České ženy mají historicky na politiku talent

Osmý březen je každoročně věnován ženám. Trochu netradičně si na Mezinárodní den žen připomeneme důležité milníky pro emancipaci žen v politice a některé významné političky posledních let. Zástup žen v politice se v posledních letech zvyšuje zcela přirozenou cestou. Dokazují to nejen poslední sněmovní volby, ve kterých se do Poslanecké sněmovny dostalo nejvíce žen v historii. Celé to však začalo už v první polovině dvacátého století, kdy ženy v Československu získaly volební právo.

Jak je nám asi všem jasné, politika a demokracie nejsou jen politicích, ale i volbách, všeobecném volebním právu a především o nás lidech. Volební právo pro ženy bylo velkým tématem po celé dvacáté století. Ženy tehdy začaly o své právo volit bojovat.

Československo mezi prvními zeměmi s volebním právem pro ženy

Přesto, že ženy neměly volební právo, dokázaly v roce 1908 postavit tři kandidátky, které sice nakonec nezískaly dostatečný počet hlasů, ale i přesto byl poměrně vysoký. Na Mezinárodní den žen si připomínáme výročí stávky newyorských švadlen, která proběhla rovněž v roce 1908. Jde o jakousi symboliku mezi oběma případy, které ukazují to, že ženy o svá práva na začátku dvacátého století bojovaly po celém světě. Přes neúspěch v předchozích volbách se podařilo v roce 1912 zvolit první poslankyni, kterou se stala Božena Kunětická Viková. Bohužel jí byl její mandát odepřen. 

Nakonec v roce 1919 tehdejší Československo zavedlo jen pouhý rok po svém založení jako jedna z prvních zemí vůbec volební právo pro ženy. Pouze o rok později než jedna z kolébek demokracie Velká Británie, ovšem dříve než USA nebo Kanada.  

Významné političky posledních let

V posledních letech je hlas žen v politice slyšet čím dál více a logicky začíná po rovnoměrnějším zastoupení žen a mužů vznikat poptávka i v politickém prostředí. O tom svědčí i loňský volební výsledek, kdy do poslaneckých lavic zasedlo rekordních padesát žen. I když je politika často vnímána jako především mužské prostředí, v posledních letech tento předsudek přestává platit. Větší zastoupení žen, nejen ve vrcholné politice, je tomu jasným důkazem. Strany ve svém středu mají velmi zajímavé političky, které stojí za to v tomto článku zmínit.

Máme nejvíce žen ve vedení sněmovny

Jediná žena mezi muži, co se týče předsedů sněmovních stran, je předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová, která v loňských volbách získala přes padesát tisíc preferenčních hlasů. Zároveň je i druhou ženou, jež se stala předsedkyní Poslanecké sněmovny. Když jsme u předsednictva sněmovny, tak by stálo za to zmínit Olgu Richterovou z Pirátů, která měla ambici se stát ministryní práce a sociálních věcí, ale nakonec skončila jako místopředsedkyně sněmovny. Stejnou pozici zastává i další žena tentokrát z hnutí STAN Věra Kovářová. Celkem je ve vedení sněmovny nejvíce žen v historii českého Parlamentu, a to rovnou čtyři.

Miroslava Němcová je dnes již bývalou, ale historicky první předsedkyní Poslanecké sněmovny, zároveň je aktuální senátorkou a někdejší poslankyní za ODS. Němcová kandidovala na prezidentku a byla adeptkou na premiérku po politické krizi v roce 2013.

Ministryně současné a bývalé

V posledním volebním období se bezesporu výraznou političkou stala bývalá mistryně financí Alena Schillerová z ANO 2011, o čemž svědčí i to, že stejně jako Pekarová získala velký počet preferenčních hlasů. Nezapomínejme na Janu Maláčovou, která byla na postu ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD. Jedinou současnou ministryní v našem výběru je představitelka KDU-ČSL Anna Hubáčková, která je ministryní životního prostředí. V aktuální vládě máme jen tři ministryně z celkových sedmnácti možných.

Výběr se skládá z političek, které se v posledních letech nějakým výraznějším způsobem zapsaly do dění na naší politické scéně. Jsou to vládní a opoziční političky, senátorka nebo ženy, které v nejvyšší politice aktuálně nefigurují. Určitě bychom našli další velmi zajímavé ženy v politice, ať to jsou předsedkyně neparlamentních stran, zastupitelky obcí a měst nebo třeba europoslankyně.

Projekty, které podporují ženy v politice

Rovnost mužů a žen nejen v politice začíná v posledních letech rezonovat společností. Pro lepší přehlednost v problematice existuje několik zajímavých projektů.  Jedním takovým projektem je Fórum 50 %, které na svůj web přidává různé analýzy a statistiky k tomuto tématu. Další je například iniciativa Zakroužkuj ženu, která se viditelně angažovala před sněmovními volbami v roce 2021 a po nich pokračuje ve své práci dál.

Často jsou nám předkládány za vzor severské země, kde je zastoupení žen a mužů téměř rovnocenné. Ozývají se hlasy, které volají po tom, že by měly být zavedeny nějaké kvóty. Nejedná se přitom jenom o ženy, ale třeba i o mladé lidi, kteří by se do politiky chtěli zapojit, jen k tomu nemají prostor. Nakonec je to na každém z nás, jak se k tomuto problému postavíme, protože právě o tom je demokracie. 

Autor: Dominik Tatarka


Existuje představa, že ženy se musí v životě rozhodnout, zda dát přednost mateřství, nebo kariéře. Proti tomuto bojuje zakladatelka M.arter, se kterou jsem udělali rozhovor.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: padesatprocent.cz, pexels.com, top09.cz, reflex.cz

Příspěvek vytvořen 11

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy