Zima je v plném proudu, léto se blíží. Ale ať je jakékoliv roční období, je dobrý nápad přemýšlet nad návštěvou Andorry. Proč se vyplatí navštívit tohle malé knížectví ve východních Pyrenejích, to vám snad přiblíží tento článek. Přečíst si můžete o horských hřebenech, zelených údolích a o lyžování nebo cyklistice. Andorra je takovou přírodní výstavou toho nejkrásnějšího z Pyrenejí. Vše krásně zmáčknuté v jedné zemičce. Stojí to vážně za návštěvu? Dozvíte se.
Andorra je sedmnáctá nejmenší země na světě. Hlavní město Andorra la Vella má přes 23 tisíc obyvatel, zbývajících padesát tisíc žije v menších městech, ale často taky na horách jako farmáři a pastevci. Na to, jak malý je to stát, je tu velmi kvalitní infrastruktura. Po silnici se bez problémů dostanete do každého ze tří velkých údolí. Jediným problémem je, že ne všude vás doveze autobus. Obsluhovaná jsou jen některá města a autobusy nejezdí příliš často. Spolehnout se tak budete muset nejspíš na své auto. Tady zase přichází drobný problém s parkováním, obzvlášť pokud budete ubytovaní v hlavním městě. Parkovacích míst na povrchu je minimum, a tak budete muset využít podzemní nebo hotelové parkování. Ani jedna varianta není levná, velké podzemní parkoviště je ale přímo pod centrem města a většinou je levnější než hotelová garáž. A nezapomeňte, že Andorra la Vella je velmi kompaktní město. Ať tedy bydlíte kdekoliv, ke svému parkovišti to vždy budete mít kousek.
Jak se sem dostat?
Způsobů, jak do Andorry dorazit, je hned několik. Městem, přes které pravděpodobně do knížectví budete cestovat, je Barcelona. Odtud jezdí dálkové autobusy a v Barceloně je také nejbližší mezinárodní letiště. Létají sem i nízkonákladové společnosti z Prahy a Vídně. Na letišti si pak můžete půjčit auto, nebo nasednout na již zmíněný autobus, který zastavuje i přímo u příletové haly.
Dva tipy pro půjčování auta. Myslete na to, že Andorra je suverénní stát, a ne všechny půjčovny umožňují cestovat s autem mimo Španělsko, pokud tedy chcete mít jistotu, raději si se společností ověřte, jaké jsou jejich podmínky. Půjčovny jsou na tento požadavek ale zvyklé a neměl by to být velký problém. Většinou je jen nutné připojištění. Druhý tip pak je vyhnout se dálnicím na cestě do Andorry. Nejspíš nikam nespěcháte a po dálnici to můžete vzít až pojedete zpátky na letiště. Jeďte do Andorry po okreskách a užívejte si krásy Katalánska.
Andorra la Vella
Hlavní město je pravděpodobně místem kde se ubytujete a odkud budete vyrážet na své výlety do přírody. Určitě stojí za to aspoň chvíli věnovat i městskému životu. Andorra la Vella je úměrně velká k velikosti celého státu a nečekejte tak žádné velké věci. Architektonicky zajímavý je třeba Pont de París – most vedoucí přes řeku Valira. Dále ve městě pak najdete spoustu obchodů s luxusním oblečením a šperky. Také ale plno restaurací nabízejících hlavně španělské speciality. Pokud vás láká historie, navštívit můžete Casa de la Vall – původní sídlo parlamentu a nejstarší budova ve městě nabízí muzeum, které vás vezme na cestu historií Andorry. Město je také skvělý startovní bod pro vycházky do hor, auto nebo autobus budou ale nutností.
Vall del Madriu-Perafita-Claror
Toto údolí je z hlavního města nejdostupnější. Také zároveň patří k těm nejkrásnějším místům na túru v Andoře. Začátek je velmi strmý a bez hezkých výhledů. Pokud ale překousnete první náročnou hodinku, náklon stezky se srovná, výhledy se otevřou a krásná příroda pyrenejských hor se vám odhalí v plné kráse. Opravdu je to jako krok do jiného světa. Celou cestu se jde podél potoka Claror. Po vystoupení do vyšších poloh pak lze pokračovat dál podél tohoto toku, nebo zvolit stezku podél Madriu, nebo Perafity. Všechny tři bystřiny a jejich údolí nabízí krásné scenérie. Narazíte také na vysoko položené kraví pastviny. Po cestě je taky několik útulen, ty mohou být ale často plné. Toto údolí je díky své kráse jedním z těch nejvíce oblíbených.
Vallnord
Vallnord je lyžařský resort pojmenovaný příznačně po severním údolí Andorry pod horou Coma Pedrosa (2 943 m. n. m.), ta je nejvyšší horou státu a kolem ní se rozkládá stejnojmenný přírodní park. Zatímco v zimě můžete zamířit do městečka Arinsal na lyžování ve zmíněném resortu Vallnord, v létě zase do hor na výšlap, třeba přímo na nejvyšší horu Andorry. Pokud se na to ale necítíte, i tak je severní údolí krásné místo. Podél řeky Pollós lze vystoupit na planinu Pla de l’Estany. Pobíhají tu koně, svišti a v tichu tady můžete rozjímat, jak dlouho jen chcete. Je to také krásné místo na piknik v obklopení hor, přímo pod Coma Pedrosou.
Pláň de l’Estany – na levé straně se tyčí Coma Pedrosa, nejvyšší hora Andorry V přírodním parku Comapedrosa narazíte i na koňské pastviny. Pokud z pláně de l’Estany vystoupíte kousek výš, narazíte na krásná modrá jezera. Počátek stezky do údolí Madriu-Perafita-Claror Řeka Madriu proplouvá lesem v údolí. Místa, ve kterých se můžete po cestě ocitnout jsou jednoduše kouzelná. Stezka se údolím line stále podél řeky. V údolí naleznete i v poměrně vysokých polohách pastviny. Při každém výhledu se vám v tomto údolí aspoň malinko otevře pusa.
Ordino
O údolí vedle pak teče řeka Tristaina, pramenící ze stejnojmenných jezer. Andorra je rozdělená na farnosti, a právě farnost Ordino nabízí nejen tato jezera, ale také další rozlehlé lyžařské středisko právě u zmíněných jezer. V zimě opět perfektní místo na lyžování s velkými parkovišti, a navíc obsluhované skibusem. Takže dostupnost je zajištěna. V létě se pak lze vydat třeba právě k jezerům. Dokonce můžete naskočit na lanovku a vyjet na vyhlídku nad jezery. Ti z vás, kteří raději chodí, mohou sestoupit ke všem ze tří jezer anebo se projít po okružní cestě zařízlé do svahů nad jezery. Odvážnější turisté pak mohou od jezer vystoupit na 2 878 metrů vysoký vrchol hory Tristaina. Výstup na tuto horu je poměrně náročný a vede po holé skále. Plusem je, že i tato stezka je stále značená. Výhledy odsud jsou ale k nezaplacení. Dohlédnete daleko dolů do údolí, na všechna tři jezera a také na další jezera na francouzské straně. V dálce jsou pak vidět také vrcholky španělských Pyrenejí.
Canillo
Další farnost a také lyžařský resort dostupný lanovkami nejen z města Canillo, ale také z Encampu nebo několik kilometrů vzdáleného El Pas de la Casa. Tento lyžařský resort má na šířku jedenáct kilometrů a patří tedy k těm největším v Andoře. Lanovky opravdu vedou přímo ze zmíněných měst, a pokud se tam ubytujete, v zimě to na svah budete mít opravdu kousek. V létě je pak Canillo dalším rájem pro turisty, ale také motoristy. Cesta CS-240 spojuje Canillo a Ordino přes Ordinské sedlo a nabízí kromě úžasných výhledů také desítky úzkých vlásenkových zatáček. Jezdí se zde mimo jiné jedna z etap andorské rallye a pro motorkáře je to také krásná trasa. Pro pěší je pak jedním z nejlepších míst na vycházku údolí řeky Urina pod horami Jižní, Severní a Střední Casamanya (2 746, 2 757 a 2 731 m. n. m.). Po výstupu údolím se pak můžete vydat na hřebenovou okružní túru právě přes tyto hory. Po dvanácti kilometrech pak skončíte ve startovním bodě, kterým je právě Ordinské sedlo. Za odměnu pak můžete navštívit v sedle také vyhlídku Roc del Quer s lávkou vysunutou přímo nad Canillem. Odsud jde pozorovat údolí do obou stran.
Vyhlídka na Canillo a serpentiny do sedla Pohled do údolí říčky Urina Lyžařské středisko Ordino je krásné i v létě. Horní a největší z jezer Tristania Vrchol hory Tristania a jezera Tristania – v pojmenovávání svých přírodních krás jsou Andořané skromní.
Závěr
Andorra je zemí mnoha vyžití jak v létě, tak v zimě. V létě je to ráj nejen turistů, ale také cyklistů, hlavně tedy těch silničních. Vedla tudy nejednou Tour de France a cyklisté v prudkých svazích rádi trénují. Na silnicích je řidiči respektují a dvoumetrový odstup je tady jistotou. V zimě pochopitelně do hor přijíždějí tisíce lyžařů, kteří se krásně rozprostřou na desítky kilometrech nádherných sjezdovek.
Platit lze eurem a kartu vám vezmou takřka kdekoliv. Na co je potřeba myslet, pokud chcete někam na oběd nebo večeři, je siesta, která se v Andoře praktikuje podobně jako třeba ve Španělsku. Odpoledne tak na jídlo zajdete jen málokde. Většina restaurací pracuje pár hodin přes poledne a pak je otevřeno opět až kolem sedmé nebo osmé hodiny večer. Cesty jsou kvalitní, v zimě je ale potřeba myslet na zimní výbavu a možnost nedostupnosti některých výše položených cest.
Jak v zimě, tak v létě pro vás Andorra dost možná bude nezapomenutelným zážitkem. Určitě o ní zauvažujte, vyplatí se třeba i na třídenní výlet, pokud jste u moře třeba někde u Barcelony.
Autor: Jakub Jílek
Zajímavým místem je také Severní Makedonie. Do té se redaktor Kuba vydal před nějakou dobou a přinesl vám několik tipů, co byste při své návštěvě neměli minout.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Foto: Jakub Jílek