Chcete vyrazit na silvestra do zahraničí, nebo někomu hledáte letní dovolenou pod stromeček? Třeba právě pro vás máme nápad, který by se vám mohl hodit. Ve Středozemním moři se nachází jeden malý ostrovní stát, o kterém možná víte jen velmi málo, ale může toho nabídnout opravdu hodně. Řeč je o Maltě, ráji tepla, průzračné vody a architektury, jež v Evropě nemá obdoby.
Pokud máte potíže Maltu najít na mapě, vezměte si lupu a podívejte se asi sto kilometrů jižně od Sicílie. Středozemní moře tam omílá pískovcové skály ostrova Malta spolu s dalšími menšími ostrůvky. Malta je součástí Evropské unie, kromě maltštiny je oficiálním jazykem také angličtina a zaplatíte zde eurem. Místních obyvatel je jen kolem půl milionu. Malta má na délku pouhých třicet kilometrů. Teploty se pohybují od letních třiceti k asi deseti stupňům v prosinci. I to dělá z Malty poměrně příjemnou destinaci po celý rok. A pokud vám nestačí teplota, třeba vás naláká kuchyně – kromě tradičních králičích pokrmů jsou zde velmi oblíbené čerstvé ryby z okolních vod. Malta je také plná historických památek, pobřežních jeskyní a ani noční život vás nezklame.
Hlavním městem je Valetta. Pokud se na Maltu vypravíte, dost možná to bude první zastávka vašeho výletu. Samotná Valetta je součástí širší aglomerace, avšak okolní města zas tak lákavá nejsou. Za vysokými hradbami Valetty ale najdete labyrint ulic a uliček a v každé pak nějakou restauraci, kavárnu či stánek se zmrzlinou.
Takřka jediným stavebním materiálem je pískovec. Pískově žluté jsou zde jak dlážděné cesty, tak i samotné budovy a obzvlášť ve dne pak tato zářivá architektura opravdu vyniká. Pokud si místní architekturu chcete užít i zevnitř, navštívit můžete třeba palác Casa Rocca Piccola ze 16. století nebo podobně starou katedrálu svatého Jana.
V horkých dnech vám udělá radost stín palem v Horní nebo Dolní zahradě Barrakka. Tato dvě místa jsou jedinou oázou zeleně ve městě, domy jsou zde opravdu namačkané jeden na druhý. Únik před horkem může poskytnout válečné muzeum v srdci pevnosti Saint Elmo nebo pevnost Saint Angelo na druhém břehu Velkého přístavu. Právě druhá jmenovaná pevnost je symbolem strategické důležitosti ostrova, stejně jako maltské suverenity.
Gozo a Comino, to nej z Malty
Když už se na Maltu vydáte, určitě si nevystačíte jen s rušným městem. Dobrý nápad je sbalit plavky a ručník a vyrazit k moři. Ale kam? V okolí Valetty jsou městské pláže, některé z nich jen betonové, ale ve vzdálenějším okolí najdete i písečné. Nejlepší možnosti ke koupání u města nabízí Silema, toto město je o záliv vedle Valetty. Na samotné Maltě je neznámější pláží Golden Bay, jež dostala své jméno po zlatavých západech slunce. Hned vedle, v podobném zálivu, ale s menším počtem turistů, najdete Ghajn Tuffieha. Obě tyto pláže jsou písečné, a kromě odpočinku na lehátku lákají i na dovádění nebo šnorchlování ve vlnách Středozemního moře.
Pokud si chcete užít opravdu nezapomenutelné přírodní koupání, potápění a skákání z útesů bez betonu a velkých lodí, nejlepší bude vydat se na přilehlý ostrov Gozo. Balíček, který nabízí vše. Maltská vláda v roce 1987 zřídila Ministerstvo pro Gozo a ostrov tak v žádném případě není zanedbáván. Dostanete se na něj trajektem a hned přístavní město Mgarr vás okouzlí krásným kostelem a autentickou atmosférou místní mariny.
Hlavní město Goza, Victoria, je přímo uprostřed ostrova. Klikaté uličky skrývají malá náměstíčka, kostely a nespočet restaurací a barů. Pokud se zde ubytujete, budete mít pět minut od pokoje hned několik míst, kam zajít na večeři nebo na drink. Dominantou města je Citadela. Opevnění se tady rozvíjelo už od středověku a na vrcholku postupně vyrostlo malé pevnostní městečko. Je odsud výhled takřka na celý ostrov. Příjemné místo na večerní procházku po lahodném jídle.
Gozo je ale perfektní destinací hlavně díky přístupu k moři. Díky své skalnaté povaze jsou maltské ostrovy skoro bez pláží. Právě Gozo však nabízí hned několik přírodních míst, kam je možné zajít si zaplavat. Tou největší pláží na Gozu je Ramla, které se také přezdívá Rudá pláž. Písek zde opravdu má rudozlatou barvu a v letních měsících může být velmi rozpálený, půjčit si tady slunečník je tedy nutností.
Další velmi zajímavé místo je Dwejra. I zde je moře dobře přístupné, zaplavat si můžete v zátoce, do které mořská voda přichází skrz průrvu ve skále. Za pár eur si můžete půjčit loďku i s průvodcem, který vás touto průrvou proveze na druhou stranu. Obdivovat tak můžete vysoké útesy, mořské hlubiny zbarvené do tyrkysově modré a poblíž je také několik jeskyní, kam se dá s loďkou zajet.
Součástí zdejších útesů bylo také Azurové okno, turistické lákadlo, které se objevilo například v seriálu Hra o trůny. Bouře v roce 2017 jej však zničila. Když se ale vydáte na místo, kde kdysi stálo, objevíte skalnatý přístup k moři. Zrovna nejkomfortnější pláž na ostrově to sice není, ale ručník se zde natáhnout dá a pak si můžete jít zaplavat, skákat z útesu nebo třeba šnorchlovat či potápět se. Voda tady v podstatě hned u břehu dosahuje hloubky až třicet metrů. Krásně se zde také pozorují západy slunce.
Asi nejpohlednějším místem na koupání je ostrov Comino ležící hned vedle Goza a přeplněný turisty lačnícími po průhledné modré vodě. Zahlédnete jej už když pojedete trajektem na Gozo, právě z přístavu Mgarr se dá jet nejen zpátky na Maltu, ale právě na Comino. Tenhle malý ostrůvek je poměrně pustý, nic než skály a keříky tu neroste. Bohatství tohoto místa se skrývá na pobřeží. Modrá a Křišťálová laguna jsou dvě nejkrásnější laguny nejspíš na celé Maltě. Obzvlášť první jmenovaná nabízí krásný bílý písek a mělký přístup do moře. Faktem je, že je tady často velký počet návštěvníků a přes letní sezónu si tady moc klidu neužijete. Křišťálová laguna je přístupná hůř. Většina lidí sem připlouvá lodí, dá se sem ale dojít po stezce podél břehu. Zaplavat si v křišťálově čisté vodě v obklopení útesů je ale zážitek, který se za tu malou procházku určitě vyplatí. I tohle je vhodné místo na šnorchlování, voda je plná života.
Rudá pláž Ramla a v pozadí krásná tyrkysová voda V uličkách hlavního města ostrova Gozo, Victorii, se ukrývá nejeden kostel. Při plavbě na Gozo budete proplouvat i kolem malého ostrůvku Comino (vpravo). I z této dálky jsou vidět nejméně tři velké kostely na Gozu. Modrá laguna na Cominu, na břehu je to občas trochu tlačenice, ve vodě je ale spousta místa. Křišťálová laguna má jen jedinou nevýhodu – je tak trochu parkovištěm pro jachty. Je to ale jen malý flíček na její kráse. Citadella ve Victorii, dominanta města ukrývající mimo jiné katedrálu Nanebevzetí. Průrva, kterou se dá dostat na moře. V této zátoce vás ale při plavání nebude rušit vítr ani vlny. Nedaleko místa, kde dřív stálo Azurové okno, se nachází tohle skvělé místo na koupání. Vlevo vidíte přírodní bazének utvořený skálami.
Dávná historie na ostrovech
Pokud třeba nejste zrovna vodní tvorové nebo si chcete válení u moře něčím zpestřit, jak Gozo, tak i zbytek Malty mají co nabídnout i ve vnitrozemí. Mezi ty nejzajímavější místa určitě patří neolitické chrámy Ggantija na ostrově Gozo a Ħaġar Qim nebo Ħal Saflieni přímo na Maltě. Právě Ggantija, která své jméno nese podle legendy, jež praví že tento megalitcký chrám postavili giganti, je možná vůbec nejstarší samostatně stojící budovou na planetě. Její stáří se odhaduje na 5 600 let. Nejen zbylé dva jmenované chrámy, ale i mnoho dalších na Maltě mají podobné stáří, a tím pádem i podobnou historickou hodnotu. Ħal Saflieni je hypogeum, tedy chrám nacházející se pod zemí. V létě se zde můžete zchladit, zatímco budete nasávat mystickou atmosféru tohoto místa. Doporučuji rezervaci provést dopředu, ušetříte a budete mít jistotu, že se dostanete dovnitř, kapacita je totiž značně omezená.
Jedním z nejkrásnějších míst na Maltě je středověké město Mdina obklopené vysokými kamennými hradbami s výhledem na celý ostrov. Mdina byla až do roku 1565 hlavním městem a tomu odpovídá i množství historických památek. Na relativně malé ploše, v tichém liduprázdném městě, kde se pohybují pouze turisté, se můžete kromě historického opevnění těšit na benediktinský klášter, městské brány, katedrálu svatého Pavla, mnohé paláce i podzemní katakomby. Perfektně zachovalé město vás okamžitě přenese v čase o stovky let zpátky, kdy se tu po kamenných chodnících proháněla koňská spřežení.
Zvláštní atmosférou dýchá i historické město Mosta. Zdejší rotunda je totiž třetí největší na světě a prohlédnout si její interiéry je dechberoucí. I další maltská města stojí za návštěvu. Neuchvátí vás sice mohutnými hradbami nebo vysokými katedrálami, v úzkých uličkách tvořených pískovcovými domy si budete připadat jako na Blízkém východě. Ačkoliv se stále nacházíte ve vyspělé Evropě, bílé domy bez střech, slaný vítr a středomořská kuchyně napovídají něco jiného.
Vykopávky chrámu Tarxien nedaleko zmíněného hypogea. Vykopávek podobného rázu je na Maltě hned několik. Ggantija, kterou podle legend stavěli obři. Jak lidé v pravěku usadili tyto tunové balvany na své místo, je stále nejasné. Grand Harbour neboli Velký přístav ve Valettě se dá projet i na loďce, mezi pevností St. Angelo a Valettou tak ušetříte víc jak půl hodiny a navíc si prohlédnete město z jiné perspektivy.
Závěrem: autobusy, jazyk a počasí
A jak se na všechna ta místa na Maltě dostat? Půjčit si auto? Odpověď je jasné: „Ne!“ Na Maltě je zřízena velmi hustá síť autobusových linek, které pokrývají všechna místa, na něž byste chtěli jít. Občas se může stát, že autobus přijede se zpožděním, ale platit se dá vždy kartou a autobusy jsou klimatizované. Dokonce na palubě mají i wifi. Týdenní jízdenka stojí 21 eur, a pokud máte v plánu dvě až tři jízdy denně, určitě se vám vyplatí.
Na první pohled vás možná zarazí jazyk. Maltština je jednou z větví staré arabštiny, jen psaná v latince. Světová rarita, ze které běžný Evropan není schopný pochopit téměř nic. Situaci však zachraňuje fakt, že druhý oficiální jazyk na Maltě je angličtina, kterou zde ovládá skoro každý místní. Určitě se tak nebojte kohokoliv oslovit, pokud budete cokoliv potřebovat. Místní si od cizinců sice drží odstup, ale jsou ochotní pomoct a poradit, když požádáte.
Malta je docela netradiční destinací. Stále je však destinací evropskou a přístupnost je tak velmi snadná a vhodná po celý rok. Ceny letenek například z Vídně se pohybují momentálně kolem tisíce korun. Okolo silvestra je cena dvojnásobná a na ty letní se ještě vyplatí si počkat. Měsíc před odletem ceny za letenku tam a zpět mohou padat i k pěti stům korunám za osobu. Během letní sezóny musíte počítat s vyššími cenami za ubytování, pro českého turistu je tu ale vše dostupné. Malta je zkrátka pro ty z vás, co chtějí zažít trochu exotiky v bezpečí domova.
Autoři: Tereza Stará, Jakub Jílek
Na toulky méně známými oblasti vyrází redaktor Kuva docela často. Přečtěte si o jeho cestě do Severní Makedonie či Moldavska.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Foto: Jakub Jílek