Na místě teroristického útoku objevili starověké umění. Unikátní nález překvapil i archeology

Téměř po pěti letech od útoku ISIS na Irák se v ruinách našlo doposud neobjevené umění. Ve zřícené zdi se archeologům podařilo odhalit sedm mramorových reliéfů v perfektním stavu. Tyto desky vyobrazují způsob života za vlády asyrského krále Sennacheriba, který vládl od roku 705 do 681 př. n. l. Díky tomu byl irácko-americký tým archeologů schopen odhadnout, že od doby vniku reliéfů mohlo uplynout už přes 2 600 let.

Odborníci usuzují, že těchto sedm rytinových panelů mohlo pocházet z jihovýchodního paláce Nineveh, kousek od dnešního Mozulu v severní části Iráku. Podle nákresů se většinou jedná o vojenské motivy. Kromě asyrských vojáků jsou na deskách zobrazeni váleční zajatci, vojenské tábory a bezpochyby i král Sennacherib. „Jsou lepší než ty v Britském muzeu,“ vyjadřuje se k reliéfům Michael Danti, profesor archeologie na univerzitě v Pennsylvanii a zároveň vedoucí irácko-amerického projektu. „Opravdu jde vidět propracovanost rytin, v těch detailech na Sennacheribovi. To bylo v té době revoluční.“

K archeologickému úspěchu došlo v docela neobvyklé části Blízkého východu, a to na místě, které bylo nedávno zničeno. Během let 2014 až 2017 udeřily vlny teroristické aktivity, které byly na území Iráku a Sýrie velmi destruktivní. Během této doby se bývalé hlavní město novoasyrské říše Nineveh stalo terčem Islámského státu (ISIS), kvůli tomu bohužel byla metropole značně poškozena. Kromě tohoto dříve zachovalého unikátu byla v roce 2016 zničena i starověká brána Mashki, jinak známa jako „brána vodárenských paláců“.

Společný projekt Spojených států amerických a Iráku, financován nadací ALIPH, se po útocích nejprve zaměřil na znovuodhalení ruin brány Mashki. Během odhrnování materiálu se povedlo týmu narazit na uzavřený průchod objevený v roce 1970. Za těmito dveřmi se ale nacházel prostor, kterým s vysokou pravděpodobností nikdo neprošel přes 2 600 let. Místo pocházelo z období na konci 7. století, kdy byla brána Mashki zničena v důsledku vyplenění města Nineveh. Mezi pozůstatky těchto ruin se nacházely i kosti po obětech vyplenění. Hlubší pátrání umožnilo archeologům narazit na sedm zachovalých reliéfů v podzemí.

“Nebylo to nic, co bychom očekávali,“ sdělil pro National Geographic účastník týmu Ali al-Jabouri, který je zároveň bývalým děkanem vysoké školy archeologie Mosulské univerzity. Během 19. století se chloubou Britského muzea staly podobné reliéfy nalezené v paláci již jmenovaného krále Sennacheriba. Přestože je v muzeu přísně zakázáno se reliéfů dotýkat, Al-Jabouri přiznal, že v momentě objevu si nemohl pomoct. „Když objevíte takovou věc a máte možnost na ni položit ruku, je to něco velmi, velmi fascinujícího,“ dodal.

Autor: Clara Isabella Andrews


Pokud byste se rádi dozvěděli o zajímavostech i z jiného koutu světa, přečtěte si náš článek o čtvrti v Kodani, ve které platí vlastní zákony.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj a Foto: National Geographic

Příspěvek vytvořen 15

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy