1429 na popud Alexandra Dobrého a na prostranství kláštera najdete rovnou tři kostely. Jedná se o jeden z nejstarších klášterů v Moldavsku. Nachází se v přírodní rezervaci Codri, a pokud navštívíte klášter, můžete pak klidně pokračovat na krátkou procházku nebo i celodenní túru do lesů.
Klášter Capriana a lesy rezervace Codri v pozadí Jeden ze tří kostelů uvnitř kláštera
Moldavsko jinak opravdu nenabízí tak rozmanitou paletu zajímavostí jako jiné evropské země. Jsou zde ale přívětiví lidé a zajímavý mix rumunské a ruské kuchyně je určitě taky plusovým bodem. Pokud chcete zažít něco trochu jiného a stále přitom zůstat v Evropě, tohle by pro vás mohla být ta pravá volba.
Autor: Jakub Jílek
Zajímavým místem je také Severní Makedonie. Do té se redaktor Kuba vydal před nějakou dobou a přinesl vám několik tipů, co byste při své návštěvě neměli minout.
Foto: Jakub Jílek
Moldavská krajina je jen mírně vlnitá, plná vinic a členitých polí. Západ slunce nad Kišiněvem, z Otovascy jsou opravdu nejhezčí výhledy na město. Takto jsou zdobené Tiraspolské ulice. Malldova – kromě oblečení tam ale nic jiného nenajdete. V nejvyšším patře je ale vynikající mexická restaurace. Etnografické muzeum má střechu v rozkladu, uvnitř je však vše v pořádku. Nenechte se tedy odradit zevnějškem. Etnografické muzeum ukazuje také důsledky přílišné chemizace moldavských polí, Etnografické muzeum má jedno patro a také suterén.