Osmý měsíc tohoto roku je úspěšně za námi a my se znovu vracíme k tomu, co se v něm našim sportovcům podařilo. Ač by se mohlo zdát, že v období letních prázdnin většina lidí tráví čas na dovolené a odpočívá, opak je pravdou. Pojďme se proto podívat na úspěchy českých sportovců, kteří nezaháleli ani v létě.
Lukáš Krpálek mistrem světa v nejvyšší kategorii
Něco naprosto neskutečného se v posledním srpnovém dni podařilo judistovi Lukáši Krpálkovi. Na mistrovství světa v japonském Tokiu v nejvyšší kategorii nad 100 kg totiž došel až do finále, kde si po vskutku heroické bitvě s domácím borcem Hisajošim Harasawou vybojoval ve čtvrté minutě nastavení titul světového šampiona. Celkově se jedná již o druhý Krpálkův triumf. Ten první vybojoval v roce 2014. V té době však ještě bojoval v kategorii do 100 kilogramů.
S Harasawou, který má na svém kontě mimo jiné i stříbro z Olympijských her, se český borec utkal poprvé ve své kariéře. A již po minutě a půl měl na svém kontě nasbírána dvě napomenutí. Při třetím by vítězství spadlo do klína japonskému zápasníkovi. Ani to však českého judistu neodradilo, naopak se z jeho strany začaly objevovat pokusy o útoky. A viditelně unavenější Japonec začal chybovat. Poměrně rychle byl počet napomenutí na obou stranách vyrovnaný. A jelikož nerozhodla úvodní tříminutovka, šlo se do prodloužení. Tam už potom rozhodovala jediná úspěšná akce.
A stálo to za to. Harasawa cítil, že je pod obrovským tlakem, a zdržoval, co to jen šlo. Nebylo mu to však nic platné. Po třech minutách a padesáti vteřinách dostal třetí napomenutí za pasivitu a bylo vymalováno. Šokovaná hala Bodokan musela přihlížet tomu, jak Čech Lukáš Krpálek stoupá na nejvyšší stupínek a přebírá zlatou medaili. Při své cestě do finále Krpálek postupně porazil Srba Žarka Čuluma, Tádžikistánce Šakarmamada Mirmamadova, Nizozemce Roye Meyera a Korejce Kim Min-čonga.
Mladí inline hokejisté dvakrát mistry Evropy!
Na inline hokejovém mistrovství Evropy do 16 a 18 let v italských městech Roana a Asiago nebylo větších favoritů než českých výběrů. Šestnáctiletí Češi titul totiž obhajovali a ti osmnáctiletí dokonce sahali po zlatém hattricku. A obojí se podařilo na výbornou!
Naši šestnáctiletí sportovci otevřeli dveře turnaje naprostou demolicí Belgie v poměru 16:1, a vybudovali si tak pro sebe již od samotného začátku pořádný respekt. A jejich skvostná jízda pokračovala i nadále. Ve druhém zápase turnaje porazili Slovince 8:3, ve třetím přetlačili Francouze 4:2 a v závěrečném čtvrtém mači i Švýcary 6:2. Těmito výsledky a z toho plynoucím prvním místem v tabulce si vybojovali účast v semifinále, v němž je čekal znovu výběr ze země helvétského kříže. A výsledek to byl velice podobný tomu ze základní skupiny – 5:2. A tak nadešel souboj o kov nejcennější. Soupeřem byla Francie. Čeští mladíci nenechali nic náhodě, svému sokovi nasypali rovných sedm gólů a po výsledku 7:0 se mohli radovat z obhájeného titulu mistrů Evropy.
Podobně ladné proplutí turnajem předvedli i hráči do osmnácti let. V úvodním mači přetlačili Finy 5:3, potom si zastříleli proti Britům, kdy zvítězili 10:5, a na závěr základní skupiny porazili výběr Francie 3:1. A šlo se do play off. Ve čtvrtfinále čekal naše hokejisty celek z Belgie. A nasypali jim ještě více než jejich mladší reprezentační kolegové! Po absolutně jednoznačném a vševypovídajícím výsledku 18:2 se již mohli v klidu a s čistou hlavou chystat na semifinále, do kterého jim turnajový osud přiřadil tým z Finska. Ani ten ale nedokázal příliš vzdorovat rozjetým Čechům, a schytal proto výprask v podobě výsledku 10:1. A přišlo finále proti houževnatým Slovincům. Český tým si ale i s tímto nepříjemným soupeřem dokázal poradit a po výsledku 5:2 mohl slavit svůj třetí titul evropských šampionů v řadě.
Mistry Evropy se stali také mladí baseballisté
A znovu zde vyhrazujeme prostor pro mistry! Tentokrát jsou na řadě mladí baseballisté do 23 let, kteří dokázali naplno využít domácího prostředí a opanovali pražský šampionát. Poté, co se dostali do finále, dokázali zvítězit i v něm. O domácí zlato se česká lvíčata snažili připravit Němci. Byli však neúspěšní. Svěřenci Vladimíra Chlupa se dostali do vedení dvěma góly ve druhé směně. Soupeř kontroval homerunem Pascala Amona, ale to naše hráče nezlomilo. Na 3:1 totiž zvýšil Martin Mužík po dalekém odpalu Martina Zelenky a čtvrtý doběh přidal Vojtěch Menšík. Konečný stav zápasu Česko – Německo 4:1. Už předtím, po vyhraném semifinále s Francií, si český tým navíc zajistil účast na mistrovství světa, které se odehraje v příštím roce.
Česká cesta za zlatem začala výhrou nad Chorvaty 10:6, porážkou Ukrajiny 8:1 a vítězstvím nad Belgií 10:1. V semifinále přišel nejtěsnější výsledek. Nakonec ale z tohoto zápasu odešla jako poražená Francie. Češi vyhráli 10:9.
Japonský úspěch: Češi si dolezli pro zlaté kovy
A nyní se dostáváme ke sportu, který zde byl často opomíjen – závodnímu lezení. Na mistrovství světa v japonském městě Hačiodži brali naši závodníci hned dvě medaile, zlatou a stříbrnou. Druhé místo získal ve své nejsilnější disciplíně – lezení na rychlost – Jan Kříž. Ten vyřadil v osmifinále Číňana Lung Chaa, ve čtvrtfinále Íránce Rezu Allipúra a v semifinále Rusa Stanislava Kokorina. Nad jeho síly byl až ve finále Ital Ludovic Fossali.
Ještě o chlup úspěšnější byla česká lezecká superstar Adam Ondra. Zlato si odnesl z disciplíny lezení na obtížnost. Do finále nastoupil jako pátý v pořadí a po něm startovali ještě další tři lezci. Ani jeden z nich však nedokázal českého borce překonat. Ondra tak získal již svou čtvrtou medaili z mistrovství světa a překonal tak dosavadního rekordmana z Francie Francoise Legranda, který zvítězil třikrát v letech 1991, 1993 a 1995.
Pražská Slavia do slavné Ligy mistrů!
A máme tady asi největší úspěch českého sportu za předchozí měsíc. A tím nemůže být nic jiného, než postup fotbalové Slavie Praha do Ligy mistrů. Úspěch, který v českých končinách rozhodně nepatří ke každoroční rutině. Ve čtvrtém předkole, kam Slavia postoupila díky svému triumfu v české lize, se pražskému týmu postavila favorizovaná rumunská Kluž, která patří ke stálým účastníkům posledních let. Pražané však předvedli výkon hodný obdivu. Na rumunské půdě dokázali zvítězit po nádherném gólu Lukáše Masopusta a také díky Kolářem chycené penaltě.
Do druhého utkání v pražském Edenu tedy Slávisté nastupovali s mírným optimismem. A ten se ukázal jako oprávněný. Pražský celek dokázal díky pozorné obranné hře čelit rumunskému tlaku a v druhém poločase dokonce udeřit. Po Hovorkově centru se gólově prosadil Jan Bořil. V tu chvíli musel dát rumunský celek dva góly, což se mu nepodařilo. Slavia vyhrála dvakrát 1:0 a postoupila do nejslavnější fotbalové soutěže po jedenácti letech.
Český fotbal se navíc může radovat i z toho, že má v této soutěži svého zástupce dva roky po sobě. V minulé sezóně se Ligy mistrů účastnila plzeňská Viktoria. Navíc proběhl i los, který Slavii přinesl konfrontaci s velice zajímavými týmy. Jedná se totiž o fotbalové giganty z Barcelony, německou Borusii Dortmund a italský Inter Milán.
Autor: David Kubatík
Foto: aktualne.cz, hokej.cz, ceskatelevize.cz, sport.cz, tn.nova.cz,