„Do konce desetiletí musíme změnit náš přístup k planetě.“ Princ William ocenil nejlepší ekologické projekty roku 2021

Indie, Kostarika, Itálie, Bahamy a mezinárodní společnost Enapter: ti všichni letos vyhráli nejprestižnější cenu za ekologii. Cena založená britským princem Williamem a jeho manželkou Kate, vévodkyní z Cambridge, bude následující desetiletí každý rok oceňovat pět nejlepších nápadů, které mají potenciál globálně pomoci proti drastickým změnám klimatu, kterým naše planeta čelí.

Klimatická změna se děje, je čím dál těžší proti ní bojovat a právě teď nastal čas jednat. Princ William za podpory The Royal Foundation, dobročinné nadace prince Williama a vévodkyně z Cambridge, spustil projekt The Earthshot Prize. Projekt započal v říjnu 2020 a bude trvat až do roku 2030. Každý rok v tomto desetiletí ocení pět nejlepších ekologických projektů. Cena má za úkol podpořit práci na ekologických projektech a inspirovat lidi z celého světa, aby se podíleli na záchraně planety.

„Země se dostala do bodu zlomu a my se musíme rozhodnout: buď budeme pokračovat v tom, co děláme, a budeme dále ničit naši planetu, anebo spojíme naši sílu jako lidstvo a naši schopnost vést, inovovat a řešit problémy. Lidé mohou dosáhnout celkých věcí. Následujících deset let budeme součástí velkého testu. Následující dekádu věnujeme záchraně Země,“ uvedl o projektu princ William.

Earthshot je nyní nejprestižnější cenou udělovanou za inovativní přínosy v oblasti ekologie. Cílem Earthshotu je do roku 2030 co nejvíce pozitivně ovlivnit pět hlavních oblastí zájmu: přírodu, vzduch, oceány, klima a svět bez odpadu. Oceněné projekty musí mít pozitivní efekt na klimatickou změnu a snažit se globálně zlepšovat podmínky k životu, zejména v komunitách potýkajících se s drastickými změnami životního prostředí. Všichni vítězové obdrží 1 milion britských liber na podporu a další vývoj svých projektů.

Projekt si vzal inspiraci od bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, který zorganizoval projekt Moonshot a spojil miliony lidí svým odhodláním dostat člověka na Měsíc. Významně tak podpořil vývoj nové technologie 60. let minulého století.

První slavnostní předávání cen Earthshot proběhlo v Londýně. Záznam ceremonie, která se konala 17. října 2021, si můžete pustit v anglickém jazyce na facebookové stránce Discovery. Předávání se neobešlo bez známých osobností. Kromě prince Williama se objevila herečka Ema Watsonová, herečka Emma Thompsonová nebo sir David Attenborough, známý přírodovědec, který se optimisticky vyjádřil k této ekologické výzvě.

„Tito finalisté nám dávají naději. A jak se říká, naděje znamená věčnost. Jenže my nemáme věčnost, musíme konat hned. A já věřím, že se nám to povede,“ řekl při zahájení ceremonie.

Show uváděná Clarou Amfovou a Dermotem O’learym byla doprovázena koncerty skupiny Coldplay, zpěváků Eda Sheerana a Shawna Mendeze, zpěvačky Yemi Alade a rappera KSI. Skupině Coldplay při této příležitosti pohánělo koncert elektřinou 60 cyklistů.

Samotná plaketa je inspirována Východem Země vyfoceným roku 1968 Apollem 8 z oběžné dráhy Měsíce.

Chráníme a obnovujeme přírodu

První oblast zájmu ceny Earthshot je ochrana přírody. Letošní cenu získala Kostarika za zalesňování své půdy. Lesy jsou domovem poloviny rostlin, zvířat a tří čtvrtin ptáků na naší planetě. Zbavují nás škodlivého CO2 a na oplátku nám dávají kyslík. Přesto bylo v roce 2020 pokáceno více stromů než kdy dříve, což přispělo globálnímu oteplování.

V 90. letech minulého století zbyla z lesů na Kostarice zhruba polovina. Zdejší ministerstvo životního prostředí začalo svým obyvatelům dávat příspěvky, aby podpořili ochranu lesů, výsadbu nových stromů a obnovu přírody. Lesy na Kostarice se rozšířily na dvojnásobek své původní velikosti a bujná flora a fauna přitáhla nadšence do ekoturistiky. Tím si vydělala Kostarika na další obnovu své přírody.

Vláda se teď chystá tento přístup zavést i ve městech. Věří, že až 30 procent světové půdy a oceánů může být ochráněno tímto způsobem. Prostřednictvím ceny Earthshot se snaží svůj nápad zviditelnit a sdílet své vědomosti, které by mohly pomoci dalším postiženým oblastem, zejména zemím třetího světa.

Čistíme vzduch, který dýcháme

V druhé oblasti zabývající se vzduchem a znečištěním vyhrála cenu Earthshot indická firma Takachar. Podle dat brazilské studie z roku 2013 vyprodukujeme ročně až 5,5 miliard tun zemědělského odpadu. Farmáři pálí produkty, které neprodají. To má vážné následky na zdraví lidí a životní prostředí. Pálení zemědělského odpadu přispívá znečišťování ovzduší a ve více postižených oblastech dokonce rychlejšímu stárnutí obyvatelstva.

Na polích v okolí Nového Dillí se jedná o závážný problém. Takachar vyvinul levnou a snadno přenosnou technologii, která se připevní k traktoru a z rostlinných zbytků vyrobí bio produkty jako palivo nebo hnojivo. Ty se pak mohou dále prodávat. Znamená to výhru jak pro indické farmáře, tak pro klima.

Technologie firmy Takachar snižuje emise až o 98 procent a pomáhá tak zlepšovat kvalitu ovzduší. Pokud se vynález rozšíří do světa, emise oxidu uhličitého za rok by se mohly snížit až o miliardu tun.

Oživujeme znovu oceány

Oteplování a překyselení oceánů může do roku 2050 zničit přes 90 procent korálových útesů. S tímto se rozhodli bojovat výherci v této oblasti – Sam Teicher a Gator Halpern. Založili na Bahamách korálovou farmu Coral Vita, která vysazuje nové korály na blízké útesy. Díky speciální metodě Coral Vity rostou uměle vysazené korály až padesátkrát rychleji.

Teicher a Halpern také mimo jiné školí okolní komunity, veřejné úředníky a soukromé firmy o udržitelnosti čistých oceánů a hledají sponzory pro další ochranu životního prostředí. Coral Vita dává nový život nejen oceánu, ale také ekonomice pobřeží.

Měníme klima k lepšímu

Mezinárodní firma Enapter vyhrála cenu Earthshot za svůj přínos ke změně klimatu. Její AEM elektrolyzér přeměňuje energii z obnovitelných zdrojů na vodíkový plyn bez emisí. Nová technologie už teď pohání auta, letadla, a dokonce vyhřívá některá obydlí. Byla vyrobena rychleji a levněji než jakákoliv podobná technologie předtím, takže si ji může dovolit pořídit více uživatelů.

Díky finanční odměně Earthshotu si může firma dovolit od příštího roku spustit velkovýrobu svého inovativního přístroje. Do roku 2050 by se chtěla podílet na 10 procent světové výroby vodíkového plynu.

Budujeme svět bez odpadu

V neposlední řadě se Earthshot zaměřuje na bezodpadové hospodářství. Vítězem této kategorie je město Milán se svými sběrnami odpadu. Vedení města nápadem „zabilo dvě mouchy jednou ranou“, jak se říká. Každá taková sběrna v Milánu odebírá nevyužité jídlo z jídelen a potraviny ze supermarketů a dává je více potřebným, sociálně slabším spoluobčanům.

Milán je prvním městem, kde se tento trend prosadil po celé délce. Sběrny jídla, které vznikly v roce 2019, mají v plánu do roku 2030 snížit potravinový odpad. Už teď jsou v Milánu schopni tímto způsobem ušetřit denně 350 kilogramů jídla, které by se za normálních okolností vyhodilo. Pokud se i ostatní města budou řídit po vzoru Milána, máme skutečně šanci jednou dospět do světa bez odpadu.

Autor: Eliška Dihlová


Jak se snaží zlepšení životního prostředí pomoct další významné velké společnosti? Přečtěte si článek o tom, co se pro udržitelnější svět rozhodl podniknout Google.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj, foto: earthshotprize.org, royalfoundation.com/, youtube.com/earthshotprize, unescogreencitizens.org

Příspěvek vytvořen 3

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy