Mozart, Chopin, Bach, Vivaldi, Beethoven. To je jen několik nejvýznamnějších světových klasiků, kteří jsou obdivováni i stovky let po své tvorbě. I já jejich hudbu velmi oceňuji a ráda ji poslouchám. Možná si kladete otázku, k čemu je taková hudba dobrá? Dovolte mi, abych vás v krátkosti přesvědčila o tom, že ač to nemusí být váš šálek kávy, poslech klasické hudby vám nabídne mnohé přínosy.
Na začátek doporučuji si ke čtení tohoto článku pustit nějakou klasiku – zkuste například tento playlist. V první řadě bych ráda upozornila na pojem „vážná“ hudba. Mnozí muzikologové tento termín odmítají. I podle mého názoru není adekvátní. Přeci jen, pro hudbu, o které dnes píšu, je i v angličtině vymezen termín „classical“, nikoliv „serious“ nebo v italštině „la musica classica“, nikoliv „seria“. Proto by se do veřejného povědomí měla dostat „hudba klasická“.
Klasika uklidňuje tělo i mysl
Klasická hudba má mnoho kouzel. Jelikož v klasických skladbách povětšinou nikdo nezpívá, nemá vás, jak rozptýlit. Ve chvílích, kdy se cítím neklidná nebo se potřebuji uvolnit, pustím si do sluchátek něco z klasiky. Její kouzlo pro mě tkví v souhře nástrojů a v dynamice, tedy různých stupních hlasitosti hudebního projevu. Soustředím se na jednotlivé nástroje a na to, jak si autoři pohrávají se souhrou nástrojů. Při této příležitosti mi nevadí pomalé ani rychlé rytmy. Při klidnějších skladbách se více uvolníte, při živějších se naopak dostanete hlouběji „pod kůži“ skladby.
Zmínila jsem, že si klasiku ráda pouštím do sluchátek. Pokud potřebuji relaxovat, jsou sluchátka nejlepší volbou zejména proto, že mě neruší vnější vlivy. Hudbu naplno vnímám a mohu se oprostit od všech myšlenek. Naopak pokud se potřebuji soustředit nebo se učit, většinou sluchátka vynechám a hudbu si pouštím v pozadí. Sice okolo mě mohou být jiné ruchy, donutím se tak ale více pracovat, jelikož se soustředím primárně na samotnou činnost. Pro takové případy pak volím hudbu jemnější, klidnější. Ideální je například Debussy, jehož kompozice nejsou natolik akční, aby mě rušily, nebo některá z Beethovenových děl, například má oblíbená Měsíční sonáta.
Další výhodou klasické hudby je také klidný spánek. Pokud si ji pustíte před spaním, zaručeně usnete rychleji a pravděpodobně budete mít i klidnější spaní. Na takovou příležitost se hodí opět spíše skladby klidnější, vhodné pro relaxaci.
Začněte s jednoduchými playlisty
Na youtube najdete mnoho playlistů klasické hudby, a to jednotlivých skladatelů i kombinaci několika. Nejlepší klasická díla všech dob, nejlepší klasická díla ke čtení a relaxaci a spoustu dalších. Skvělé playlisty má například kanál HalidonMusic.
Pokud narazíte na to, co se vám dokáže vrýt do paměti, zamilujete si klasiku velmi snadno, alespoň na příležitostný poslech. Některé autory jsem již zmínila, dále bych ráda vyzdvihla skladby Mozarta, například jeho Malou noční hudbu nebo sonatu Alla Turca, poté také Chopinova klavírní veledíla či Tchaikovskiho Louskáček. Zapomenout nesmíme ale ani na mistry české klasiky, například Dvořákovu Novosvětskou, Humoresku či Smetanovu Vltavu. To jsou samozřejmě pouze některé z nejznámějších skladeb, které nejsou těžké na poslech a neměli byste je minout.
A když budete mít to štěstí a klasickou hudbu si zamilujete stejně jako já, vydejte se třeba na koncert filharmonie. Není to sice hudba taneční a nezazpíváte si, ale poslouchat dokonalé propojení hudebních nástrojů naživo je opravdu pohlazení po duši.
Autor: Tereza Vaňková
Pokud máte rádi vážnou hudbu, neměl by vás minout náš loňský vzpomínkový článek na skladatele Ludwiga van Beethovena. Ten v minulém roce oslavil 250. narozeniny.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Foto: Pixabay