Jak funguje komunální politika, je tam dostatek prostoru i pro mladé aktivní lidi? Dva mladí lidé, Stanislav Podkalský a Kryštof Zika, jsou příkladem toho, že vám nemusí být přes padesát, abyste se mohli angažovat. Ve městech a obcích vítají mladou generaci s otevřenou náručí. Komunální politiku můžete brát jako začátek politické kariéry, ale taky můžete jen pomáhat vaší obci. Zapojit se může každý.
Kandidátní listiny v komunálních volbách jsou přestárlé a mladých lidí se tam dočkáme jen zřídka. Do zastupitelstev se v roce 2014 dostalo pouze přes pět procent lidí mladších dvaceti devíti let. Ve volbách do zastupitelstev obcí v roce 2018 kandidovalo necelých deset procent studentů či absolventů, takže samo o sobě není z čeho vybírat. Přitom komunální politika je nám velmi blízko a rozhoduje se bezprostředně o tom, kde žijeme. Pokud vám vadí to, co se děje ve vaší vesnici nebo obci, není nic jednoduššího než se zapojit.
Stanislav a Kryštof se do komunální politiky už zapojili, oba jsou nejmladšími členy svých místních organizací. Jsou to tak trochu odlišné případy a oba se na politiku dívají jinýma očima. Jsou příkladem toho, že v komunální politice je místo pro všechny. Stanislav se nedávno stal členem místní organizace KDU-ČSL v Sudoměřicích a Kryštof je druhým rokem členem místní ODS ve Strážnici. Ve výsledku není důležité, v jakých stranách jsou. Cokoliv změnit jde i z pozice občana, který se o dění v obci či městě zajímá.
Komunální politika není tak atraktivní jako ta celostátní, přitom ovlivňuje bezprostředně náš život. Jak jste se ke komunální politice dostali vy? A jaké bylo vaše seznámení s ní?

Kryštof: Můj prvotní zájem byl o politiku celostátní a až postupem času jsem začal registrovat komunální úroveň. Komunální politika je o komunikaci a setkávání se s občany města, zatímco k té celostátní se snažíš dohledat si informace na internetu a v médiích. Obecně jsem politiku začal vnímat už ve třinácti letech, takže prostor pro diskusi na komunální úrovni v tomto věku ještě nebyl. Můj zájem vyplynul z toho, že komunální politika nás ovlivňuje dnes a denně.
Stanislav: Na svůj první kontakt s komunální politikou si nevzpomenu přesně, protože na vesnici se s ní setkávám každý den. Ať už je to pozdrav se starostou v neděli před kostelem nebo, pokud chodíte na akce ve vesnici, potkáváte zastupitele, se kterými můžete prohodit pár slov. V takovém případě je politika opravdu všude kolem nás a stačí si jí jen všímat. Přímo se angažovat v komunální politice jsem začal nedávno, když jsem vstoupil do KDU-ČSL. Pro mě osobně je důležitá víra a zajímám se o životní prostřední nebo rozvoj naší vesnice, člověk v tom nemusí hledat nic složitého.
Často se stává, že mladí lidé se o politiku zajímají, ale mají strach se v ní přímo angažovat. Možná je to proto, že jim to přijde komplikované. Jak je těžké se zapojit do komunální politiky? Mají vůbec politické strany na menších městech a obcích zájem o nové členy?
Kryštof: Proces zaangažování do komunální politiky není vůbec složitý. Stačí, když má člověk zájem o místní dění. V mém případě jsem si vyplnil přihlášku do ODS a následně se sešel s místní stranickou radou (které je Kryštof nyní sám členem, pozn. autora). Z mé vlastní zkušenosti je setkání velmi příjemné a přátelské. Proto bych řekl, že zapojení se do politiky nebo vstup do strany není složitý. Zkrátka se stačí zajímat a projevit zájem. Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by mi kdokoliv házel klacky pod nohy a říkal mi něco v tom smyslu, abych se do toho nemotal. Naopak strany, a to nejen ta naše, mají o nové a mladé členy zájem a s radostí je vítají.
Stanislav: Popíšu vám svůj vlastní příběh, jak jsem se zapojil já. Zašel jsem za babičkou, která v KDU-ČSL u nás na vesnici působila. Zeptal jsem se, jak to tam funguje, co to obnáší a co se ode mě očekává. Vyplnil jsem přihlášku, kterou jsem panu předsedovi v Sudoměřicích osobně předal a při té příležitosti jsme si velmi přátelsky popovídali o dění v obci. Myslím, že na vesnicích, jako je ta naše, není potřeba dělat nějaká složitá příjímací řízení, protože se všichni známe. Předseda je náš soused a zná mě od narození. Politika se na první pohled může zdát složitá, ale často je to jen o mezilidských vtazích a u té komunální to platí podle mě dvojnásob. Starší představitelé jsou rádi, že vidí novou generaci, které by to mohli v budoucnu třeba jednou předat, takže mladé lidi vítají.

Mladí lidé se na svět dívají trochu jinýma očima. Přesto se často setkáváme na komunální úrovni s přestárlými kandidátkami a hlas mladých lidí je upozaděn. Jaká témata jsou pro vás v komunální politice důležitá a dají se z vaší pozice ovlivnit?
Kryštof: Jednou z mých priorit je komunikace s občany města, a to nejen s těmi mladými. Chtěl bych lidem přiblížit, jak funguje město nebo jeho rada a co vlastně rada města je. Téma, které je pro mě jako tenisového trenéra důležité, je sport, a to jak z hlediska financování, tak i z hlediska rozvoje. Takových témat se dá najít spousta. A jestli se dá něco z mé pozice ovlivnit? Minimálně komunikace k občanům města je věc, která se dá dělat už teď, na to nemusím být zastupitel. Nebo jsem se kupříkladu v minulém roce stal členem školské rady na strážnické střední škole.
Stanislav: Mě mrzí, jak málo toho pro přírodu a životní prostředí děláme. Nedávno jsem měl možnost o tomto tématu diskutovat s panem starostou, řešili jsme, jak by se dalo přírodě v naší vesnici pomoci. Zkrátka mi jde o to, abychom přírodě vrátili, co jsme jí vzali. Nevím, jestli můžu něco ovlivnit, ale debatovat se dá o všem s každým a z vlastní zkušenosti vím, že většina lidí si váš názor ráda vyslechne. Jak jsem zmínil, pro mě je důležitá také víra a když jsem byl mladší, byla okolo spousta mládežnických organizací spojených s kostelem, které postupem času zmizely. Ještě, než jsem vstoupil do KDU-ČSL, jsem z vlastní iniciativy začal tyto akce a skupiny znovu obnovovat, takže ne nutně musíte být součástí politické organizace, abyste dokázali něco změnit.
Mladí lidé se často bojí do politiky zapojit, doporučili byste jim, aby do politických stran vstupovali?
Kryštof: Každý má dělat to, co ho baví anebo by to měl aspoň vyzkoušet. To podle mě platí i pro politiku, takže pokud někoho zajímá veřejné dění, co se děje v jeho obci či městě, tak by to zkusit měl, odejít může vždycky. Jak už bylo zmíněno, strany jsou většinou rády, když do nich vstupují mladí lidé, takže se vás ani nebudou snažit nijak výrazně omezovat, spíše naopak. Nebojte se toho, většina lidí vaši snahu a iniciativu ocení. Když se zapojíte, tak poznáte, že ve svém snažení nejste sami.
Stanislav: Jednoznačně, pokud vás nějaká strana láká, zkuste třeba jen kontaktovat někoho, kdo v té straně působí nebo působil a zeptejte se, jak to tam chodí. Na druhou stranu si nemyslím, že je nutné, aby se člověk musel hned angažovat. Do dění na vesnici se dá zapojit, aniž by člověk musel být členem nějaké politické strany. Stačí komunikovat se členy zastupitelstva nebo přímo se starostou, samozřejmě záleží i na lidech, co v těchto pozicích jsou. My máme to štěstí, že tam jsou všichni milí a jsou ochotni s čímkoliv pomoct nebo osvětlit danou situaci. Zkrátka se stačí zajímat, ale první krok musíte udělat vy sami. A pokud vás politika nezajímá, tak by vás minimálně mělo zajímat, kde žijete.
Autor: Dominik Tatarka
Když se do politiky pouštějí mladí, mohou se dít věci. Nejmladší český starosta v obci Mořice zařídil, že všechny dráty z okolí cest zmizely pod zem.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Foto: Kryštof Zika, kdu.cz, freepik.com
Zdroj: czso.cz, volby.cz