Je úterý 18. června. Svátek má Milan, školní rok se chýlí ke konci a přichází vlna letních veder. Málokdo si už ale tento den spojí s oslavou mezinárodního Dne udržitelné gastronomie, který byl ustanoven organizacemi UNESCO a FAO (Organizace pro výživu a zemědělství) již téměř před osmi lety. Zde si jej blíže představíme, čili podíváme se na to, jaké myšlenky jsou v něm propagovány. Nakonec si řekneme pár tipů, jak tento den správně oslavit a jak pomocí našeho jídelníčku ulehčit této planetě.
Na začátek by bylo vhodné si ujasnit pojmy, které se v tomto článku objevují. Takže pokud nevíte, co si pod pojmem udržitelná gastronomie představit, nezoufejte. Gastronomii se někdy říká „umění jídla“. Může také odkazovat na styl vaření z určitého regionu. Jinými slovy, gastronomie často odkazuje na místní jídlo a kuchyni. Udržitelnost je myšlenka, že se něco (v našem případě zemědělství, rybolov nebo dokonce příprava jídla) dělá způsobem, který není plýtváním našimi přírodními zdroji, a lze v něm pokračovat do budoucna, aniž by poškozoval naše životní prostředí nebo zdraví.
V prosinci roku 2016 byl na Valném shromáždění OSN určen 18. červen jako mezinárodní Den udržitelné gastronomie. Je vcelku očividné, že datum není moc důležité. Důležitými by tento den měly být myšlenky, které jsou šířeny s touhou předat je farmářům, kulinářům a strávníkům z celého světa. Mezi hlavní důvody, proč byl vytvořen a proč by se měl slavit, patří určitě podpora ekologických zájmů pro naši budoucnost. Západní společnost má zpravidla jídla dostatek a někdy až nadbytek, a právě s ním by se měla naučit pracovat. Tento den je tady právě z toho důvodu, abychom byli donuceni přemýšlet nad tím, jakou cestou se dostane jídlo na naše talíře, a abychom mohli naše stravovací návyky upravit tak, abychom neplýtvali tam, kde tomu můžeme zabránit. Tuto myšlenku by určitě měli šířit všichni, kterým není budoucnost naší planety lhostejná a dále také samotní farmáři a distributoři lokálních potravin, kteří tento den pravidelně slaví.
Možná vás teď napadá, že vůbec nevíte, jak byste mohli posunout svůj jídelníček k lepší udržitelnosti. Právě na to bude následující část článku zaměřená. Je pravda, že se obecně v rámci tohoto tématu často skloňuje farmářství a podpory lokálních potravin. To v Česku nemá tak výrazný trh jako v západních zemích. I tak se dá ale místní zemědělský průmysl podpořit návštěvou, na které budete třeba i pohoštěni. Na farmy a lokální podniky se můžete podívat třeba na této online mapě. Pokud sami vaříte, měli byste tento den určitě přemýšlet pomocí filozofie s názvem „od hlavy až k patě“, přesněji řečeno spotřebovat vše, co vám daná surovina nabízí. Když byste vařili na oběd kuře a zůstal by vám v pekáči nadbytek omastku, jak byste jej využili? Jednoduchým řešením by mohlo být přilít omastek do polévky. Pokud vám zbydou brambory, můžete jimi polévku zahustit. Takových tipů by mohlo být tisíce a je tedy pouze na vás, jak co nejlépe využijete jídlo, které vám přebývá.
Jako takový tip na závěr, který přímo nesouvisí s konzumací, ale spíše s vyhazováním, je kompostování. Pokud máte skořápky od vajec, nebo zbytky zeleniny či ovoce, kompost je tou nejlepší cestou, jak ulehčit technickým službám a jak podpořit vaše zahradničení. Dělání kompostu je navíc v dnešní době docela dobře proveditelné i v bytě. Tak tedy ať vám chutná i přes to, že se při vaření trochu omezíte, nebo dáte zabrat mozkovým buňkám při vymýšlení ideální spotřeby vašeho pokrmu.
Autor: Lukáš Jakubíček
Způsobů, jak zachránit jídlo, může být více. Důkazem je organizace Zachraň jídlo, která spojuje jídelny za účelem darovat zbylé jídlo na charitu.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: www.kudyznudy.cz, www.enviweb.cz, www.fao.org
Foto:https: www.druhli.cz, kansasfarmfoodconnection.org, solmedalliance.com