Český rozhlas slaví 100 let. Déle v Evropě pravidelně vysílá pouze BBC

Český rozhlas letos slaví významné výročí. Dnes, 18. května 2023, je to přesně 100 let ode dne, kdy u nás bylo zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání. K této příležitosti bylo pro posluchače připraveno mnoho speciálních akcí, obrazová kniha Rozhlasto i novinky v programu. Pojďme se společně naladit na vlnu historie a připomenout si, jak dalekou cestu české rozhlasové vysílání za tu dobu ušlo. 

Psalo se datum 18. května 1923, když soukromá společnost Radiojournal zahájila v Československu pravidelné rozhlasové vysílání. Společnost se tak stala po britské BBC druhou nejstarší institucí svého druhu v Evropě a Československo druhou evropskou zemí, která měla řádné rozhlasové vysílání. Aby společnost nalákala Čechoslováky k poslechu, pořádala zprvu veřejné vysílání v Praze, kde Radiojounal vznikl. Necelý rok od založení začala vysílat také z Brna. 

Rozhlas posluchače začal provázet sportovními utkáními, dělal jim společnost vážnou hudbou a přednášenou poezií, a takzvaní strýčkové začaly dokonce uvádět pohádky. Jen přenos činoherních představení přímo z divadel se z akustických důvodů neukázal jako dobrá volba. Bylo zajímavé sledovat, jak se v průběhu let ve vysílání zvětšoval vliv žen. Objevily se první hlasatelky, programy pro ženy se od původních témat jako vaření rozrostly o cykly typu „Ženy, které dostaly Nobelovu cenu”.

Druhá světová válka

V roce 1939 už Česko-slovenský rozhlas pod novým jménem přijatým předešlý rok informoval i o tom, že německá armáda začala obsazovat Čechy a Moravu. Ještě tentýž rok došlo k rozdělení na Český rozhlas a Slovenský rozhlas. Vysílání se dotkla cenzura. V rámci pražského povstání se roku 1945 bojovalo o pražskou budovu rozhlasu v Praze. Nicméně vysílání pokračovalo dále i po druhé světové válce. Provozoval ho Československý rozhlas, který vznikl jako státní podnik a měla na něj viditelný vliv Komunistická strana Československa.

Do dětského vysílání se dostávaly výchovné programy pomáhající boji s kapitalismem. A ve snaze udělat umění dostupnějším začaly vznikat velmi populární estrády. V této době na našem území vysílal také Hlas Ameriky a zkušebně Radio Svobodná Evropa, díky kterým se do Československa dostávaly necenzurované zprávy.

Poslední tři dekády

Po sametové revoluci prošlo rozhlasové vysílání velkou proměnou. V roce 1992 byl jako nový veřejnoprávní subjekt zřízen Český rozhlas, který kompletně převzal rozhlasové vysílání na našem území. V roce 1999 zahájil experimentální digitální vysílání. Během prvních let 21. století se postupně rozrůstal a měnil počet svých stanic. K dnešnímu dni jih Český rozhlas provozuje 12 celoplošných a 14 regionálních. 

Například stanice Vltava patří k těm, které původně provozoval Československý rozhlas. Věnuje se kulturnímu dění, zejména klasické hudbě a rozhlasovým hrám. I historie stanice Radiožurnál, jež patří v České republice k nejposlouchanějším, sahá až do roku 1993, kdy nahradila federální stanici Československo. Naopak třeba Radio Wave funguje teprve od roku 2006 a zaměřuje se na témata pro mladé posluchače. Regionální vysílání je zajištěno ve všech krajích. 

Rozhlasové vysílání dělá Čechům věrného společníka skrze politické i životní změny. Vyvíjí se společně s dobou. Od původního analogového vysílání z jedné pražské budovy urazil Český rozhlas cestu až na internetové platformy. Na portálu Českého rozhlasu informuje mimo jiné o oslavách svého 100. výročí. 

Autor: Vendula Berčková


Rádi byste se dozvěděli spoustu zajímavých informací o Českém rozhlasu? Přečtěte si například náš článek o významných prvenstvích, která tato česká rozhlasová stanice drží nejen na evropské, ale i světové úrovni.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj, foto: portal.rozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy