České sportovní radosti za měsíc únor

Druhý měsíc roku 2019 je za námi a my opět přinášíme výběr českých sportovních událostí. V únoru se totiž českému sportu opět velmi dařilo a přinášel svým fanouškům mnoho důvodů k radosti. Pojďte si s námi společně projít cestu českých reprezentantů měsícem únorem…

Češi opanovali mistrovství světa v mushingu

Název tohoto sportu čtenáři zprvu příliš neřekne, a tak jej raději hned na začátek přeložíme. Mushing jsou v překladu závody psích spřežení a čeští závodníci v nich překvapivě patří ke světové špičce. Dokázali to i letos na přelomu ledna a února, když přivezli několik cenných kovů z mistrovství světa v Savojských Alpách.

Mezi vůbec nejúspěšnější účastníky patřila Martina Štěpánková, která vybojovala dvě zlaté medaile. První nejcennější kov získala závodnice z týmu Fitmin v kategorii Skijöring (skidog) a druhý v kategorii Kombinace. Ta je vůbec nejtěžší ze všech disciplín a zahrnuje Skijöring a Pulku (malé saně, pozn. red.) na dvakrát 7,5 km. Česká závodnice pak ještě následně přidala čtvrté místo v samostatné kategorii Pulka.

Další český reprezentant Michal Ženíšek obdržel stříbro se spřežením se čtyřmi psy v závodě s hromadným startem. Poté se mu ještě se stejným psím počtem podařilo vybojovat v dalším závodě deváté místo, tentokrát ale v závodu s individuálním startem. Náš třetí závodník sice na medailové úspěchy nedosáhl, ale i přesto zaznamenal skvělé výsledky. Jiří Mencák totiž závodil ve stejných kategoriích jako Michal Ženíšek a v první disciplíně s hromadným startem obsadil šesté místo a v závodě s individuálním startem dojel na desáté pozici hned za svým krajanem. Čeští reprezentanti tak dokázali na mistrovství světa v mushingu obstát ve velké konkurenci 300 týmů z pětadvaceti zemí světa. Hodí se také doplnit, že se samotného mistrovství zúčastnilo okolo 1 400 psů.

České úspěchy na zasněžených svazích

Měsíc únor byl bohatý i na sportovní úspěchy na zasněžených svazích. Mezi nejúspěšnější reprezentanty patřila zejména zvučná jména jako Ester Ledecká a Eva Samková a skvělým – a trochu nepovšimnutým – výkonem o sobě dal vědět také Jan Zabystřan.

Ester Ledecká předvedla v Jižní Koreji opět po roce svůj um a na snowboardu v disciplínách paralelního slalomu a paralelního obřího slalomu vybojovala zlato a následně i bronz. České závodnici se tak podařilo hravě navázat na olympijské úspěchy z minulého roku.

Na snowboardu se dařilo ale i Evě Samkové, která zkompletovala svou medailovou sbírku. A jedná se o kolekci vskutku impozantní. Pětadvacetiletá závodnice je trojnásobnou juniorskou mistryní světa, vítězkou univerziády, celkovou královnou Světového poháru, olympijskou vítězkou ze Soči a držitelkou bronzové medaile z Pchjongčchangu. Nyní rodačka z Vrchlabí přidala ještě nejcennější kov také z mistrovství světa.

Za zmínku stojí také Jan Zabystřan, dvojnásobný juniorský mistr. Ten pro změnu měsíc po svých jedenadvacátých narozeninách dokázal vybojovat senzační 15. pozici v kombinaci. Český závodník byl totiž po sjezdu až osmadvacátý a po slalomu si devátým časem polepšil právě na již zmíněnou pozici.

Hokejisté nadějným výkonem vyloupili Stockholm

Úspěchů se ale dočkali také čeští hokejisté, kteří po 25 letech ovládli Švédské hry. Ve Stockholmu dokázali svěřenci Miloše Říhy zvítězit nejprve proti domácím Švédům v poměru 2:5. V zápase se hattrickem blýskl navrátilec ze zámoří Jan Kovář. Čechům se následně podařilo také udolat Finsko 3:1. Týmu pak k triumfu ještě dopomohla výhra domácího Švédska nad ruskou sbornou 4:2. Hráči se lvem na prsou tak získali v předstihu prvenství v 27. ročníku, v turnaji ale zatím triumfovali teprve podruhé.

Autor: Jan Meichsner

Jste pyšní na české sportovní úspěchy? Udělejte si znovu radost a připomeňte si ty lednové.