CZestování: Klasicistní zámek Kozel a zřícenina hradu Radyně na Plzeňsku

Pokud vás už unavuje městský ruch a rozpálené ulice, není nic snazšího než se před horkem odjet schovat do přírody. Pro případ, že budete mít cestu do Plzeňského kraje nebo přímo do Plzně, ráda vám představím tipy na místa, která ve zdejším okolí rozhodně stojí za vidění. Na své si přijdou nejen milovníci přírody, ale i historických památek. Dnes tak na dálku (a brzy snad i naživo) navštívíte zříceninu hradu Radyně a lovecký zámek Kozel.

Zámek Kozel

Hrad Radyně i zámek Kozel jsou na jednodenní výlet ideální. Ať už se rozhodnete pro návštěvu jednoho ze zmíněných míst nebo rovnou obou, dá se to příjemně stihnout během jednoho dne, s autem i bez něj. A hlavně, čeká vás procházka lesem, zámeckým parkem nebo samotným zámkem a můžete vylézt i na hradní věž.

Přímo z Plzně můžete jet z hlavního nádraží vlakem do vesnice Šťáhlavy. Cesta trvá zhruba dvacet minut a rovnou z nádraží potom vede krásná cesta alejí přímo do areálu zámku Kozel. Pomalou chůzí vám to zabere tak tři čtvrtě hodiny. Zámecký park má rozlohu 40 hektarů a je jako stvořený na dlouhé procházky. Je bezplatně otevřený celoročně, teď v létě konkrétně od sedmi hodin ráno až do setmění. Můžete se zde jen tak projít, odpočinout si na jedné z mnoha laviček nebo si udělat například piknik.

Zámecká terasa je volně přístupná

Úpravy parku do dnešní podoby začaly ve 2. polovině 19. století na návrh zahradního architekta Františka Xavera Franze. Ten využil místní výrazně členité krajiny a tak během procházky narazíte na spoustu míst s výhledy do širokého okolí, ať už se jedná o terasu samotného zámku, vršek s altánkem nebo Kozí vrch. Součástí parku je i Lopatský rybník s labutěmi a nutriemi, na který si lze zapůjčit lodičky v místním občerstvení. Mimo něj se pak můžete zastavit i v zámecké cukrárně nebo v oblíbené Bezejmenné čajovně.

Za zmínku určitě stojí i kaskáda čtyř jezírek – Paví, Rusalčino, Vodníkovo a Růžové, které najdete kousek od samotného zámku. Celkem se pak v parku nachází 50 druhů jehličnanů a 111 druhů listnáčů a při příležitosti různých výročí nebo akcí se konají i komentované prohlídky, které vřele doporučuji.

Interiéry zámku

Pokud rádi navštěvujete hrady a zámky, malý klasicistní zámek Kozel pak rozhodně nesmíte minout. Lovecký zámek byl vystavěn v 18. století pro Jana Vojtěcha Černína z Chudenic, tehdy nejvyššího lovčího v českém království. Sloužil jako venkovské sídlo na období lovecké sezóny a honů. Později ho do svých rukou získali Valdštejnové a dnes už je státním zámkem a národní kulturní památkou. Zájemci mohou navštívit jeden prohlídkový okruh, který je provede 22 pokoji s většinou původního zařízení a krásnými malbami od Antonína Tuvory. Celá prohlídka trvá přibližně 50 minut a zámek je bezbariérový.

Když nezavítáte přímo do samotného zámku, můžete obdivovat liliovník tulipánokvětý, který roste před ním a před budovou bývalé jízdárny. Jedná se zhruba o 150 let starý strom, který kvete v průběhu června, a jeho květy připomínají právě květ tulipánu. V jízdárně, která dnes slouží především pro promoce Západočeské univerzity a různé kulturní akce, se také často pořádají výstavy. Nastálo je zde k vidění soubor patinovaných soch Josefa Václava Myslbeka z fondu Národní galerie a do konce srpna potom můžete navštívit výstavu kreslíře a humoristy Jiřího Wintera Neprakty.

Radyně

Zřícenina hradu Radyně se nachází opět v blízkosti vesnice Šťáhlavy a Starého Plzence. Cest k Radyni můžete zvolit několik, buď po klasické asfaltové cestě, turistických stezkách, kterých je v okolním lese hned několik nebo naučné stezce vybudované u příležitosti 1000. výročí založení Staré Plzně. Královský hrad byl postaven v letech 1356-1361 za vlády českého krále a císaře Římské říše Karla IV. Na jeho počest se tak nejprve nazýval Karslkrone (Karlova koruna), tento název se ale příliš neujal a po smrti císaře se zavedlo jméno Radyně podle kopce, na kterém je hrad postaven.

Radyně je během hlavní sezóny otevřena od deseti do osmnácti hodin a v hradní věži se nachází stálá audiovizuální pohádková expozice s tajemnými bytostmi z různých pověstí právě o samotném hradu. Věž je vysoká 22 metrů a po zdolání 114 schodů se vám naskytne výhled do širokého okolí. Za dobré viditelnosti tak uvidíte Plzeň, hrad Přimda, kopec Hůrka s rotundou sv. Petra a Pavla nebo i část střechy zámku Kozel.

Autor: Ema Švingerová

Zdroje informací a fotografií: zamek-kozel.cz, hrad-radyne.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy