Čeští odborníci vykopali Šalamounův chrám

Čeští teologové z Univerzity Karlovy se vrátili po dvou a půl letech zpět do Izraele nedaleko Jeruzaléma na pahorek Tel Moca. Podílejí se tam na archeologických vykopávkách starověkého chrámu z dob Starého zákona. Podle některých se jedná přímo o biblický chrám krále Šalamouna.  Tento objev znamená citlivou událost nejen pro mnohé křesťanské a židovské odborníky, ale i pro obyvatele Jeruzaléma a všechny věřící.

Práci českého týmu, který vede Petr Sláma z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy, přerušila koronavirová opatření. Nyní se mohli k rozdělané práci vrátit společně s vědci a odborníky z telavivské univerzity a z německé Osnabrücké univerzity. Na pracích se zároveň podílejí i amatérští archeologové.

Většina odborníků, kteří se k vykopávkám vrátili, jsou teologové, nikoli archeologové, a to primárně díky biblickému aspektu místa. Na celý projekt v Tel Moca dohlíží archeolog z telavivské univerzity Oded Lipšic.

V této lokalitě dochází stále k novým objevům různých kultovních předmětů s podobou lidí nebo zvířat. Největším objevem se však staly základy chrámu, který vědci zařazují do doby Starého zákona, zhruba do 10. století před našim letopočtem.

„Vypadá úplně přesně jako chrám, který byl podle bible postavený Šalamounem v Jeruzalémě. Stejná orientace, stejný půdorys, stejné rozměry,“ řekl pro Český rozhlas Oded Lipšic.

Nárok Izraele na Chrámovou horu by se výrazně oslabil při prohlášení, že se hlavní chrám, ve kterém vznikaly bohoslužby, nachází osm kilometrů daleko. Zároveň by tím Jeruzalém ztratil postavení vyvoleného místa. Jedná se tedy o citlivé téma a někteří odborníci možnost, že by se mohlo jednat o slavnou svatyni, popírají.

„Chrám v Jeruzalémě bývá občas považován za ten jediný a hlavní, ale tak to nebylo. Z bible, a teď i díky vykopávkám, víme, že tady také byl chrám,“ uvedla České televizi izraelská archeoložka Šua Kisilevitzová. Svatyně z dob Davida a Šalamouna, která vyrostla nedaleko Jeruzaléma, měla stejný tvar, orientaci, dispozice a stejnou velikost.

Svah, na kterém došlo k objevu, se stal jedním z nejvýznamnějších míst biblické historie, a nejen tento kopec u Jeruzaléma je obdařen tajemstvím. Nedaleko se při stavbě silnice narazilo na starověké památky.

K objevu místa, na němž stojí židovský chrám, došlo před deseti lety při výstavbě dálnice. Aktuálně vědci mohou oceňovat v horkém počasí stín na místě vykopávek, který tam vrhá nový most na hlavním tahu z Tel Avivu, a badatelé mohou pracovat v příjemnějším klimatu až osm hodin denně, od brzkého rána do jedné hodiny odpoledne, kdy je počasí ještě přijatelné.

Autor: Tereza Bečvářová


Biblická kultura v podání polského umělce. Egyptský klášter svatého Šimona ozdobil sedmdesáti sochami, které vypráví biblické příběhy. Celý článek naleznete zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: ct24.ceskatevize.cz, radiozurnal.rozhlas.cz 

Foto: radiozurnal.rozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 20

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy